LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Betadine maść (Povidone-Iodine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Betadine (OTC) maść 100 mg/g 1 tuba 20 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
29,00
Cena
100% (zł):
29,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Betadine maść

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Egis Pharmaceuticals PLC

Co zawiera Betadine maść?

Lek Betadine występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g maści zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

Jak działa Betadine maść?

Powidon jodowany to kompleksowy związek uwalniający jod. Jod jest środkiem odkażającym i antyseptycznym, działającym na bakterie, grzyby i wirusy.

Kiedy stosować Betadine maść?

Lek Betadine maść jest stosowany w miejscowym leczeniu oparzeń, ran, otarć, owrzodzeń troficznych, zakażeń skóry.

Jak stosować Betadine maść?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
W leczeniu zakażeń Betadine maść nakładać raz lub dwa razy na dobę maksymalnie przez 14 dni. Skórę zmienioną chorobowo należy oczyścić i osuszyć. Na zmienioną chorobowo skórę nakładać maść; można założyć opatrunek lub bandaż.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Nie należy stosować leku Betadine maść u osób z niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Lek stosuje się miejscowo na skórę.

Kiedy Betadine maść nie może być stosowany?

Leku Betadine maść nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (powidon jodowany), jod lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Betadine maść nie należy stosować: u pacjentów z zaburzeniami czynności oraz chorobami gruczołu tarczowego, u osób z niewydolnością nerek, u pacjentów leczonych równocześnie produktami litu; u pacjentów przewlekle chorych; w opryszczkowym zapaleniu skóry Duhringa. Nie stosować długotrwale oraz na rozległe powierzchnie ciała (ponad 30%). Nie stosować przed i po leczeniu jodem radioaktywnym i scyntygrafii.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Betadine maść?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. U dzieci czas trwania leczenia powinien być jak najkrótszy, a stosowana dawka jak najmniejsza. Unikać kontaktu leku z oczami. Lek Betadine maść może zaburzać wyniki badań tarczycy. Lek Betadine maść może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych, np. na wykrywanie krwi utajonej w kale.

Jak stosować Betadine maść z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Betadine maść może reagować z innymi lekami i produktami, zwłaszcza zawierającymi rtęć, produktami o odczynie zasadowym czy z tiosiarczanem sodu. Produktów zawierających powidon jodowany nie stosować u osób leczonych równocześnie preparatami litu. Nie stosować leku Betadine maść z innymi lekami lub produktami stosowanymi na skórę.

Czy można stosować Betadine maść w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Betadine maść może być stosowany w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne. Stosowanie leku u kobiety ciężarnej może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu i noworodka. Stosowanie leku u matki karmiącej piersią może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy noworodka. Nie stosować leku do odkażania pęknięć brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Betadine maść?

Mogą wystąpić: miejscowe reakcje skórne, reakcje nadwrażliwości, jak kontaktowe zapalenie skóry objawiające się zmianami łuszczycopodobnymi, zaczerwienieniem, występowaniem małych pęcherzy; zaburzenia czynności nerek, ostra niewydolność nerek. Długotrwałe stosowanie jodowanego powidonu może powodować zwiększoną absorpcję jodu; może wystąpić nadczynność tarczycy, szczególnie u pacjentów z chorobami tarczycy w wywiadzie. Stosowanie leku na duże powierzchnie ran i oparzeń (ponad 30%), może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych, takich jak kwasica metaboliczna (wymioty, ból brzucha, przyspieszony oddech), zwiększone stężenie sodu we krwi oraz zaburzenia czynności nerek.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Betadine maść?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub spożycia leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak przechowywać Betadine maść?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Betadine maść - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem