LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Visine Classic (Tetryzoline)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Visine Classic (OTC) krople do oczu, roztwór 0,5 mg/ml 1 but. 15 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 18,50 Cena 100% (zł): 18,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Visine Classic

McNeil Healthcare Ireland Ltd.

Co zawiera Visine Classic?

Lek Visine Classic występuje w postaci kropli do oczu i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu kropli do oczu zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie oczu i zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Jak działa Visine Classic?

Tetryzolina zastosowana do worka spojówkowego powoduje zwężenie małych naczyń krwionośnych i zmniejszenie przekrwienia i obrzęku spojówek. Łagodzi objawy, takie jak pieczenie, świąd, bolesność, nadmierne łzawienie i podrażnienie.

Kiedy stosować Visine Classic?

Lek Visine Classic jest stosowany w leczeniu objawowym stanów, którym towarzyszy obrzęk i przekrwienie spojówek, będących skutkiem podrażnienia, np. przez dym, kurz, wiatr, chlorowaną wodę, kosmetyki, soczewki kontaktowe, a także w alergicznych stanach zapalnych, takich jak katar sienny lub uczulenie na pyłki traw.

Jak stosować Visine Classic?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
    Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, wkraplać 1 do 2 kropli leku Visine Classic do każdego oka 2 do 3 razy na dobę. Działanie leku rozpoczyna się w ciągu kilku minut po zakropleniu i utrzymuje się przez 4 do 8 godzin. Lek Visine Classic może być stosowany nie dłużej niż 3 dni. Stosowanie dłużej niż 3 dni może odbywać się tylko pod nadzorem lekarza.
  • Dzieci
    U dzieci w wieku 2 do 6 lat stosowanie leku powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Leku Visine Classic nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Brak danych dotyczących konieczności zmniejszania dawki u osób w podeszłym wieku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Brak danych dotyczących konieczności zmniejszania dawki u osób z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony tylko do stosowania do oka. Nie należy dotykać końcówką pojemnika do jakiejkolwiek powierzchni.

Kiedy Visine Classic nie może być stosowany?

Leku Visine Classic nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tetryzolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Stosowanie tetryzoliny jest przeciwwskazane u osób z jaskrą z wąskim kątem przesączania. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Visine Classic?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Stosowanie leku Visine Classic powinno się odbywać po dokładnym rozważeniu możliwych korzyści i zagrożeń u pacjentów z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego (np. z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym, guzem chromochłonnym nadnerczy) i (lub) zaburzeniami metabolicznymi (np. cukrzycą, nadczynnością tarczycy), leczonych inhibitorami MAO (również w okresie do 10 dni od zakończenia ich przyjmowania) i innymi lekami mogącymi podwyższać ciśnienie krwi, jak również u chorych na suchy nieżyt nosa, zapalenie rogówki i spojówek oraz jaskrę. Lek należy stosować jedynie w przypadkach niewielkiego podrażnienia oczu. Podrażnienie lub zaczerwienienie spowodowane poważnymi schorzeniami oczu, takimi jak zakażenie, obecność ciała obcego lub chemiczne uszkodzenie rogówki, wymagają pomocy lekarza. W przypadku wystąpienia silnego bólu oka, bólu głowy, zaniku widzenia, nagłego pojawienia się ruchomych plam w polu widzenia, nagłego zaczerwienienia oczu, bólu wywołanego światłem lub podwójnego widzenia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Należy unikać długotrwałego stosowania leku, zwłaszcza u dzieci. Przed zakropleniem leku Visine Classic należy zdjąć twarde soczewki kontaktowe, zakroplić lek, a soczewki założyć ponownie po upływie 15 minut. Używanie miękkich soczewek kontaktowych ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego nie jest zalecane.

Jak stosować Visine Classic z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
U pacjentów przyjmujących leki będące inhibitorami MAO oraz inne leki mogące podwyższać ciśnienie tętnicze krwi, tetryzolina powinna być stosowana po konsultacji z lekarzem. W przypadku jednoczesnego stosowania innych kropli do oczu należy zachować 15-minutową przerwę pomiędzy zakropleniami.

Czy można stosować Visine Classic w ciąży i okresie karmienia piersią?

Stosowanie leku Visine Classic przez kobiety w ciąży lub kobiety karmiące piersią jest możliwe jedynie po starannym rozważeniu przez lekarza zagrożeń i korzyści związanych z leczeniem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Visine Classic?

Często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: reaktywne przekrwienie, pieczenie śluzówek, suchość śluzówek, działania ogólne (np. kołatanie serca, ból głowy, drżenia, osłabienie, nadmierna potliwość i podwyższenie ciśnienia tętniczego). Może wystąpić niewyraźne widzenie, podrażnienie spojówek lub - rzadko - rozszerzenie źrenic. Często obserwuje się występowanie ogólnych działań sympatykomimetycznych leku. Bardzo rzadko donoszono o występowaniu nadmiernego rogowacenia nabłonka spojówek z zamknięciem punktów łzowych i nadmiernym łzawieniem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Visine Classic?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zwykle spotykanymi objawami przedawkowania tetryzoliny są: rozszerzenie źrenic, nudności, sinica, zwiększenie ciepłoty ciała, kurcze mięśni, przyspieszone bicie serca, zaburzenia rytmu serca, zatrzymanie pracy serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego, obrzęk płuc, zaburzenia oddychania, zaburzenia psychiczne.
W przypadku połknięcia leku przez niemowlę lub małe dziecko istnieje ryzyko zatrucia. Podanie doustne leku może powodować działanie hamujące ośrodkowy układ nerwowy, którego objawami są: senność, obniżenie temperatury ciała, wolna akcja serca, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, bezdech i śpiączka.

Czy Visine Classic wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W rzadkich przypadkach po zastosowaniu leku Visine Classic może wystąpić rozszerzenie źrenic i niewyraźne widzenie - w takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn będących w ruchu.

Jak przechowywać Visine Classic?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po pierwszym otwarciu butelki lek można stosować przez 1 miesiąc.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

reklama

banerbaner