LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Epilantin (Lacosamide)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Epilantin (Rp) tabletki powlekane 50 mg 14 szt. 65+: S 18-: DZ Ciąża: n.d. Odpłatność: R Opłata pacjenta (zł): 3,20 Cena 100% (zł): 11,62 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Epilantin (Rp) tabletki powlekane 100 mg 56 szt. 65+: S 18-: DZ Ciąża: n.d. Odpłatność: R Opłata pacjenta (zł): 3,20 Cena 100% (zł): 79,22 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Epilantin (Rp) tabletki powlekane 150 mg 56 szt. 65+: S 18-: DZ Ciąża: n.d. Odpłatność: R Opłata pacjenta (zł): 3,20 Cena 100% (zł): 115,23 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Epilantin (Rp) tabletki powlekane 200 mg 56 szt. 65+: S 18-: DZ Ciąża: n.d. Odpłatność: R Opłata pacjenta (zł): 3,98 Cena 100% (zł): 150,81 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Niedziela, 20 sierpnia 2023

Dnia 24 sierpnia 2023 Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę refundacyjną leków, która obowiązuje od 1 września 2023 r. Zobacz, które leki z listy aptecznej obejmuje lista.

Więcej »

Epilantin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Co zawiera lek Epilantin?

Lek Epilantin występuje w postaci tabletek w 4 dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 50 mg, 100 mg, 150 mg lub 200 mg lakozamidu.

Jak działa lek Epilantin?

Lakozamid jest lekiem przeciwpadaczkowym, który zmniejsza częstość napadów padaczkowych lub drgawek.

Kiedy stosować lek Epilantin?

Lek Epilantin jest stosowany u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 2 lat w monoterapii i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w leczeniu typu padaczki charakteryzującej się występowaniem napadów częściowych i częściowych wtórnie uogólnionych.
Lek Epilantin jest stosowany u osób dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 4 lat w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi w leczeniu napadów toniczno-klonicznych pierwotnie uogólnionych u pacjentów z uogólnioną samoistną padaczką.

Jak stosować lek Epilantin?

Dawkowanie leku Epilantin w poszczególnych grupach pacjentów i czas leczenia określa lekarz. Dawkowanie leku zależy od masy ciała i wieku pacjenta, a także od tego, czy jest on stosowany w monoterapii, czy w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi. Nie należy przerywać terapii lekiem Epilantin bez decyzji lekarza. Jeżeli konieczne będzie przerwanie leczenia, musi się odbywać stopniowo.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować dwa razy na dobę, mniej więcej co 12 godzin. Należy go stosować mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Lek może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletkę należy połknąć i popić szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Epilantin?

W przypadku opóźnienia przyjęcia leku o mniej niż 6 godzin należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę. W przypadku opóźnienia przyjęcia leku o więcej niż 6 godzin nie należy przyjmować pominiętej dawki, tylko przyjąć następną dawkę leku o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Epilantin nie może być stosowany?

Leku Epilantin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lakozamid) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentów z pewnym rodzajem zaburzeń pracy serca, który jest nazywany blokiem przedsionkowo-komorowym drugiego lub trzeciego stopnia.
Lek Epilantin nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 2 lat z padaczką charakteryzującą się występowaniem napadów częściowych ani nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 4 lat z napadami toniczno-klonicznymi pierwotnie uogólnionymi.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Epilantin?

Przed terapią lekiem Epilantin konieczny jest wywiad lekarski oraz weryfikacja wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz omówi zasady kontroli objawów choroby i skuteczności leczenia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku oraz nie przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Lekarz może przepisać inną dawkę leku, jeżeli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby. W trakcie leczenia należy zgłaszać lekarzowi przypadki wystąpienia nowego rodzaju napadów albo zaostrzeń istniejących napadów. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, gdy u pacjenta w trakcie stosowania leku Epilantin pojawią się myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie. Jeżeli podczas leczenia u pacjenta wystąpią objawy nieprawidłowej pracy serca (takie jak spowolnione, szybkie lub nieregularne tętno, kołatanie, skrócony oddech, uczucie oszołomienia, omdlenia), powinien niezwłocznie poinformować o tym lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem. W trakcie terapii lekiem Epilantin nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Epilantin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Epilantin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Należy pilnie skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę lub planuje ciążę, aby lekarz zadecydował o możliwości dalszego przyjmowania leku Epilantin. Nie należy przerywać leczenia bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to spowodować zwiększenie częstości napadów u matki, co może również zaszkodzić dziecku. Kobiety w wieku rozrodczym powinny skonsultować się z lekarzem w kwestii stosowania antykoncepcji podczas przyjmowania tego leku. Nie zaleca się karmienia dziecka piersią podczas stosowania leku Epilantin.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Epilantin?

Działania niepożądane występujące w trakcie stosowania leku Epilantin są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Epilantin?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Epilantin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Epilantin może wywoływać zawroty głowy i niewyraźne widzenie, dlatego nie należy prowadzić samochodu, jeździć rowerem, używać narzędzi ani obsługiwać maszyn do momentu upewnienia się, jak lek wpływa na pacjenta.

Jak przechowywać lek Epilantin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga specjalnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem