LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Braunovidon (Povidone-Iodine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Braunovidon (OTC) maść 100 mg/g 1 tuba 20 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
37,50
Cena
100% (zł):
37,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Braunovidon (OTC) maść 100 mg/g 1 tuba 100 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
75,00
Cena
100% (zł):
75,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Braunovidon

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

B. Braun Melsungen AG

Co zawiera Braunovidon?

Lek Braunovidon występuje w postaci maści na skórę i jest dostępny bez recepty.
1 g maści zawiera 100 mg powidonu jodowanego o 10% zawartości dostępnego jodu.

Jak działa Braunovidon?

Powidon jodowany to kompleksowy związek uwalniający jod. Wolny jod jest środkiem odkażającym i antyseptycznym, działającym na bakterie, grzyby i wirusy.

Kiedy stosować Braunovidon?

Lek Braunovidon jest stosowany w następujących wskazaniach: oparzenia skóry płomieniem lub gorącym płynem, zakażone owrzodzenia, odleżyny, zakażone powierzchowne ubytki skóry niewykazujące tendencji do gojenia się z odczynem zapalnym lub głębszym owrzodzeniem, ropne zmiany skórne, choroby skóry bakteryjnego lub grzybiczego pochodzenia, wtórne zakażenia tym samym czynnikiem uprzednio wyleczone.

Jak stosować Braunovidon?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli
    Maść Braunovidon nakłada się kilka razy na dobę na wymagającą leczenia powierzchnię skóry. Należy dokładnie pokryć całą powierzchnię rany. W początkowej fazie leczenia, dla utrzymania optymalnego działania bakteriobójczego, maść należy nakładać co 4-6 godzin na zakażoną lub sączącą się ranę. Czas stosowania leku uzależniony jest od stanu klinicznego pacjenta. Maść może pozostawać na skórze przez długi czas. Opatrunek należy zmienić w momencie odbarwienia brązowego koloru maści.
  • Dzieci
    Leku Braunovidon nie należy stosować u noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Nie należy stosować leku Braunovidon u osób z niewydolnością nerek.

Sposób podawania

Lek stosuje się miejscowo na skórę.

Kiedy Braunovidon nie może być stosowany?

Leku Braunovidon nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (powidon jodowany), jod lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Braunovidon nie należy stosować: u pacjentów z zaburzeniami czynności oraz chorobami gruczołu tarczowego, u osób z niewydolnością nerek, u pacjentów leczonych równocześnie produktami litu; u pacjentów przewlekle chorych; w opryszczkowym zapaleniu skóry Duhringa. Nie stosować długotrwale oraz na rozległe powierzchnie ciała. Nie stosować leku Braunovidon przed i po leczeniu jodem radioaktywnym i scyntygrafii. Nie stosować u noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Braunovidon?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. U dzieci czas trwania leczenia powinien być jak najkrótszy, a stosowana dawka jak najmniejsza. Unikać kontaktu leku z oczami. Lek Braunovidon może zaburzać wyniki badań tarczycy. Lek Braunovidon może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych, np. na wykrywanie krwi utajonej w kale.

Jak stosować Braunovidon z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Lek Braunovidon może reagować z innymi lekami i produktami, zwłaszcza zawierającymi rtęć, produktami o odczynie zasadowym czy z tiosiarczanem sodu. Produktów zawierających powidon jodowany nie stosować u osób leczonych równocześnie preparatami litu. Nie stosować leku Braunovidon z innymi lekami lub produktami stosowanymi na skórę.

Czy można stosować Braunovidon w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Braunovidon może być stosowany w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne. Stosowanie leku u kobiety ciężarnej może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu i noworodka. Stosowanie leku u matki karmiącej piersią może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy noworodka. Nie stosować leku do odkażania pęknięć brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Braunovidon?

Może wystąpić przejściowy ból, uczucie pieczenia i gorąca. W nielicznych przypadkach opisywano wystąpienie późnego kontaktowego odczynu alergicznego, objawiającego się świądem, zaczerwienieniem, pojawieniem się pęcherzyków na skórze. W przypadku stosowania leku Braunovidon na dużej powierzchni ciała lub stosowania wielokrotnego, szczególnie na uszkodzonej powierzchni skóry, nie można wykluczyć wystąpienia zaburzeń czynności tarczycy. Stosowanie leku na duże powierzchnie może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych, takich jak kwasica metaboliczna (wymioty, ból brzucha, przyspieszony oddech), zwiększone stężenie sodu we krwi oraz zaburzenia czynności nerek.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Braunovidon?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub spożycia leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak przechowywać Braunovidon?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Braunovidon - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem