LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Hydrokortyzon Hasco Max (Hydrocortisone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Hydrokortyzon Hasco Max (OTC) krem 10 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,40
Cena
100% (zł):
16,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Hydrokortyzon Hasco Max

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Co zawiera lek Hydrokortyzon Hasco Max?

Lek Hydrokortyzon Hasco Max to krem na skórę, który jest dostępny bez recepty.
1 g kremu zawiera 10 mg octanu hydrokortyzonu. Lek zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy, które mogą powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera także parahydroksybenzoesan propylu i parahydroksybenzoesan metylu i z tego powodu może powodować reakcje alergiczne (w tym reakcje typu późnego).

Jak działa lek Hydrokortyzon Hasco Max?

Octan hydrokortyzonu na skórę należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami o słabym działaniu. Zastosowany na skórę łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować lek Hydrokortyzon Hasco Max?

Lek Hydrokortyzon Hasco Max stosuje się w stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, głównie o podłożu alergicznym, o średnim nasileniu: atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, pokrzywka, łojotokowe zapalenie skóry, łagodzenie stanów po ukąszeniu owadów.

Jak stosować lek Hydrokortyzon Hasco Max?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
    Cienką warstwę kremu Hydrokortyzon Hasco Max nakładać na zmienioną chorobowo skórę 2 lub 3 razy na dobę. Po nałożeniu leku należy umyć ręce, chyba że ręce są leczonym miejscem. Nie należy przykrywać leczonego miejsca żadnym opatrunkiem. Nie stosować na duże powierzchnie skóry bez wcześniejszego porozumienia z lekarzem. Nie stosować leku Hydrokortyzon Hasco Max dłużej niż 7 dni bez zalecenia lekarza. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż przez 3 dni.
  • Dzieci
    Nie stosować leku Hydrokortyzon Hasco Max u dzieci w wieku poniżej 12 lat bez zalecenia lekarza.
Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego na skórę.

Kiedy lek Hydrokortyzon Hasco Max nie może być stosowany?

Leku Hydrokortyzon Hasco Max nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (octan hydrokortyzonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli u pacjenta występuje jakikolwiek z następujących stanów: bakteryjne, wirusowe lub grzybicze zakażenie skóry, grzybica układowa, trądzik zwykły lub trądzik różowaty, zanik skóry, nowotwór skóry lub stan przednowotworowy skóry, zapalenie skóry okolicy ust, zmiany gruźlicze skóry. Nie należy stosować leku na otwarte rany i uszkodzoną skórę.
Leku Hydrokortyzon Hasco Max nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat bez zalecenia lekarza.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Hydrokortyzon Hasco Max?

Jeśli po upływie 7 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dużych dawek leku, na dużą powierzchnię skóry oraz przez długi czas, ponieważ octan hydrokortyzonu wchłania się do krwi i może spowodować objawy niepożądane. Przed rozpoczęciem stosowania leku Hydrokortyzon Hasco Max należy skonsultować się z lekarzem, jeśli lek jest stosowany u osób z cukrzycą, jaskrą lub zaćmą. Jeśli w miejscu zastosowania leku wystąpi zakażenie skóry, należy skontaktować się z lekarzem, który zadecyduje czy konieczne będzie wprowadzenie leczenia lekiem przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybiczym. Należy chronić oczy i śluzówki przed kontaktem z lekiem. Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem. Lek może być stosowany na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych po konsultacji z lekarzem, ponieważ lek szybciej się wchłania w tych miejscach i istnieje ryzyko wystąpienia lub nasilenia działań niepożądanych, nawet po krótkim stosowaniu leku. Stosowanie leku na skórę twarzy jest dopuszczalne tylko przez krótki czas (do 3 dni). Po nałożeniu leku na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią lub ceratką), ponieważ nasila to wchłanianie octanu hydrokortyzonu do organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
U dzieci lek Hydrokortyzon Hasco Max należy stosować ostrożnie i unikać długotrwałego stosowania, ze względu na większe niż u dorosłych ryzyko wystąpienia ogólnych działań niepożądanych, w tym zaburzeń wzrostu i rozwoju.

Jak stosować lek Hydrokortyzon Hasco Max z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Hydrokortyzon Hasco Max w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Hydrokortyzon Hasco Max w okresie ciąży i karmienia piersią bez zalecenia lekarza. Jeśli lekarz zaleci stosowanie tego leku w okresie ciąży lub karmienia piersią, powinien być stosowany ostrożnie, krótkotrwale i na małe powierzchnie skóry. Szczególnie ostrożnie należy stosować lek w pierwszych 3 miesiącach ciąży. Leku nie należy nakładać na skórę piersi bezpośrednio przed karmieniem piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Hydrokortyzon Hasco Max?

Długotrwałe stosowanie leku Hydrokortyzon Hasco Max (dłużej niż 14 dni), stosowanie na duże powierzchnie skóry, pod opatrunkiem oraz u dzieci, może wywołać następujące działania niepożądane: zanikowe zapalenie skóry, rozstępy skórne, nawrót zakażenia, plamicę posteroidową (przebarwienia i odbarwienia skóry), powierzchowne rozszerzenie naczyń krwionośnych, trądzik, zapalenie skóry w okolicy ust, zapalenie skóry w okolicy oczu, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, opóźnienie gojenia się ran i owrzodzeń, nadkażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe, wybroczyny, podrażnienie skóry (takie jak pieczenie, zaczerwienienie, nadmierna suchość, alergia kontaktowa), jaskrę lub zaćmę (w przypadku stosowania leku na skórę powiek), nieostre widzenie, zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zwiększone stężenie cukru we krwi (hiperglikemia), obecność cukru w moczu (cukromocz), zahamowanie wzrostu i rozwoju dzieci, zespół Cushinga.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Hydrokortyzon Hasco Max?

W sytuacji zastosowania większej niż zalecana ilości leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku omyłkowego połknięcia leku, szczególnie przez dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Hydrokortyzon Hasco Max?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby wynosi 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Hydrokortyzon Hasco Max - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem