LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Maxicortan (Hydrocortisone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Maxicortan (OTC) krem 10 mg/g 1 tuba 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,00
Cena
100% (zł):
16,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Maxicortan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Maxicortan?

Lek Maxicortan występuje w postaci kremu na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g kremu zawiera 10 mg octanu hydrokortyzonu. Lek zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy - mogą powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera glikol propylenowy - może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera parahydroksybenzoesan propylu i parahydroksybenzoesan metylu - mogą powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Maxicortan?

Octan hydrokortyzonu na skórę należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami o słabym działaniu. Zastosowany miejscowo łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować Maxicortan?

Lek Maxicortan jest stosowany w stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym, o średnim nasileniu: atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy alergiczny, pokrzywka, reakcje występujące po użądleniu lub ukąszeniu przez owady (jak swędzenie i podrażnienie).

Jak stosować Maxicortan?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
    Cienką warstwę kremu Maxicortan nakładać na zmienioną chorobowo skórę 1 lub 2 razy na dobę. Po nałożeniu leku na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią czy ceratką). Po użyciu leku należy umyć ręce. Nie stosować leku Maxicortan dłużej niż 7 dni bez zalecenia lekarza.
  • Dzieci
    Nie stosować leku Maxicortan u dzieci w wieku do 12 lat bez zalecenia lekarza i bez nadzoru lekarza.
Sposób podawania

Do stosowania zewnętrznego na skórę.

Kiedy Maxicortan nie może być stosowany?

Leku Maxicortan nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (octan hydrokortyzonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Maxicortan w bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych zakażeniach skóry, w stanach przednowotworowych lub nowotworach skóry, w trądziku zwykłym lub trądziku różowatym, w przypadku zaniku skóry, w zapaleniu skóry okolicy ust, w zmianach gruźliczych skóry, na otwarte rany i uszkodzoną skórę, na skórę twarzy. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat bez zalecenia lekarza.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Maxicortan?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dużych dawek leku, na dużą powierzchnię skóry oraz przez długi czas, ponieważ octan hydrokortyzonu wchłania się do krwi i może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych. Przed rozpoczęciem stosowania leku Maxicortan należy skonsultować się z lekarzem, jeśli stosuje się lek u osób z cukrzycą, jaskrą, zaćmą lub u osób z łuszczycą. W przypadku objawów zakażenia skóry w leczonym miejscu należy skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję odnośnie konieczności leczenia przeciwbakteryjnego lub przeciwgrzybiczego. Należy chronić oczy i śluzówki przed kontaktem z lekiem. Lek może być stosowany na skórę pach i pachwin tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych po konsultacji z lekarzem, ponieważ lek szybciej się wchłania w tych miejscach i istnieje ryzyko nasilenia działań niepożądanych. Po nałożeniu leku Maxicortan na skórę nie należy przykrywać tego miejsca żadnym opatrunkiem (zwłaszcza folią lub ceratką), ponieważ opatrunek zamknięty nasila wchłanianie octanu hydrokortyzonu do organizmu i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Jak stosować Maxicortan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Maxicortan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Maxicortan w okresie ciąży i karmienia piersią bez zalecenia lekarza. Jeśli lekarz zaleci stosowanie leku Maxicortan w okresie ciąży lub karmienia piersią, lek powinien być stosowany ostrożnie, krótkotrwale i na małą powierzchnię skóry.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Maxicortan?

Długotrwałe stosowanie leku Maxicortan (przez okres dłuższy niż 14 dni), stosowanie na duże powierzchnie skóry lub pod opatrunkiem oraz u dzieci, może spowodować wystąpienie następujących objawów niepożądanych: zanikowe zapalenie skóry, rozstępy skórne, nawrót zakażenia, plamica posteroidowa (przebarwienia i odbarwienia skóry), powierzchowne rozszerzenie naczyń krwionośnych, trądzik, zapalenie skóry w okolicy ust, zapalenie skóry w okolicy oczu, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, opóźnienie gojenia ran i owrzodzeń, nadkażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe, wybroczyny (małe czerwone lub fioletowe plamki na skórze), podrażnienie skóry (takie jak pieczenie, zaczerwienienie, nadmierna suchość, alergia kontaktowa), jaskra lub zaćma (w przypadku stosowania leku na skórę powiek), zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga, zahamowanie wzrostu i rozwoju dzieci, nadmiar cukru we krwi lub w moczu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Maxicortan?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana ilości leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku omyłkowego połknięcia leku, szczególnie przez dziecko, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać Maxicortan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu wynosi 28 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Maxicortan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem