LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Imodium Instant (Loperamide)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Imodium Instant (OTC) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 2 mg 6 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
12,50
Cena
100% (zł):
12,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Imodium Instant (OTC) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 2 mg 12 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,00
Cena
100% (zł):
21,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Imodium Instant

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

McNeil Healthcare Ireland Ltd.

Imodium Instant - skład

1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 2 mg chlorowodorku loperamidu. 1 tabletka zawiera 0,75 mg aspartamu oraz kompozycję smakowo-zapachową miętową ze śladowymi ilościami siarczynów.

Imodium Instant - wskazania

Objawowe leczenie ostrej i przewlekłej biegunki.
Objawowe leczenie ostrych epizodów biegunki związanej z zespołem jelita drażliwego u osób dorosłych (od 18. roku życia) po uprzednim zdiagnozowaniu tej choroby przez lekarza.
U pacjentów z wytworzoną przetoką jelita krętego preparat może być stosowany w celu zmniejszenia liczby i objętości stolców oraz zwiększenia ich konsystencji.

Imodium Instant - dawkowanie

Objawowe leczenie ostrej i przewlekłej biegunki
 • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat
  Ostra biegunka: początkowa dawka - 2 tabletki (4 mg) dla dorosłych i 1 tabletka (2 mg) dla dzieci, a następnie 1 tabletka (2 mg) po każdym kolejnym luźnym stolcu.
  Przewlekła biegunka: początkowa dawka - 2 tabletki (4 mg) na dobę dla dorosłych i 1 tabletka (2 mg) na dobę dla dzieci; tę początkową dawkę należy zmodyfikować aż do momentu uzyskania od 1 do 2 normalnych stolców na dobę, co zazwyczaj osiąga się poprzez stosowanie dawki podtrzymującej wynoszącej od 1 do 6 tabletek (od 2 do 12 mg) na dobę.
  Dawka maksymalna w ostrej i przewlekłej biegunce - 8 tabletek (16 mg) na dobę dla dorosłych i dzieci; u dzieci dawka preparatu musi być dostosowana do masy ciała (3 tabletki na 20 kg masy ciała).
 • Dzieci
  Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Leczenie objawowe ostrych epizodów biegunki związanej z zespołem jelita drażliwego
 • Dorośli od 18. roku życia
  Początkowa dawka - 2 tabletki (4 mg) na dobę, a następnie 1 tabletka (2 mg) po każdym kolejnym luźnym stolcu lub według dawkowania uprzednio zaleconego przez lekarza. Dawka maksymalna w biegunce związanej z zespołem jelita drażliwego - 6 tabletek (12 mg) na dobę.
Osoby w podeszłym wieku

U osób w podeszłym wieku nie jest konieczna modyfikacja dawkowania.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby preparat należy stosować ostrożnie z powodu zmniejszenia metabolizmu związanego z efektem pierwszego przejścia przez wątrobę.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek nie jest konieczna modyfikacja dawkowania.

Sposób podawania

Tabletkę należy położyć na języku, poczekać aż się rozpuści i połknąć ze śliną. Nie jest potrzebny płyn do popicia.

Imodium Instant - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Preparatu nie należy stosować jako leczenia zasadniczego: u pacjentów z ostrą czerwonką, która charakteryzuje się obecnością krwi w kale i wysoką gorączką; u pacjentów z ostrym rzutem wrzodziejącego zapalenia jelit; u pacjentów z bakteryjnym zapaleniem jelita cienkiego i okrężnicy spowodowanym chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter; u pacjentów z rzekomobłoniastym zapaleniem jelit, związanym z podawaniem antybiotyków o szerokim zakresie działania. Preparatu nie należy stosować w przypadkach, w których należy unikać zwolnienia perystaltyki jelit, z powodu możliwego ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań, w tym niedrożności jelit, rozszerzenia okrężnicy (megacolon) i toksycznego rozszerzenia okrężnicy (megacolon toxicum). Leczenie preparatem należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności jelit.
Leczenie biegunki loperamidem jest leczeniem wyłącznie objawowym; w każdym przypadku, w którym możliwe jest ustalenie etiologii, gdy jest to uzasadnione (lub wskazane), należy zastosować leczenie przyczynowe.

Imodium Instant - ciąża i karmienie piersią

Należy dokładnie rozważyć przewidywane korzyści terapeutyczne względem potencjalnego ryzyka związanego z podaniem preparatu kobietom w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze. Nie zaleca się stosowania preparatu przez kobiety ciężarne. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Imodium Instant - działania niepożądane

Często: ból głowy, zawroty głowy; zatwardzenie, nudności, wzdęcia. Niezbyt często: bezsenność; bóle brzucha, dolegliwości w obrębie brzucha, suchość w jamie ustnej, ból w nadbrzuszu, wymioty, niestrawność; wysypka skórna. Rzadko: utrata świadomości, otępienie, obniżony poziom świadomości, hipertonia, nieprawidłowa koordynacja; zwężenie źrenicy; niedrożność jelita (w tym niedrożność jelita porażenna), rozszerzenie okrężnicy (w tym toksyczne rozszerzenie okrężnicy), pieczenie języka, zwiększenie obwodu brzucha; obrzęk naczynioruchowy, wysypka pęcherzowa (w tym zespół Stevens-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka oraz rumień wielopostaciowy), świąd, pokrzywka; zatrzymanie moczu; zmęczenie; reakcja nadwrażliwości.

Imodium Instant - uwagi

W zespole objawów w przebiegu biegunki leczonej loperamidem mogą pojawić się zmęczenie, zawroty głowy lub senność - wskazane jest zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Imodium Instant - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Imodium Instant - powiązane artykuły

Biegunka podróżnych może mieć różne nasilenie od łagodnego do postaci cięższych wymagających pomocy lekarskiej w miejscu pobytu.

Więcej »

Samodzielne leczenie biegunki należy rozpocząć od diety, nawodnienia doustnego, przyjmowania probiotyków oraz leków hamującyh lub łagodzących biegunkę.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem