LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Afrin ND (Oxymetazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Afrin ND (OTC) aerozol do nosa, roztwór 0,5 mg/ml 1 but. 15 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,80
Cena
100% (zł):
24,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Afrin ND

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bayer Sp. z o.o.

Co zawiera Afrin ND?

Lek Afrin ND występuje w postaci aerozolu do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa. Lek zawiera alkohol benzylowy - może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Afrin ND?

Chlorowodorek oksymetazoliny zastosowany na śluzówkę nosa powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk śluzówki nosa, udrożnia przewody nosowe i ułatwia odpływ wydzieliny z zatok przynosowych.

Kiedy stosować Afrin ND?

Lek Afrin ND jest stosowany w celu leczenia objawów zatkanego nosa, spowodowanych katarem siennym, przeziębieniem i zapaleniem zatok.

Jak stosować Afrin ND?

Lek Afrin ND należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Leku Afrin ND nie należy stosować dłużej niż 7 dni, chyba że na zalecenie lekarza. Przed ponownym zastosowaniem leku powinien upłynąć okres kilkudniowej przerwy w jego stosowaniu. U dorosłych nie należy stosować więcej niż 8 dawek aerozolu Afrin ND w ciągu 24 godzin; u dzieci nie stosować więcej niż 4 dawki aerozolu Afrin ND w ciągu 24 godzin.

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 10 lat
    1-2 dawki aerozolu Afrin ND do każdego otworu nosowego, co 12 godzin.
  • Dzieci
    Dzieci od 6 do 10 lat: 1 dawka aerozolu Afrin ND do każdego otworu nosowego, co 12 godzin.
    Leku Afrin ND nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie do nosa. Ze względów higienicznych opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.

Kiedy Afrin ND nie może być stosowany?

Leku Afrin ND nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (oksymetazolinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Afrin ND, jeśli pacjent jest leczony inhibitorami MAO (lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona oraz depresji); jeśli pacjent choruje na jaskrę z wąskim kątem przesączania; jeśli pacjent choruje na ostrą chorobę wieńcową i lewokomorową niewydolność serca; jeśli pacjent choruje na zapalenie skóry i śluzówki przedsionka nosa z tworzeniem się strupów (suche zanikowe zapalenie śluzówki nosa). Leku nie należy stosować po przezklinowym usunięciu przysadki.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Afrin ND?

Jeśli po upływie 7 dni objawy utrzymują się lub nasilają, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Afrin ND należy skonsultować się z lekarzem w przypadku występowania u pacjenta choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, nadczynności tarczycy, cukrzycy, trudności w oddawaniu moczu spowodowanych rozrostem prostaty. Leku Afrin ND nie należy stosować dłużej niż przez 7 dni oraz w dawkach większych niż zalecane, ponieważ może to prowadzić do osłabienia działania leku oraz spowodować trudne do wyleczenia zmiany w śluzówce nosa.

Jak stosować Afrin ND z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Oksymetazoliny nie należy stosować podczas leczenia lekami przeciwdepresyjnymi zwanymi trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi oraz inhibitorami MAO. Należy unikać jednoczesnego stosowania oksymetazoliny z lekami, takimi jak efedryna, pseudoefedryna (są składnikami leków stosowanych w przeziębieniu).

Czy można stosować Afrin ND w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku Afrin ND.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Afrin ND?

Niezbyt często mogą wystąpić: kichanie, suchość lub podrażnienie śluzówki nosa, jamy ustnej lub gardła i uczucie zatkanego nosa. Rzadko: niepokój, zmęczenie, drażliwość, zaburzenia snu u dzieci, przyspieszone bicie serca, kołatanie serca, wzrost ciśnienia krwi, obrzęk śluzówki nosa, ból głowy, nudności, zaczerwienienie, wysypka i zaburzenia widzenia.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Afrin ND?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego przyjęcia leku (zwłaszcza u dzieci) należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy Afrin ND wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie stwierdzono wpływu leku Afrin ND na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Afrin ND?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować leku po upływie 30 dni od pierwszego otwarcia.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Afrin ND - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Afrin ND - powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »

Czym jest oksymetazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania oksymetazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania oksymetazoliny? Jakie są ostrzeżenia...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem