LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ramipril Genoptim (Ramipril)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ramipril Genoptim (Rpz) tabletki 5 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,97
0,00
Cena
100% (zł):
9,56
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ramipril Genoptim (Rpz) tabletki 10 mg 28 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
11,95
0,00
Cena
100% (zł):
17,84
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ramipril Genoptim

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Synoptis Pharma Sp. z o.o.

Co zawiera lek Ramipril Genoptim?

Lek Ramipril Genoptim występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg ramiprylu. Tabletki w obu dawkach można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Ramipril Genoptim?

Ramipryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Ramipryl powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu pompowania krwi w organizmie.

Kiedy stosować lek Ramipril Genoptim?

 • Wskazania do stosowania leku Ramipril Genoptim są następujące:
  - leczenie nadciśnienia tętniczego,
  - zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu,
  - zmniejszenie ryzyka lub opóźnienia pogorszenia czynności nerek (u pacjentów z cukrzycą lub bez cukrzycy),
  - leczenie niewydolności serca,
  - leczenie po zawale serca powikłanym niewydolnością serca.

Jak stosować lek Ramipril Genoptim?

Lekarz dobierze odpowiednią dawkę leku Ramipril Genoptim i ustali długość leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Może być przyjmowany podczas posiłku lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą. Tabletek nie należy rozkruszać ani żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ramipril Genoptim?

Ważne jest przyjmowanie leku Ramipril Genoptim regularnie każdego dnia. W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ramipril Genoptim nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ramipryl) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem na inne leki z grupy inhibitorów ACE. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła ciężka reakcja alergiczna o nazwie obrzęk naczynioruchowy (jej objawami są: świąd, pokrzywka, czerwone plamy na rękach, stopach i gardle, obrzęk gardła i języka, obrzęk wokół oczu i warg, problemy z oddychaniem i połykaniem). Leku nie wolno stosować po trzecim miesiącu ciąży.
Lek Ramipril Genoptim nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ramipril Genoptim?

Przed przepisaniem leku Ramipril Genoptim lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz ustali częstotliwość kontroli leczenia. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku. Jeśli w dowolnym momencie leczenia wystąpi obrzęk twarzy, warg lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), należy przerwać przyjmowanie leku Ramipril Genoptim i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Ramipril Genoptim, jeśli planowane jest u niego podanie znieczulenia w przypadku zabiegu operacyjnego lub stomatologicznego albo planowane jest leczenie odczulające na jad pszczół lub os. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku.

Jak stosować lek Ramipril Genoptim z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ramipril Genoptim w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Ramipril Genoptim w czasie pierwszych 3 miesięcy ciąży i nie wolno go stosować w ostatnich 6 miesiącach ciąży, ponieważ jego stosowanie w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli kobieta przyjmująca lek Ramipril Genoptim zajdzie w ciążę, powinna natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Nie należy stosować leku Ramipril Genoptim w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ramipril Genoptim?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Ramipril Genoptim są szczegółowo omówione działania niepożądane, które mogą pojawić się podczas jego stosowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Ramipril Genoptim i jak najszybciej zgłosić się do lekarza w razie pojawienia się jakiegokolwiek z następujących objawów: objawów ciężkiej reakcji alergicznej (takich jak obrzęk twarzy, warg lub gardła utrudniający połykanie lub oddychanie, świąd i wysypka skórna); objawów ciężkich reakcji skórnych; przyspieszonej czynności serca, kołatania serca, bólu w klatce piersiowej, ucisku w klatce piersiowej (mogą to być objawy zawału serca); objawów zaburzeń oddechowych (w tym duszności, kaszlu); łatwego powstawania siniaków, dłuższego niż zwykle czasu krwawienia, jakichkolwiek objawów krwawienia (np. krwawienia z dziąseł); objawów zapalenia trzustki (silny ból w nadbrzuszu promieniujący do pleców); objawów zaburzeń wątroby (takich jak: utrata apetytu, ból żołądka, nudności, zażółcenie skóry lub oczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ramipril Genoptim?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czy lek Ramipril Genoptim wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Ramipril Genoptim może powodować zawroty głowy - jeśli w trakcie stosowania leku wystąpią zawroty głowy, nie należy prowadzić pojazdów, używać narzędzi ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Ramipril Genoptim?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ramipril Genoptim - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem