Visine Classic (Tetryzoline)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Visine Classic (OTC) | krople do oczu, roztwór | 0,5 mg/ml | 1 but. 15 ml |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): 25,50 |
Cena 100% (zł): 25,50 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Visine Classic
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
McNeil Healthcare Ireland Ltd.
- Co zawiera Visine Classic?
- Jak działa Visine Classic?
- Kiedy stosować Visine Classic?
- Jak stosować Visine Classic?
- Kiedy Visine Classic nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Visine Classic?
- Jak stosować Visine Classic z innymi lekami?
- Czy można stosować Visine Classic w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Visine Classic?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Visine Classic?
- Czy Visine Classic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać Visine Classic?
- Visine Classic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Visine Classic - powiązane artykuły
Co zawiera Visine Classic?
Lek Visine Classic występuje w postaci kropli do oczu i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu kropli do oczu zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie oczu i zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.
Jak działa Visine Classic?
Tetryzolina zastosowana do worka spojówkowego powoduje zwężenie małych naczyń krwionośnych i zmniejszenie przekrwienia i obrzęku spojówek. Łagodzi objawy, takie jak pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie.
Kiedy stosować Visine Classic?
Lek Visine Classic jest stosowany w leczeniu objawowym stanów, którym towarzyszy obrzęk i przekrwienie spojówek, będących skutkiem podrażnienia, np. przez dym, kurz, wiatr, chlorowaną wodę, kosmetyki, soczewki kontaktowe, a także w alergicznych stanach zapalnych, takich jak katar sienny lub uczulenie na pyłki traw.
Jak stosować Visine Classic?
Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, wkraplać 1 do 2 kropli leku Visine Classic do chorego oka (oczu) maksymalnie 3 razy na dobę. Stosowanie leku u dziecka w wieku poniżej 12 lat powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Lek Visine Classic nie może być stosowany dłużej niż 2 dni. Stosowanie dłużej niż 2 dni może odbywać się tylko pod nadzorem lekarza. - Dzieci
U dzieci w wieku 2 do 6 lat stosowanie leku powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Leku Visine Classic nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Sposób podawania
Lek jest przeznaczony tylko do stosowania do oka. Nie należy dotykać końcówką pojemnika do jakiejkolwiek powierzchni.
Kiedy Visine Classic nie może być stosowany?
Leku Visine Classic nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tetryzolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Stosowanie tetryzoliny jest przeciwwskazane u osób z jaskrą z wąskim kątem przesączania. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Visine Classic?
Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 2 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Visine Classic powinni skonsultować się z lekarzem pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego (np. z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, guzem chromochłonnym nadnerczy), zaburzeniami metabolicznymi (np. cukrzycą, nadczynnością tarczycy), pacjenci leczeni inhibitorami MAO (również w okresie do 10 dni od zakończenia ich przyjmowania) i innymi lekami mogącymi podwyższać ciśnienie krwi, a także pacjenci z suchym nieżytem nosa, zapaleniem rogówki i spojówek oraz jaskrą. Lek należy stosować jedynie w przypadkach niewielkiego podrażnienia oczu. Podrażnienie lub zaczerwienienie spowodowane poważnymi schorzeniami oczu, takimi jak zakażenie, obecność ciała obcego lub chemiczne uszkodzenie rogówki, wymagają konsultacji lekarza. W przypadku wystąpienia silnego bólu oka, bólu głowy, zaniku widzenia, nagłego pojawienia się ruchomych plam w polu widzenia, nagłego zaczerwienienia oczu, bólu wywołanego światłem lub podwójnego widzenia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Należy unikać długotrwałego stosowania leku, zwłaszcza u dzieci. W przypadku chorób oczu nie powinno się stosować soczewek kontaktowych. Przed zakropleniem leku Visine Classic należy zdjąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Używanie miękkich soczewek kontaktowych ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego nie jest zalecane.
Jak stosować Visine Classic z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
U pacjentów przyjmujących leki będące inhibitorami MAO oraz inne leki mogące podwyższać ciśnienie tętnicze krwi, tetryzolina powinna być stosowana po konsultacji z lekarzem. W przypadku jednoczesnego stosowania innych kropli do oczu należy zachować 15 minut przerwy pomiędzy zakropleniami.
Czy można stosować Visine Classic w ciąży i okresie karmienia piersią?
Stosowanie leku Visine Classic przez kobiety w ciąży lub kobiety karmiące piersią jest możliwe po rozważeniu przez lekarza zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Visine Classic?
Podczas stosowania leku często mogą wystąpić zaburzenia widzenia oraz podrażnienie oczu (ból, kłucie, pieczenie). Bardzo rzadko: zwiększone łzawienie, rozszerzenie źrenicy oraz reakcje w miejscu podania (w tym pieczenie oka lub jego okolic, rumień, podrażnienie, obrzęk, ból i świąd). Ponadto mogą wystąpić uczucie suchości oka oraz ból głowy.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Visine Classic?
Objawy przedawkowania zwykle nie są związane z podawaniem leku Visine Classic do oka. W razie przypadkowego doustnego przyjęcia leku (szczególnie przez dziecko) należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawy przedawkowania obejmują: nudności, wymioty, letarg, szybsze bicie serca, spowolniony oddech, wolniejsze bicie serca, niedociśnienie, sedację, senność, rozszerzenie źrenic, stupor, obniżenie temperatury ciała, ślinienie się, śpiączkę.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Visine Classic - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Visine Classic - powiązane artykuły
Leki na alergię do nosa lub do oczu dostępne bez recepty
W łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek stosowane są leki przeciwalergiczne w aerozolu lub krople do nosa lub oczu.
Więcej »Leki na alergię u dzieci do nosa lub do oczu dostępne bez recepty
W łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek stosowane są leki przeciwalergiczne w postaci aerozolu lub kropli do nosa lub oczu.
Więcej »