LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Vegzelma (Bevacizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Vegzelma (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 25 mg/ml 1 fiolka 4 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vegzelma (Rpz) koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji 25 mg/ml 1 fiolka 16 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vegzelma

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Celltrion Healthcare Hungary Kft.

Co zawiera lek Vegzelma?

Lek Vegzelma jest dostępny w postaci koncentratu do sporządzania roztworu do infuzji. Lek jest dostępny na receptę.
1 ml koncentratu zawiera 25 mg bewacyzumabu. 1 fiolka o objętości 4 ml zawiera 100 mg bewacyzumabu. 1 fiolka o objętości 16 ml zawiera 400 mg bewacyzumabu.

Jak działa lek Vegzelma?

Bewacyzumab jest lekiem przeciwnowotworowym, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi.

Kiedy stosować lek Vegzelma?

Lek Vegzelma jest stosowany w leczeniu dorosłych z następującymi nowotworami:
- zaawansowany rak okrężnicy lub odbytnicy (lek jest stosowany razem z chemioterapią zawierającą fluoropirymidynę);
- rozsiany rak piersi (lek podaje się jednocześnie z lekami o nazwie paklitaksel lub kapecytabina);
- zaawansowany niedrobnokomórkowy rak płuca (lek będzie podawany łącznie ze schematem chemioterapii obejmującym stosowanie platyny);
- zaawansowany niedrobnokomórkowy rak płuca, jeśli komórki nowotworu wykazują określone mutacje EGFR (lek będzie podawany razem z erlotynibem);
- zaawansowany rak nerki (lek podaje się jednocześnie z lekiem o nazwie interferon);
- zaawansowany rak jajnika, rak jajowodu lub pierwotny rak otrzewnej (lek jest podawany razem z karboplatyną i paklitakselem). U dorosłych chorych na zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej, u których doszło do nawrotu choroby co najmniej po 6 miesiącach od czasu, kiedy po raz ostatni otrzymali chemioterapię zawierającą pochodną platyny, lek Vegzelma będzie podawany jednocześnie z karboplatyną i gemcytabiną lub z karboplatyną i paklitakselem. U dorosłych chorych na zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej, u których doszło do nawrotu choroby przed upływem 6 miesięcy od czasu, kiedy po raz ostatni otrzymali chemioterapię zawierającą pochodną platyny, lek Vegzelma będzie podawany razem z topotekanem lub pegylowaną liposomalną doksorubicyną;
- przetrwały, nawrotowy lub przerzutowy rak szyjki macicy (lek jest stosowany razem z paklitakselem i cisplatyną lub alternatywnie z paklitakselem i topotekanem u chorych, które nie mogą być leczone związkami platyny).

Jak stosować lek Vegzelma?

Dawka leku Vegzelma jest dostosowywana przez lekarza w zależności od masy ciała pacjenta i rodzaju nowotworu. Czas leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lekarz lub pielęgniarka poda lek do żyły w postaci infuzji (kroplówki). Pierwsza infuzja będzie podawana w ciągu 90 minut. Jeśli pacjent dobrze tolerował pierwsze podanie, druga infuzja może być podawana w ciągu 60 minut. Kolejne infuzje mogą być podawane w ciągu 30 minut.

Kiedy lek Vegzelma nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (bewacyzumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, produkty otrzymywane z komórek jajnika chomika chińskiego lub na inne rekombinowane ludzkie lub humanizowane przeciwciała. Leku nie wolno stosować u kobiet w ciąży.
Lek Vegzelma nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vegzelma?

Leczenie będzie prowadzone przez lekarza z doświadczeniem w stosowaniu leków przeciwnowotworowych, który przedstawi pacjentowi zasady prowadzenia takiego leczenia. Lekarz będzie regularnie kontrolował odpowiedź pacjenta na leczenie oraz będzie wykonywał badania krwi w celu kontrolowania działań niepożądanych leku. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości dotyczące terapii tym lekiem.

Jak stosować lek Vegzelma z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Vegzelma w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Vegzelma może wywierać szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko. Nie wolno go stosować w trakcie ciąży. Kobiety muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji w czasie terapii lekiem Vegzelma oraz przez co najmniej 6 miesięcy od momentu podania ostatniej dawki leku (lekarz omówi z pacjentką odpowiednie metody antykoncepcji). Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii tym lekiem, musi natychmiast poinformować o tym lekarza. Nie wolno karmić piersią w trakcie terapii lekiem Vegzelma i przez co najmniej 6 miesięcy od momentu podania ostatniej dawki leku.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vegzelma?

Działania niepożądane obserwowane podczas terapii lekiem Vegzelma są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej obserwowano takie działania niepożądane jak: nadciśnienie, zmęczenie lub osłabienie, biegunka i ból brzucha. Do najcięższych działań niepożądanych należą: perforacja jelita, krwawienie i tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Vegzelma wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U pacjentów otrzymujących lek Vegzelma mogą wystąpić senność i omdlenia - nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tych objawów.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Vegzelma - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Vegzelma - powiązane artykuły

Sobota, 17 czerwca 2023

Nowości refundacyjne w programach lekowych i w chemioterapii od 1 lipca 2023 Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 lipca 2023 r. – informacje ogólne Nowości...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem