LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Anvildis Duo (Vildagliptin + Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Anvildis Duo (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 60 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,79
0,00
Cena
100% (zł):
32,71
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Anvildis Duo (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 60 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
10,79
0,00
Cena
100% (zł):
32,71
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Anvildis Duo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Vipharm S.A.

Co zawiera lek Anvildis Duo?

Lek Anvildis Duo występuje w postaci tabletek (2 dawki) i jest dostępny na receptę.

  • Anvildis Duo 50 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny i 850 mg chlorowodorku metforminy.
  • Anvildis Duo 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny i 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Anvildis Duo?

Lek Anvildis Duo zawiera dwie substancje czynne: wildagliptynę i metforminę. Oba składniki leku mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Wildagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4). Metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Anvildis Duo?

Lek Anvildis Duo jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Lek ten jest stosowany, kiedy do opanowania cukrzycy nie wystarcza dieta i ćwiczenia fizyczne, i jest przyjmowany samodzielnie lub z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy (insuliną lub sulfonylomocznikami).

Jak stosować lek Anvildis Duo?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Anvildis Duo oraz określi długość leczenia. Nie należy przerywać stosowania tego leku bez zalecenia lekarza; przerwanie leczenia może prowadzić do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować z posiłkiem lub tuż po posiłku. Przyjmowanie leku zaraz po posiłku pozwoli zmniejszyć ryzyko zaburzeń żołądkowych. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Anvildis Duo?

W przypadku pominięcia tabletki leku, należy ją przyjąć podczas następnego posiłku, chyba że jest to już pora przyjęcia kolejnej tabletki. Nie należy stosować na raz dwóch tabletek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Anvildis Duo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (wildagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie zaleca się stosowania leku Anvildis Duo u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Anvildis Duo?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Anvildis Duo, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i poda zasady kontroli terapii. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli wcześniej pacjent stosował lek zawierający samą wildagliptynę, ale z powodu choroby wątroby musiał przestać go przyjmować - w takiej sytuacji pacjent nie będzie mógł stosować także leku Anvildis Duo. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały choroby trzustki.
Należy wstrzymać przyjmowanie leku Anvildis Duo i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli w czasie leczenia wystąpi jakikolwiek objaw kwasicy mleczanowej, która jest poważnym działaniem niepożądanym leku wymagającym natychmiastowego leczenia w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się u osób z zaburzeniami czynności nerek oraz w przypadku odwodnienia organizmu (np. w przypadku ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę lub przyjmowania zbyt malej ilości płynów). Przed rozpoczęciem leczenia lekarz dokładnie opisze sytuacje w jakich zwiększa się ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej oraz objawy na które należy zwrócić uwagę.
Lek Anvildis Duo nie może być stosowany podczas zabiegu chirurgicznego i przez pewien czas po nim - lekarz poinformuje pacjenta, kiedy musi przerwać leczenie tym lekiem i kiedy będzie mógł je ponownie rozpocząć. Lek Anvildis Duo nie może być również stosowany, jeśli pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod (na przykład w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej) - również w tym przypadku lekarz zdecyduje, w którym momencie należy przerwać leczenie tym lekiem i kiedy będzie można je wznowić.
Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Anvildis Duo oraz w odstępach co 3 miesiące w czasie pierwszego roku leczenia, a następnie okresowo, u pacjenta będą wykonywane badania określające czynność wątroby. Podczas leczenia przynajmniej raz w roku będzie także kontrolowana czynność nerek (częściej u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek). Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego oraz regularnej kontroli stanu stóp i ich pielęgnacji. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Anvildis Duo, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Anvildis Duo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub sulfonylomocznika, ponieważ może będzie konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Anvildis Duo.

Czy można stosować lek Anvildis Duo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką możliwe ryzyko związane z przyjmowaniem leku Anvildis Duo w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Anvildis Duo?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane towarzyszące leczeniu z zastosowaniem leku Anvildis Duo. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać przyjmowanie leku Anvildis Duo i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeżeli pojawi się jakiekolwiek z następujących działań niepożądanych: kwasica mleczanowa (objawami są: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); obrzęk naczynioruchowy (objawami są: obrzęk twarzy, języka lub gardła, problemy z przełykaniem lub oddychaniem, nagła wysypka lub pokrzywka); zapalenie wątroby (objawami są: zażółcenie skóry i oczu, nudności, utrata apetytu, ciemno zabarwiony mocz); zapalenie trzustki (objawami są: silny i uporczywy ból brzucha, który może promieniować do pleców, a także nudności i wymioty).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Anvildis Duo?

W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek leku należy natychmiast poinformować o tym lekarza.

Czy lek Anvildis Duo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas przyjmowania leku Anvildis Duo u pacjenta wystąpią zawroty głowy, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Anvildis Duo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Anvildis Duo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Anvildis Duo - powiązane artykuły

Poniedziałek, 23 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości na liście aptecznej Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista refundacyjna od 1...

Więcej »
Poniedziałek, 23 października 2023

Zmiany na bezpłatnej liście dla seniorów 65+ od 1 listopada 2023 Listopadowa lista refundacyjna – informacje ogólne Listopadowa lista refundacyjna – nowości na bezpłatnej...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem