Dulcosoft roztwór (Macrogol)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja |
Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Dulcosoft (WM) | roztwór doustny | 5 g/10 ml | 1 but. 250 ml |
Refundacja |
Opłata pacjenta (zł): 39,00 |
Cena 100% (zł): 39,00 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Dulcosoft roztwór
Opella Healthcare Poland Sp. z o.o.
- Co zawiera Dulcosoft roztwór?
- Kiedy stosować Dulcosoft roztwór?
- Jak stosować Dulcosoft roztwór?
- Kiedy Dulcosoft roztwór nie może być stosowany?
- Jakie środki ostrożności należy zachować podczas stosowania produktu Dulcosoft roztwór?
- Czy można stosować Dulcosoft roztwór w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania produktu Dulcosoft roztwór?
- Co zrobić w przypadku zastosowania dawki produktu Dulcosoft roztwór większej niż zalecana?
- Jak przechowywać Dulcosoft roztwór?
- Dulcosoft roztwór - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
- Dulcosoft roztwór - powiązane artykuły
Kiedy stosować Dulcosoft roztwór?
Wyrób medyczny Dulcosoft roztwór jest przeznaczony do stosowania w objawowym leczeniu zaparć, w ostrych i przewlekłych zaparciach oraz do zmiękczania twardych mas kałowych u dorosłych i dzieci powyżej 6. miesiąca życia.
Jak stosować Dulcosoft roztwór?
Dawkę można dostosowywać w zależności od uzyskiwanego efektu. Uwzględniając zalecenia dotyczące dawkowania, dawkę można dostosować do własnych potrzeb i przyjmować codziennie lub co drugi dzień. Właściwą dawką jest najmniejsza dawka zapewniająca regularne oddawanie miękkich stolców.
O ile lekarz nie przepisze inaczej, zazwyczaj stosowana dawka wynosi:
- dorośli i dzieci powyżej 8. roku życia: 20-40 ml roztworu Dulcosoft na dobę, najlepiej w pojedynczej dawce przyjmowanej rano;
- dzieci w wieku od 4 do 7 lat: 16-32 ml roztworu Dulcosoft na dobę, najlepiej w pojedynczej dawce przyjmowanej rano;
- dzieci w wieku od 2 do 3 lat: 8-16 ml roztworu Dulcosoft na dobę, najlepiej w pojedynczej dawce przyjmowanej rano;
- dzieci w wieku od 6 miesięcy do 1 roku: 8 ml roztworu Dulcosoft na dobę (co odpowiada 4 g makrogolu 4000), najlepiej w pojedynczej dawce przyjmowanej rano.
W przypadku stosowania produktu Dulcosoft roztwór u dzieci poniżej 8. roku życia należy skonsultować się z lekarzem.
Produkt Dulcosoft roztwór nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6. miesiąca życia.
Sposób podawania
Dawkę należy odmierzyć przy użyciu miarki dołączonej do opakowania. Produkt można bezpośrednio zmieszać z dowolnie wybranym napojem, np. ze szklanką wody, soku owocowego lub herbaty (około 150 ml).
Kiedy Dulcosoft roztwór nie może być stosowany?
Nie stosować w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na składniki produktu. Nie należy stosować produktu Dulcosoft roztwór w następujących przypadkach: ciężka zapalna choroba jelit (taka jak wrzodziejące zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna) lub toksyczne rozdęcie okrężnicy; wystąpienie lub ryzyko wystąpienia perforacji przewodu pokarmowego; porażenna niedrożność jelit albo podejrzenie niedrożności jelit lub objawowego zwężenia jelit; brzuszne zespoły bólowe o nieokreślonej przyczynie. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed przyjęciem produktu Dulcosoft roztwór należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Jakie środki ostrożności należy zachować podczas stosowania produktu Dulcosoft roztwór?
Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć chorobę organiczną. Produktu Dulcosoft roztwór nie należy przyjmować codziennie w sposób ciągły przez dłuższy okres bez zbadania przyczyny zaparcia. W przypadku utrzymujących się bólów brzucha należy zwrócić się o poradę medyczną. W przypadku biegunki należy zachować ostrożność u pacjentów podatnych na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (np. pacjentów w podeszłym wieku, osób z upośledzoną czynnością wątroby lub nerek, pacjentów stosujących leki moczopędne) i należy rozważyć monitorowanie stężeń elektrolitów. U pacjentów przyjmujących produkty zawierające makrogol mogą wystąpić stany alergiczne (takie jak wstrząs anafilaktyczny, reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka i nadwrażliwość) - jeżeli pojawią się takie objawy, należy przerwać stosowanie produktu Dulcosoft roztwór i natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jeżeli zaparcia będą się utrzymywać, należy zbadać ich przyczynę. Dzieci nie powinny stosować produktu Dulcosoft roztwór przez okres dłuższy niż 3 miesiące. W przypadku stosowania innych leków, przed zażyciem produktu Dulcosoft roztwór należy skonsultować się z lekarzem.
Czy można stosować Dulcosoft roztwór w ciąży i okresie karmienia piersią?
Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem produktu Dulcosoft roztwór.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania produktu Dulcosoft roztwór?
Mogą wystąpić: biegunka, bóle brzucha, rozdęcie brzucha, nudności, wymioty, nietrzymanie kału i wzdęcia. Rzadko mogą wystąpić: wstrząs anafilaktyczny, reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka, reakcja nadwrażliwości. W przypadku biegunki, która zazwyczaj ustępuje po przerwaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki, należy rozważyć kontakt z lekarzem, ponieważ może być konieczne leczenie zapobiegające utracie elektrolitów związanej z utratą płynów.
Co zrobić w przypadku zastosowania dawki produktu Dulcosoft roztwór większej niż zalecana?
Zbyt duże dawki produktu mogą spowodować biegunkę, bóle brzucha, rozdęcie brzucha i wymioty. Objawy te ustępują po przerwaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki. Znaczna utrata płynów z powodu biegunki lub wymiotów może wymagać leczenia zaburzeń gospodarki elektrolitowej - w takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk
Dulcosoft roztwór - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Dulcosoft roztwór - powiązane artykuły

Leki na wakacyjne zaparcia
Często zaparcie występuje w nowym miejscu, do momentu gdy nie osiągniemy poczucia adaptacji do nowych warunków.
Więcej »
Leki na zaparcia dostępne bez recepty
Leki bez recepty mogą być skuteczne w łagodzeniu zaparć. Poznaj dostępne preparaty, ich działanie oraz wskazówki dotyczące bezpiecznego stosowania.
Więcej »
Leki na zaparcia u dzieci dostępne bez recepty
Jeśli postępowanie dietetyczne nie przywróci prawidłowych wypróżnień, postępowanie należy zacząć od produktów działających najłagodniej.
Więcej »Reklama
Reklama