LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pricoron (Perindopril)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pricoron (Rp) tabletki powlekane 5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
11,50
Cena
100% (zł):
11,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pricoron (Rp) tabletki powlekane 10 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
19,90
Cena
100% (zł):
19,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pricoron

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Pricoron?

Lek Pricoron to tabletki w 2 dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg peryndoprylu z argininą. Tabletkę 5 mg można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Pricoron?

Peryndopryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Zahamowanie aktywności tego enzymu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu przepompowywanie krwi do organizmu. Ponadto inhibitory ACE wywierają ochronny wpływ na naczynia i wykazują działanie przeciwmiażdżycowe.

Kiedy stosować lek Pricoron?

  • Lek Pricoron jest stosowany:
    - w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego;
    - w leczeniu niewydolności serca (tylko Pricoron 5 mg);
    - w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia incydentów sercowych, takich jak zawał serca u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, oraz którzy przebyli zawał serca i (lub) operację mającą na celu poprawę zaopatrzenia serca w krew poprzez rozszerzenie naczyń.

Jak stosować lek Pricoron?

Dawkę odpowiednią dla pacjenta ustala lekarz. Lek należy stosować tak długo jak określił lekarz. Nie należy przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody, najlepiej o tej samej porze każdego dnia, rano przed posiłkiem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pricoron?

Ważne jest regularnie przyjmowanie leku każdego dnia. Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, powinien przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Pricoron nie może być stosowany?

Leku Pricoron nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (peryndopryl), inny inhibitor konwertazy angiotensyny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli podczas wcześniejszego leczenia inhibitorem konwertazy angiotensyny wystąpiły takie objawy jak: świszczący oddech, obrzęk twarzy, języka lub gardła, intensywne swędzenie lub ciężkie wysypki skórne, albo jeśli pacjent lub członek jego rodziny miał takie objawy w innych okolicznościach (stan nazywany obrzękiem naczynioruchowym). Lek nie może być przyjmowany, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej trzeciego miesiąca.
Stosowanie leku Pricoron u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pricoron?

Przed rozpoczęciem terapii lekiem Pricoron konieczna będzie ocena przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz zadecyduje o przepisaniu leku i przedstawi zasady kontroli leczenia. Nie należy przyjmować dawki większej niż zalecona przez lekarza. Jeśli w dowolnym momencie leczenia u pacjenta pojawią się objawy obrzęku naczynioruchowego, w tym: obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła z trudnościami w połykaniu lub oddychaniu, należy przerwać przyjmowanie leku Pricoron i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lekarz może kontrolować czynności nerek, ciśnienie krwi i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi w regularnych odstępach czasu. Należy poinformować lekarza lub personel medyczny o stosowaniu leku Pricoron, jeśli pacjent ma być poddany znieczuleniu i (lub) zabiegowi chirurgicznemu; jeśli pacjent ma być poddany zabiegowi aferezy LDL; jeśli pacjent ma być poddany leczeniu odczulającemu w celu zmniejszenia działania alergicznego na użądlenie pszczół i os. Wszystkie wątpliwości związane z leczeniem tym lekiem należy omówić z lekarzem.

Jak stosować lek Pricoron z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Pricoron w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Pricoron nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go przyjmować, jeśli pacjentka jest w ciąży powyżej 3 miesiąca, ponieważ lek może powodować poważne uszkodzenie u dziecka, jeżeli jest stosowany po trzecim miesiącu ciąży. Jeśli pacjentka zaszła w ciążę podczas stosowania leku Pricoron, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Lek Pricoron nie jest zalecany u matek, które karmią piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pricoron?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Pricoron są omówione działania niepożądane towarzyszące terapii tym lekiem. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Pricoron i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, problemy z oddychaniem (obrzęk naczynioruchowy); silne zawroty głowy lub omdlenie z powodu obniżonego ciśnienia tętniczego; bardzo szybkie lub nieregularne bicie serca, ból w klatce piersiowej lub zawał serca; osłabienie siły mięśni rąk lub nóg albo trudności z mówieniem (mogą to być objawy udaru); nagły świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszność lub trudności z oddychaniem; silny ból w nadbrzuszu, który promieniuje do pleców (może to być objaw zapalenia trzustki); zażółcenie skóry lub oczu (może to być objaw zapalenia wątroby); ciężkie reakcje skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pricoron?

W przypadku zażycia zbyt dużej liczby tabletek należy natychmiast powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Pricoron wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U niektórych pacjentów lek Pricoron może powodować zawroty głowy lub osłabienie spowodowane niskim ciśnieniem krwi, co może zaburzać dolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Pricoron?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pricoron - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem