LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pregabalin Zentiva (Pregabalin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pregabalin Zentiva (Rp) kapsułki twarde 75 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
24,30
Cena
100% (zł):
24,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pregabalin Zentiva (Rp) kapsułki twarde 150 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
38,60
Cena
100% (zł):
38,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Pregabalin Zentiva (Rp) kapsułki twarde 300 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
48,60
Cena
100% (zł):
48,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pregabalin Zentiva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Pregabalin Zentiva?

Lek Pregabalin Zentiva występuje w postaci kapsułek w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 75 mg, 150 mg lub 300 mg pregabaliny. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Pregabalin Zentiva?

Pregabalina należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki, bólu neuropatycznego i uogólnionych zaburzeń lękowych.

Kiedy stosować lek Pregabalin Zentiva?

Lek Pregabalin Zentiva jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu:
- obwodowego i ośrodkowego bólu neuropatycznego (jest to ból spowodowany uszkodzeniem nerwów);
- określonych typów padaczki (napadów częściowych, które są lub nie są wtórnie uogólnione); lek Pregabalin Zentiva powinien być zawsze stosowany jako lek dodany do aktualnie stosowanego leczenia i nie powinien być stosowany jako jedyny lek, lecz zawsze w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi;
- uogólnionych zaburzeń lękowych.

Jak stosować lek Pregabalin Zentiva?

Dawkowanie leku Pregabalin Zentiva w poszczególnych grupach pacjentów i czas leczenia określa lekarz. Nie należy przerywać terapii lekiem Pregabalin Zentiva bez decyzji lekarza. Jeżeli konieczne będzie przerwanie leczenia, musi się odbywać stopniowo. Po przerwaniu leczenia mogą wystąpić pewne działania niepożądane, które mogą być częstsze lub bardziej dotkliwe, jeżeli pacjent przyjmował lek przez dłuższy czas.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od niego. Kapsułkę należy połknąć w całości i popić wodą. Lekarz poinformuje pacjenta jak często w ciągu doby lek Pregabalin Zentiva będzie stosowany. W przypadku stosowania dwa razy na dobę, należy go przyjmować rano i wieczorem o stałej porze każdego dnia. W przypadku stosowania trzy razy na dobę, należy go przyjmować rano, w południe i wieczorem o stałej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Pregabalin Zentiva?

Skuteczne leczenie zapewnia regularne przyjmowanie leku Pregabalin Zentiva o tych samych porach dnia. W przypadku pominięcia dawki leku, dawkę tę należy przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki; wówczas należy kontynuować leczenie według zleconego schematu. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Pregabalin Zentiva nie może być stosowany?

Leku Pregabalin Zentiva nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pregabalinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Pregabalin Zentiva nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pregabalin Zentiva?

Przed terapią lekiem Pregabalin Zentiva konieczny jest wywiad lekarski oraz weryfikacja wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz omówi zasady kontroli objawów choroby i skuteczności leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza. Pacjent powinien poinformować lekarza przed zastosowaniem leku, jeśli w przeszłości był uzależniony, nadużywał alkoholu lub leków. Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdy u pacjenta w trakcie stosowania leku Pregabalin Zentiva pojawią się drgawki. Lekarz może zalecić inny schemat dawkowania leku, jeśli u pacjenta występują zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia oddychania, zaburzenia czynności nerek lub gdy pacjent jest w wieku powyżej 65 lat. W trakcie terapii lekiem Pregabalin Zentiva nie należy spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Pregabalin Zentiva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Pregabalin Zentiva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym zastosowaniu leku Pregabalin Zentiva u kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną metodę antykoncepcji w czasie przyjmowania tego leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pregabalin Zentiva?

Działania niepożądane występujące w trakcie stosowania leku Pregabalin Zentiva są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia objawów ciężkich reakcji alergicznych, w tym obrzęku twarzy lub języka, zaczerwienienia skóry z towarzyszącymi pęcherzykami lub jej złuszczaniem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pregabalin Zentiva?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy lek Pregabalin Zentiva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Pregabalin Zentiva może wywoływać zawroty głowy, senność i zmniejszenie koncentracji - nie należy prowadzić pojazdu, obsługiwać złożonych maszyn ani wykonywać potencjalnie niebezpiecznych czynności do czasu określenia wpływu leku na zdolność wykonywania tych czynności.

Jak przechowywać lek Pregabalin Zentiva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30ºC.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pregabalin Zentiva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem