LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Avastin (Bevacizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Avastin (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 25 mg/ml 1 fiolka 4 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Avastin (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 25 mg/ml 1 fiolka 16 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Avastin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Roche Registration GmbH

Co zawiera lek Avastin?

Lek Avastin to koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml koncentratu zawiera 25 mg bewacyzumabu. 1 fiolka o pojemności 4 ml zawiera 100 mg bewacyzumabu, co odpowiada stężeniu 1,4 mg/ml. 1 fiolka o pojemności 16 ml zawiera 400 mg bewacyzumabu, co odpowiada stężeniu 16,5 mg/ml.

Jak działa lek Avastin?

Bewacyzumab jest lekiem przeciwnowotworowym, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi.

Kiedy stosować lek Avastin?

Lek Avastin jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu następujących rodzajów nowotworów:
- rak okrężnicy lub odbytnicy z przerzutami, w skojarzeniu z chemioterapią zawierającą fluoropirymidynę;
- rak piersi z przerzutami, w skojarzeniu z paklitakselem lub kapecytabiną;
- zaawansowany niedrobnokomórkowy rak płuca, w skojarzeniu z chemioterapią obejmującą stosowanie platyny;
- zaawansowany niedrobnokomórkowy rak płuca u pacjentów, u których komórki nowotworu wykazują określone mutacje w genie białka nazywanego receptorem naskórkowego czynnika wzrostu (EGFR); lek stosuje się w skojarzeniu z erlotynibem;
- zaawansowany rak nerki, w skojarzeniu z interferonem alfa-2a;
- zaawansowany rak jajnika, rak jajowodu lub pierwotny rak otrzewnej, w skojarzeniu z karboplatyną i paklitakselem. U dorosłych chorych na zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej, u których doszło do nawrotu choroby co najmniej po 6 miesiącach od czasu, kiedy po raz ostatni otrzymali chemioterapię zawierającą pochodną platyny, lek Avastin będzie podawany jednocześnie z karboplatyną lub gemcytabiną lub z karboplatyną i paklitakselem. U dorosłych chorych na zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej, u których doszło do nawrotu choroby przed upływem 6 miesięcy od czasu, kiedy po raz ostatni otrzymali chemioterapię zawierającą pochodną platyny, lek Avastin będzie podawany w skojarzeniu z paklitakselem lub topotekanem, lub pegylowaną liposomalną doksorubicyną;
- przetrwały, nawrotowy lub przerzutowy rak szyjki macicy; lek jest stosowany w skojarzeniu z paklitakselem i cisplatyną lub alternatywnie z paklitakselem i topotekanem u chorych które nie mogą być leczone związkami platyny.

Jak stosować lek Avastin?

Lekarz ustali odpowiednią dla pacjenta dawkę leku w zależności od masy ciała i rodzaju nowotworu, jaki będzie leczony. Czas leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lek jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę do żyły w postaci kroplówki (infuzji). Pierwsza infuzja będzie podawana w ciągu 90 minut. Jeżeli pacjent dobrze tolerował pierwsze podanie, druga infuzja może być podawana w ciągu 60 minut. Kolejne infuzje można podawać w ciągu 30 minut.

Kiedy lek Avastin nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (bewacyzumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, produkty otrzymywane z komórek jajnika chomika chińskiego lub na inne rekombinowane przeciwciała. Leku nie wolno stosować u kobiet w ciąży.
Lek Avastin nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Avastin?

Leczenie będzie nadzorowane przez lekarza mającego doświadczenie w stosowaniu terapii przeciwnowotworowych. Lekarz omówi z pacjentem zasady prowadzenia takiego leczenia. Podczas leczenia lekarz będzie regularnie kontrolował odpowiedź organizmu pacjenta na leczenie oraz będzie wykonywał badania krwi w celu kontrolowania działań niepożądanych leku. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem, należy porozumieć się z lekarzem.

Jak stosować lek Avastin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Avastin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Avastin może spowodować uszkodzenie nienarodzonego dziecka. Nie wolno stosować leku Avastin w trakcie ciąży. Kobiety muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji w trakcie leczenia i co najmniej przez 6 miesięcy po otrzymaniu ostatniej dawki leku. Należy skonsultować się z lekarzem na temat odpowiednich metod antykoncepcji. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania tego leku, musi natychmiast skontaktować się z lekarzem. Nie wolno karmić piersią w trakcie terapii lekiem Avastin i co najmniej przez 6 miesięcy od otrzymania ostatniej dawki leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Avastin?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Avastin są opracowane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstsze działania niepożądane leku to: nadciśnienie, zmęczenie lub osłabienie, biegunka i ból brzucha. Najcięższymi działaniami niepożądanymi są: perforacja przewodu pokarmowego, krwotok i tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Avastin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U pacjentów przyjmujących lek Avastin zgłaszano przypadki senności i omdlenia - nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tych objawów.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Avastin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem