LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Eucreas (Vildagliptin + Metformin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Eucreas (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 850 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
225,00
Cena
100% (zł):
225,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Eucreas (Rp) tabletki powlekane 50 mg + 1000 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
225,00
Cena
100% (zł):
225,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Eucreas

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novartis Europharm Ltd.

Co zawiera lek Eucreas?

Lek Eucreas występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Eucreas 50 mg + 850 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny oraz 850 mg chlorowodorku metforminy.
  • Eucreas 50 mg + 1000 mg
    1 tabletka powlekana zawiera 50 mg wildagliptyny oraz 1000 mg chlorowodorku metforminy.

Jak działa lek Eucreas?

Lek Eucreas zawiera dwie substancje czynne: wildagliptynę i metforminę. Oba składniki leku mają działanie przeciwcukrzycowe, czyli zmniejszające stężenie cukru (glukozy) we krwi. Wildagliptyna należy do grupy leków nazywanych inhibitorami dipeptydylopeptydazy 4 (DPP-4). Metformina należy do grupy leków nazywanych biguanidami.

Kiedy stosować lek Eucreas?

Lek Eucreas jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Jest on stosowany, gdy do opanowania cukrzycy nie wystarcza, dieta i ćwiczenia fizyczne. Lekarz może przepisać ten lek do stosowania pojedynczo lub z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy (insuliną lub lekami nazywanymi sulfonylomocznikami).

Jak stosować lek Eucreas?

Lekarz określa dawkę leku Eucreas dla każdego pacjenta oraz ustala długość leczenia. Nie należy przerywać przyjmowania tego leku bez uprzedniej konsultacji z lekarzem; przerwanie leczenia może prowadzić do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować z posiłkiem lub tuż po posiłku. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Eucreas?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć tabletkę leku, powinien ją przyjąć podczas następnego posiłku, chyba że jest to już czas przyjęcia kolejnej tabletki. Nie należy stosować na raz dwóch tabletek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Eucreas nie może być stosowany?

Leku Eucreas nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (wildagliptynę lub metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Eucreas nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Eucreas?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Eucreas lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz podejmie decyzję czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Należy poinformować lekarza, jeśli wcześniej pacjent stosował lek zawierający samą wildagliptynę, ale z powodu choroby wątroby musiał przestać go przyjmować - w takiej sytuacji pacjent nie będzie mógł stosować także leku Eucreas. Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują lub występowały choroby trzustki.
Należy przerwać stosowanie leku Eucreas i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeśli w czasie leczenia wystąpi jakikolwiek objaw poważnego działania niepożądanego nazywanego kwasicą mleczanową. Kwasica mleczanowa jest nagłym stanem zagrażającym życiu, w którym konieczne jest natychmiastowe leczenie w szpitalu. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się u osób z zaburzeniami czynności nerek oraz w przypadku odwodnienia organizmu (np. w przypadku ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę lub przyjmowania zbyt malej ilości płynów). Przed rozpoczęciem leczenia lekarz dokładnie opisze sytuacje w jakich zwiększa się ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej oraz objawy na które należy zwrócić uwagę.
Lek Eucreas nie może być stosowany podczas zabiegu chirurgicznego i przez pewien czas po nim - lekarz poinformuje pacjenta, kiedy musi przerwać leczenie tym lekiem i kiedy będzie mógł je ponownie rozpocząć. Czasowe przerwanie leczenia lekiem Eucreas należy także przeprowadzić, jeśli pacjent będzie miał podany środek kontrastowy zawierający jod, na przykład w celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej - również w tym przypadku lekarz zdecyduje, kiedy trzeba przerwać i kiedy można wznowić leczenie lekiem Eucreas.
Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Eucreas oraz w odstępach co 3 miesiące w czasie pierwszego roku leczenia, a następnie okresowo, będzie konieczna kontrola czynności wątroby. Podczas leczenia lekarz będzie także kontrolował czynność nerek co najmniej raz na rok (u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek kontrole takie będą wykonywane częściej). Należy również przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety i wysiłku fizycznego oraz regularnej kontroli stanu stóp i ich pielęgnacji. Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Eucreas, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Eucreas z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu innego leku przeciwcukrzycowego - insuliny lub leku nazywanego sulfonylomocznikiem, ponieważ może będzie konieczne zmniejszenie ich dawki, jeśli będą stosowane razem z lekiem Eucreas.

Czy można stosować lek Eucreas w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna porozumieć się z lekarzem, czy możliwe jest stosowanie u niej leku Eucreas.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Eucreas?

Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Eucreas są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zaprzestać stosowania leku Eucreas i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem, jeżeli wystąpi jakikolwiek z poniższych objawów niepożądanych: kwasica mleczanowa (jej objawy obejmują wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie razem z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); obrzęk naczynioruchowy (jego objawy to obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z przełykaniem, trudności z oddychaniem, nagła wysypka lub pokrzywka); zapalenie wątroby (jego objawy obejmują zażółcenie skóry i oczu, nudności, utratę apetytu, ciemno zabarwiony mocz); zapalenie trzustki (jego objawy to silny i uporczywy ból brzucha, który może promieniować do pleców, a także nudności i wymioty).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Eucreas?

W razie przyjęcia zbyt wielu tabletek leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Eucreas wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeżeli podczas stosowania leku Eucreas pojawią się zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Eucreas?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Eucreas - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem