LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Tobrosopt-Dex (Tobramycin + Dexamethasone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Tobrosopt-Dex (Rp) krople do oczu, zawiesina 3 mg + 1 mg/ml 1 but. 5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
25,50
Cena
100% (zł):
25,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Tobrosopt-Dex

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera lek Tobrosopt-Dex?

Lek Tobrosopt-Dex to krople do oczu, dostępne na receptę.
1 ml kropli zawiera 3 mg tobramycyny i 1 mg deksametazonu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu.

Jak działa lek Tobrosopt-Dex?

Lek Tobrosopt-Dex zawiera dwie substancje czynne: tobramycynę i deksametazon. Tobramycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów działającym na wiele bakterii chorobotwórczych powodujących zakażenie oka. Deksametazon jest kortykosteroidem, który łagodzi stan zapalny oka i świąd.

Kiedy stosować lek Tobrosopt-Dex?

Lek Tobrosopt-Dex stosuje się u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych w zapobieganiu i leczeniu stanów zapalnych oka oraz w zapobieganiu zakażeniom oka po operacji usunięcia zaćmy.

Jak stosować lek Tobrosopt-Dex?

Lekarz omówi z pacjentem zasady dawkowania leku Tobrosopt-Dex. Lek należy stosować przez czas zalecony przez lekarza, nawet jeśli objawy choroby ustąpią.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie do oka. Lek powinien być stosowany tylko przez jednego pacjenta. Należy zapoznać się z instrukcją stosowania leku, którą zawiera ulotka dołączona do opakowania.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Tobrosopt-Dex?

W przypadku pominięcia dawki leku należy ją zastosować jak najszybciej. Jeśli zbliża się czas zastosowania następnej dawki leku, należy pominąć zapomnianą dawkę i zakroplić następną według ustalonego schematu dawkowania. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Tobrosopt-Dex nie może być stosowany?

Leku Tobrosopt-Dex nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (tobramycynę i deksametazon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Bezpieczeństwo i skuteczność leku Tobrosopt-Dex u dzieci w wieku poniżej 2 lat nie zostały określone.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Tobrosopt-Dex?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Tobrosopt-Dex, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Lek nie jest przeznaczony do leczenia wirusowych lub grzybiczych zakażeń oka. Jeśli objawy choroby nasilą się lub nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza. Jeśli wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem.
Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego w kroplach Tobrosopt-Dex należy usunąć soczewki kontaktowe przed ich zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem soczewek. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - w razie wystąpienia nieprawidłowych odczuć w obrębie oka, kłucia lub bólu w oku po zastosowaniu leku należy zgłosić się do lekarza. Nie powinno się stosować soczewek kontaktowych, gdy występuje zakażenie oka.

Jak stosować lek Tobrosopt-Dex z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Jeśli pacjent stosuje jednocześnie inne krople lub maści podawane do oczu, należy zachować co najmniej 5 minut przerwy pomiędzy podaniami kolejnych leków. Maści do oczu należy stosować jako ostatnie.

Czy można stosować lek Tobrosopt-Dex w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Tobrosopt-Dex w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Tobrosopt-Dex?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane towarzyszące leczeniu z zastosowaniem leku Tobrosopt-Dex. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli pojawią się objawy reakcji alergicznej (w tym wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, problemy z oddychaniem lub połykaniem), należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie porozumieć się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Tobrosopt-Dex?

W razie zastosowania większej niż zalecona dawki leku można wypłukać nadmiar leku z oka letnią wodą.

Czy lek Tobrosopt-Dex wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Przez pewien czas po zastosowaniu leku Tobrosopt-Dex może wystąpić niewyraźne widzenie - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tego objawu.

Jak przechowywać lek Tobrosopt-Dex?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Lek można używać w ciągu 4 tygodni od pierwszego otwarcia butelki. Butelkę należy przechowywać szczelnie zamkniętą w opakowaniu zewnętrznym.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Tobrosopt-Dex - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem