LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Dutazyr (Dutasteride)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Dutazyr (Rp) kapsułki miękkie 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
7,76
0,00
Cena
100% (zł):
25,87
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dutazyr

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aristo Pharma Sp. z o.o.

Co zawiera Dutazyr?

Lek Dutazyr to kapsułki dostępne na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu. Lek zawiera lecytynę sojową.

Jak działa Dutazyr?

Substancją czynną leku jest dutasteryd, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu 5-alfa-reduktazy. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu dihydrotestosteronu, powodując zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów. Efektem jego działania jest zmniejszenie ryzyka ostrego zatrzymania moczu i konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Kiedy stosować Dutazyr?

Lek Dutazyr jest stosowany u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym (łagodnym rozrostem gruczołu krokowego), który jest spowodowany nadmiernym wytwarzaniem hormonu nazywanego dihydrotestosteronem.
Lek Dutazyr może być również stosowany jednocześnie z innym lekiem - tamsulozyną (stosowanym w leczeniu objawów powiększenia gruczołu krokowego).

Jak stosować Dutazyr?

Dawkowanie leku Dutazyr i czas trwania terapii określa lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Dutazyr?

Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną kapsułkę o zwykłej porze.

Kiedy Dutazyr nie może być stosowany?

Leku Dutazyr nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dutasteryd), inne leki z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy (do której należy dutasteryd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne lub soję.
Lek Dutazyr nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet ani u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Dutazyr?

Przed zaleceniem leku Dutazyr lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku lekarz przekaże zalecenia dotyczące leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego i kontroli efektów. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. W leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego konieczne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych zleconych przez lekarza. Kobietom, dzieciom i młodzieży zabronione jest dotykanie uszkodzonych kapsułek leku Dutazyr, ponieważ substancja czynna leku może wchłaniać się przez skórę; jeśli dojdzie do kontaktu leku ze skórą, powierzchnię zanieczyszczoną przez lek należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem.

Jak stosować Dutazyr z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Dutazyr w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przyjmowanie leku Dutazyr przez kobiety jest przeciwwskazane. Kobietom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Dutasteryd zawarty w leku wchłania się przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej (szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży). Należy stosować prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem mężczyzny przyjmującego lek Dutazyr. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Dutazyr.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Dutazyr?

Lek Dutazyr może spowodować wystąpienie różnych działań niepożądanych - wszystkie są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Dutazyr i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią objawy reakcji uczuleniowej (takie jak wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Dutazyr?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Dutazyr wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Dutazyr nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Dutazyr?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Dutazyr - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Dutazyr - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – i nformacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem