LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ramicor (Ramipril)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ramicor (Rp) tabletki 2,5 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
4,92
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ramicor (Rp) tabletki 5 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,97
0,00
Cena
100% (zł):
8,73
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ramicor (Rp) tabletki 10 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
11,95
0,00
Cena
100% (zł):
16,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ramicor

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Ranbaxy Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Ramicor?

Lek Ramicor występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu. Tabletkę można podzielić na 2 równe dawki.

Jak działa lek Ramicor?

Ramipryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Ramipryl powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu pompowania krwi w organizmie.

Kiedy stosować lek Ramicor?

  • Lek Ramicor jest stosowany do:
    - leczenia wysokiego ciśnienia tętniczego;
    - obniżenia ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu;
    - obniżenia ryzyka wystąpienia choroby nerek lub opóźnienia jej pogorszenia (niezależnie od tego czy pacjent choruje na cukrzycę);
    - leczenia niewydolności serca;
    - leczenia pacjentów z niewydolnością serca po zawale serca.

Jak stosować lek Ramicor?

Dawkę leku Ramicor oraz długość leczenia ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia ani zmieniać dawki leku.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, z jedzeniem lub bez jedzenia. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą. Nie należy rozkruszać ani rozgryzać tabletek.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ramicor?

Lek Ramicor należy przyjmować regularnie, każdego dnia. W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ramicor nie może być stosowany?

Leku Ramicor nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ramipryl), jakikolwiek inny lek z grupy inhibitorów ACE lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeżeli u pacjenta wystąpił kiedykolwiek obrzęk naczynioruchowy (jego objawy to: świąd, pokrzywka, czerwone plamy na dłoniach, stopach i gardle, obrzęk gardła i języka, obrzęki w okolicy oczu i ust, trudności w oddychaniu i połykaniu). Przeciwwskazane jest stosowanie leku Ramicor w ostatnich 6 miesiącach ciąży.
Lek Ramicor nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ramicor?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Ramicor lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz ustali harmonogram kontroli leczenia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli w czasie stosowania leku u pacjenta pojawi się obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła powodujący trudności z połykaniem lub oddychaniem (obrzęk naczynioruchowy), należy odstawić lek i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia lekarz może zlecać regularne badania w celu monitorowania czynności nerek, ciśnienia krwi i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. O przyjmowaniu leku Ramicor należy poinformować lekarza, gdy pacjent ma być poddany znieczuleniu albo odczulaniu na jad pszczół lub os. Wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem leku należy omówić z lekarzem.

Jak stosować lek Ramicor z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ramicor w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Ramicor nie jest zalecany do stosowania w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Nie stosować tego leku po 13. tygodniu ciąży, gdyż może szkodliwie wpłynąć na dziecko. W przypadku zajścia w ciążę w czasie przyjmowania leku należy natychmiast poinformować lekarza. Nie należy przyjmować leku Ramicor w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ramicor?

Działania niepożądane, które może powodować lek Ramicor, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W razie zauważenia jakiegokolwiek z następujących działań niepożądanych należy przerwać leczenie lekiem Ramicor i natychmiast skontaktować się z lekarzem: ciężka reakcja nadwrażliwości na lek (objawami mogą być: obrzęk twarzy, ust lub gardła utrudniający połykanie lub oddychanie oraz świąd i wysypka); ciężkie zmiany skórne; objawów zawału serca (np. przyspieszona czynność serca, nierówne lub silniejsze bicie serca, ból w klatce piersiowej, ucisk w klatce piersiowej); objawów choroby płuc (np. duszność lub kaszel); łatwe powstawanie siniaków, dłuższy niż zwykle czas krwawienia, jakiekolwiek objawy krwawienia (np. krwawienie z dziąseł); objawów zapalenia trzustki (np. silny ból brzucha, który może promieniować do pleców); objawów zapalenia lub uszkodzenia wątroby (np. utrata apetytu, ból brzucha, nudności, zażółcenie skóry lub oczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ramicor?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana ilości tabletek należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czy lek Ramicor wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Ramicor mogą występować zawroty głowy, szczególnie na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki. W przypadku występowania zawrotów głowy nie należy prowadzić pojazdów, używać narzędzi ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Ramicor?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ramicor - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem