LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Alphagan (Brimonidine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Alphagan (Rp) krople do oczu, roztwór 2 mg/ml 1 but. 5 ml
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,20
0,00
Cena
100% (zł):
26,47
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Alphagan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

AbbVie Sp. z o.o.

Co zawiera lek Alphagan?

Lek Alphagan to krople do oczu, które są dostępne na receptę.
1 ml roztworu zawiera 2 mg winianu brymonidyny (co odpowiada 1,3 mg brymonidyny). Lek zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu.

Jak działa lek Alphagan?

Brymonidyna należy do grupy leków nazywanych agonistami receptora alfa-2-adrenergicznego. Lek obniża ciśnienie wewnątrz gałki ocznej poprzez blokowanie enzymu o nazwie cyklaza adenylowa, który bierze udział w wytwarzaniu cieczy wodnistej. Brymonidyna zwiększa również odprowadzanie cieczy wodnistej z przedniej części gałki ocznej.

Kiedy stosować lek Alphagan?

Lek Alphagan jest stosowany w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz oka u pacjentów dorosłych z jaskrą z otwartym kątem przesączania lub z nadciśnieniem ocznym.
Może być stosowany jako pojedynczy lek u pacjentów, u których leczenie kroplami do oczu blokującymi receptory beta-adrenergiczne jest przeciwwskazane lub jako lek wspomagający jednocześnie z innymi kroplami do oczu, kiedy ciśnienie śródgałkowe jest niewystarczająco obniżane za pomocą pojedynczych leków.

Jak stosować lek Alphagan?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Alphagan oraz określi jak długo należy go stosować. Nie należy zmieniać dawki ani przerywać stosowania leku bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie do oka. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza oka, powieki, okolic oka ani innych powierzchni. Należy zapoznać się z instrukcją stosowania leku, którą zawiera ulotka dołączona do opakowania.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Alphagan?

W razie opuszczenia dawki leku należy ją podać tak szybko jak to możliwe. Jeśli do podania kolejnej dawki leku pozostało niewiele czasu, należy pominąć zapomnianą dawkę i kontynuować leczenie według ustalonego schematu dawkowania. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Alphagan nie może być stosowany?

Leku Alphagan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (brymonidynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli pacjent przyjmuje niektóre rodzaje leków przeciwdepresyjnych. Leku Alphagan nie mogą stosować kobiety karmiące piersią.
Leku Alphagan nie wolno stosować u noworodków i dzieci w wieku poniżej 2 lat i nie zaleca się jego stosowania u dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Lek Alphagan nie powinien być stosowany u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Alphagan?

Przed zleceniem leczenia lekiem Alphagan konieczna będzie weryfikacja przez lekarza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia i przedstawi zalecenia dotyczące stosowania leku. Podczas leczenia u pacjenta będą wykonywane kontrolne badania ciśnienia w gałce ocznej. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku.
Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem leku i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy zawarty w leku może powodować podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki - należy skontaktować się z lekarzem, w razie wystąpienia nieprawidłowych odczuć w oku, kłucia lub bólu w oku po zastosowaniu leku.

Jak stosować lek Alphagan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
W przypadku stosowania innych kropli do oczu należy odczekać przynajmniej 5-15 minut pomiędzy zastosowaniem kolejnych leków.

Czy można stosować lek Alphagan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy lek Alphagan będzie mógł być zastosowany u kobiety, która jest w ciąży. Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Alphagan.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Alphagan?

Lek Alphagan może powodować działania niepożądane o różnym nasileniu i różnej częstości występowania, które są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Bardzo często mogą pojawić się następujące objawy: podrażnienie oka (przekrwienie oka, pieczenie i kłucie, uczucie obecności ciała obcego, swędzenie, grudki lub białe plamy na spojówce oka), zamglone widzenie, reakcje alergiczne oka, a także ból głowy, suchość w ustach, uczucie znużenia i (lub) senności. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Alphagan?

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego połknięcia leku (przez osobę dorosłą lub dziecko) należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Alphagan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Alphagan może powodować niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia. U niektórych pacjentów może wystąpić senność lub uczucie zmęczenia. Nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać urządzeń mechanicznych do czasu ustąpienia takich objawów.

Jak przechowywać lek Alphagan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Lek można stosować przez 28 dni po otwarciu butelki; po tym okresie butelkę należy wyrzucić.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Alphagan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem