LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Braunol (Povidone-Iodine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Braunol 7,5% (OTC) roztwór na skórę 75 mg/ml 1 but. 250 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
55,00
Cena
100% (zł):
55,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Braunol 7,5% (OTC) roztwór na skórę 75 mg/ml 1 but. 1000 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
80,00
Cena
100% (zł):
80,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Braunol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

B. Braun Melsungen AG

Braunol - skład

100 g roztworu na skórę zawiera 7,5 g powidonu jodowanego, z 10% zawartością jodu.

Braunol - wskazania

Do pojedynczego zastosowania: dezynfekcja nieuszkodzonej skóry zewnętrznej oraz antyseptyka błony śluzowej, np. przed zabiegiem chirurgicznym, biopsją, iniekcjami, nakłuciem, pobraniem próbki krwi i cewnikowaniem.
Do wielokrotnego użycia, ograniczonego w czasie: antyseptyka ran (np. odleżyn, wrzodów na nogach), oparzeń, chorób skóry z infekcją i superinfekcją.
Higieniczna i chirurgiczna dezynfekcja rąk.

Braunol - dawkowanie

Preparat należy stosować w postaci nierozcieńczonej w zabiegach dezynfekcji skóry oraz jako antyseptyk do błony śluzowej, przed zabiegami chirurgicznymi, biopsjami, iniekcjami, nakłuciami, pobieraniem krwi i cewnikowaniem. W przypadkach dezynfekowania fragmentu skóry z niewielką liczbą gruczołów łojowych czas potrzebny na skuteczną dezynfekcję wynosi co najmniej 15 sekund, a w przypadku większej liczby gruczołów łojowych - co najmniej 10 minut. Przez cały czas skóra powinna być zwilżona nierozcieńczonym roztworem.
Do dezynfekcji skóry rąk należy stosować roztwór w postaci nierozcieńczonej. W zabiegach higienicznej dezynfekcji skóry rąk należy wcierać 3 ml roztworu w skórę rąk przez 1 minutę; następnie należy umyć ręce. W zabiegach chirurgicznej dezynfekcji skóry rąk należy wcierać 2 x 5 ml roztworu w skórę rąk przez 5 minut; przez cały czas skóra powinna być zwilżona nierozcieńczonym roztworem.
Do antyseptyki powierzchownych ran należy stosować preparat w postaci nierozcieńczonej. Do antyseptyki oparzeń należy zwykle stosować preparat w postaci nierozcieńczonej. Preparat w postaci rozcieńczonej można stosować do antyseptycznego płukania, przemywania i moczenia. Należy stosować następujące proporcje przy rozcieńczaniu preparatu: płukanie, jako jeden z etapów procesu leczenia ran (np. odleżyn, owrzodzenia goleni, gangreny) oraz do okołooperacyjnego zapobiegania infekcji - od 1:2 do 1:20; mycie antyseptyczne - od 1:2 do 1:25; antyseptyczne moczenie kończyny - około 1:25; antyseptyczne moczenie ciała - około 1:100.

Sposób podawania

Preparat jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego zarówno w postaci rozcieńczonej jak i nierozcieńczonej.
Do rozcieńczania stosować można normalną wodę z kranu. Jeśli wymagany jest produkt izotoniczny do rozcieńczania należy stosować roztwór soli fizjologicznej lub roztwór Ringera. W przypadku stosowania w okolicy oka należy stosować roztwory buforowane buforem fosforanowym. Preparat należy rozcieńczać bezpośrednio przed użyciem. Leczony obszar należy całkowicie zwilżyć preparatem. Antyseptyczną błonę, która tworzy się po wyschnięciu preparatu, można łatwo zmyć wodą. Stosując preparat do przedoperacyjnej dezynfekcji skóry, należy zwracać uwagę, aby roztwór nie nagromadził się pod pacjentem, ponieważ może to wywołać podrażnienie skóry. Stosując preparat wielokrotnie, należy indywidualnie ustalać dawkę i częstość aplikacji. Preparat można stosować raz lub kilka razy dziennie. Ranę należy dezynfekować tak długo, aż znikną oznaki infekcji lub gdy nie ma już jawnego ryzyka zakażenia obrzeża rany. W przypadku nawrotu infekcji po zaprzestaniu stosowania preparatu należy wznowić jego stosowanie. Brązowy kolor sygnalizuje skuteczność preparatu; zauważalny ubytek koloru oznacza utratę jego skuteczności.

Braunol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na jod lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadczynności tarczycy lub inne ujawnione choroby tarczycy. Zespół opryszczkowego zapalenia skóry. Przed i po terapii radioaktywnym izotopem jodu (aż do zakończenia leczenia).

Braunol - ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży, szczególnie od .3 miesiąca, oraz w okresie karmienia piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią preparat powinien być stosowany tylko według ścisłych wskazań, a jego użycie powinno być bardzo ograniczone. Po zastosowaniu preparatu zaleca się przeprowadzenie badania funkcjonowania tarczycy dziecka. W przypadku stwierdzenia niedoczynności tarczycy należy podjąć wczesne leczenie hormonalne aż do przywrócenia normalnego działania tarczycy. Podczas karmienia piersią należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do przypadkowego przedostania się preparatu do ust dziecka z poddanych leczeniu części ciała matki. Jeżeli metoda i rozszerzenie zastosowania preparatu mogą spowodować poważny wzrost absorpcji jodu, należy pamiętać, że może to wywołać również wzrost zawartości jodu w mleku matki.

Braunol - działania niepożądane

Bardzo rzadko: alergiczne reakcje skórne, np. późna alergia kontaktowa, objawiające się podrażnieniem skóry, swędzeniem i pieczeniem; reakcje anafilaktyczne. Odnotowano zaburzenia czynności tarczycy (nadczynność, niedoczynność), gdy znaczące ilości jodu mogą przedostać się do organizmu na skutek długotrwałego zastosowania preparatu (np. w leczeniu rozległych ran i oparzeń). Może wystąpić niewydolność nerek. Odnotowano przypadki zaburzeń osmozy elektrolitów i surowicy krwi, ciężkiej kwasicy metabolicznej na skutek resorpcji dużych ilości powidonu jodowanego (np. podczas leczenia oparzeń).

Braunol - środki ostrożności

Pacjenci z łagodnym wolem guzkowym lub po chorobie tarczycy oraz pacjenci predysponowani do wystąpienia u nich nadczynności tarczycy tj. z autonomicznymi gruczolakami i (lub) funkcjonalną autonomią tarczycy (szczególnie w podeszłym wieku) mogą stosować preparat z zachowaniem ostrożności. U tych pacjentów nie powinno się stosować preparatu długotrwale oraz na dużych obszarach (przykładowo na powierzchni większej niż 10% całej powierzchni ciała) ze względu na ryzyko nadczynności tarczycy spowodowanej jodem. W takich przypadkach w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu leczenia, pacjenci powinni zostać szczegółowo przebadani na wczesne objawy nadczynności tarczycy i w razie konieczności należy przeprowadzić kontrolę czynności tarczycy.
W przypadku noworodków i dzieci w wieku do 6 miesięcy użycie preparatu powinno być bardzo ograniczone, ze względu na ryzyko wywołania niedoczynności tarczycy. Po zastosowaniu preparatu należy przeprowadzić badania czynności tarczycy. W przypadku stwierdzenia niedoczynności należy zastosować wczesne leczenie hormonem tarczycy aż do przywrócenia normalnej czynności tarczycy. Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do przypadkowego dostania się preparatu do ust dziecka.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Braunol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem