LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Clobederm (Clobetasol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Clobederm (Rp) krem 0,5 mg/g 1 tuba 25 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
15,60
Cena
100% (zł):
15,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Clobederm (Rp) maść 0,5 mg/g 1 tuba 25 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
15,60
Cena
100% (zł):
15,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Clobederm

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera lek Clobederm?

Lek Clobederm występuje w postaci kremu i maści na skórę. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Clobederm krem
    1 g kremu zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Lek zawiera glikol propylenowy i może powodować podrażnienie skóry. Lek zawiera chlorokrezol - może powodować reakcje alergiczne. Lek zawiera alkohol cetostearylowy i może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).
  • Clobederm maść
    1 g maści zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Lek zawiera glikol propylenowy i z tego powodu może powodować podrażnienie skóry.

Jak działa lek Clobederm?

Propionian klobetazolu jest kortykosteroidem do stosowania na skórę o bardzo silnym działaniu. Zastosowany na skórę łagodzi stan zapalny i świąd.

Kiedy stosować lek Clobederm?

Lek Clobederm stosuje się miejscowo do krótkotrwałego leczenia ostrych i ciężkich, nie zakażonych stanów zapalnych skóry, które reagują na kortykosteroidy i przebiegają z uporczywym swędzeniem lub z nadmiernym rogowaceniem, gdy zawiodło leczenie słabszymi kortykosteroidami.
Lek ten wskazany jest w: łojotokowym zapaleniu skóry, wyprysku kontaktowym, atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy zadawnionej, liszaju rumieniowatym, rumieniu wielopostaciowym, toczniu rumieniowym dyskoidalnym, liszaju płaskim o nasilonym świądzie i wyprysku zliszajowaciałym.
Lek w postaci kremu stosuje się w leczeniu wilgotnych stanów zapalnych skóry, natomiast maść w leczeniu suchych stanów zapalnych skóry.

Jak stosować lek Clobederm?

Lekarz dobierze właściwą dla pacjenta postać leku Clobederm, poinformuje o sposobie dawkowanie leku oraz określi czas trwania leczenia.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę. Niewielką ilość leku należy lekko wcierać na zmienione chorobowo miejsca na skórze. Po nałożeniu leku należy dokładnie umyć ręce, chyba że skóra dłoni jest miejscem stosowania leku.

Kiedy lek Clobederm nie może być stosowany?

Leku Clobederm nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (propionian klobetazolu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Clobederm nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Clobederm?

Przed zleceniem stosowania leku Clobederm lekarz wykluczy przeciwwskazania i środki ostrożności z tym związane oraz przekaże zalecenia dotyczące prawidłowego stosowania tego leku. Należy poinformować lekarza, jeśli objawy zaostrzą się. Należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię ciała lub na uszkodzoną skórę. Nie należy stosować leku pod opatrunkiem okluzyjnym (uszczelniającym). Leczenia nie należy prowadzić bez przerwy dłużej niż 2 tygodnie; jeśli niezbędne jest dalsze leczenie kortykosteroidami, lekarz zastosuje leki zawierające kortykosteroidy o mniejszej sile działania. Ostrożnie stosować lek w już istniejących stanach zanikowych tkanki podskórnej, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych. U dzieci w wieku powyżej 12 lat lek należy stosować ostrożnie w najmniejszej możliwej ilości zapewniającej korzyści lecznicze i przez krótki czas. Szczególnie ostrożnie powinni stosować lek pacjenci z łuszczycą. Należy unikać stosowania leku wokół oczu, na powieki lub na skórę w okolicy powiek. Unikać kontaktu leku z oczami, śluzówkami lub ranami. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Clobederm z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować lek Clobederm w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje o możliwości stosowania leku Clobederm u pacjentki, która jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Clobederm?

W trakcie stosowania leku Clobederm mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Clobederm i skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub skórna reakcja alergiczna.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Clobederm?

Po długotrwałym stosowaniu lub stosowaniu na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić ogólne działania niepożądane leku; w takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Clobederm?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Clobederm - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem