LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja GRUDZIEŃ 2020 (refundacja 01.11.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Dulcosoft proszek (Macrogol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Dulcosoft (WM) proszek do sporządzania roztworu doustnego 10 g 10 saszetek 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 24,00 Cena 100% (zł): 24,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Dulcosoft proszek

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Sanofi-Aventis

CO ZAWIERA DULCOSOFT

1 saszetka zawiera 10 g makrogolu 4000.

KIEDY STOSUJE SIĘ DULCOSOFT

Wyrób medyczny Dulcosoft w postaci proszku do sporządzania roztworu jest przeznaczony do stosowania w objawowym leczeniu zaparć oraz do zmiękczania twardych mas kałowych u dorosłych i dzieci powyżej 8. roku życia.

JAK STOSOWAĆ DULCOSOFT

Uwzględniając zalecenia dotyczące dawkowania, dawkę można dostosować do własnych potrzeb. Zakres dawkowania wynosi od 1 saszetki co drugi dzień do 2 saszetek na dobę. Właściwą dawką jest najmniejsza dawka zapewniająca regularne oddawanie miękkich stolców.
Dorośli i dzieci powyżej 8. roku życia: o ile lekarz nie przepisze inaczej, zazwyczaj stosowana dawka wynosi 1-2 saszetki na dobę, rozpuszczone w płynie, przyjmowane najlepiej w pojedynczej dawce rano. Produkt należy przyjmować przez okres nie dłuższy niż 30 dni.
Produkt nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 8. roku życia.
Sposób podawania
Produkt można rozpuścić w wodzie lub w dowolnym napoju. Należy rozpuścić zawartość 1 saszetki bezpośrednio przed przyjęciem w szklance płynu (około 150 ml).

KIEDY DULCOSOFT NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY

Nie stosować w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na składniki produktu. Nie należy stosować produktu w następujących przypadkach: ciężka zapalna choroba jelit (taka jak wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna) lub toksyczne rozdęcie okrężnicy; wystąpienie lub ryzyko wystąpienia perforacji przewodu pokarmowego; porażenna niedrożność jelit albo podejrzenie niedrożności jelit lub objawowego zwężenia jelit; brzuszne zespoły bólowe o nieokreślonej przyczynie. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed przyjęciem produktu należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć chorobę organiczną. Produktu nie należy przyjmować codziennie w sposób ciągły przez dłuższy okres bez zbadania przyczyny zaparcia. W przypadku utrzymujących się bólów brzucha należy zwrócić się o poradę medyczną. W przypadku biegunki należy zachować ostrożność u pacjentów podatnych na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (np. pacjentów w podeszłym wieku, osób z upośledzoną czynnością wątroby lub nerek, pacjentów stosujących leki moczopędne) i należy rozważyć monitorowanie stężeń elektrolitów. U pacjentów przyjmujących produkty zawierające makrogol mogą wystąpić stany alergiczne (takie jak wstrząs anafilaktyczny, reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka i nadwrażliwość) - jeżeli pojawią się takie objawy, należy przerwać stosowanie produktu i natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jeżeli zaparcia będą się utrzymywać przez dłuższy czas, należy zbadać ich przyczynę. W przypadku stosowania innych leków, przed zażyciem produktu Dulcosoft należy skonsultować się z lekarzem.

STOSOWANIE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem produktu.

MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Mogą wystąpić: biegunka, bóle brzucha, rozdęcie brzucha, nudności, wymioty i wzdęcia. Rzadko mogą wystąpić reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka, wstrząs anafilaktyczny) wywołane nadwrażliwością.

ZASTOSOWANIE DAWKI WIĘKSZEJ NIŻ ZALECANA

Zbyt duże dawki produktu mogą spowodować biegunkę, bóle brzucha, rozdęcie brzucha i wymioty. Objawy te ustępują po przerwaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki. Znaczna utrata płynów z powodu biegunki lub wymiotów może wymagać leczenia zaburzeń gospodarki elektrolitowej - w takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.

PRZECHOWYWANIE

Przechowywać produkt w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl