LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Daivobet żel (Calcipotriol + Betamethasone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Daivobet (Rp) żel 50 µg + 0,5 mg/g 1 but. 15 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
55,00
Cena
100% (zł):
55,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Daivobet (Rp) żel 50 µg + 0,5 mg/g 1 but. 30 g
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
30,23
0,00
Cena
100% (zł):
67,19
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Daivobet (Rp) żel 50 µg + 0,5 mg/g 1 but. 60 g
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
54,79
0,00
Cena
100% (zł):
128,71
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Daivobet żel

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Leo Pharma A/S

Co zawiera Daivobet żel?

Lek Daivobet występuje w postaci żelu na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g żelu zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu. Lek zawiera butylohydroksytoluen - może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i śluzówek. Lek zawiera olej rycynowy uwodorniony - może powodować reakcje skórne.

Jak działa Daivobet?

Lek Daivobet żel zawiera dwa składniki - kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry. Betametazon należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami; zastosowany na skórę działa silnie przeciwzapalnie i przeciwświądowo.

Kiedy stosować Daivobet żel?

Lek Daivobet żel stosuje się w miejscowym leczeniu:
- łuszczycy owłosionej skóry głowy u dorosłych,
- łuszczycy plackowatej o przebiegu łagodnym do umiarkowanego u dorosłych, umiejscowionej na skórze ciała innej niż owłosiona skóra głowy.

Jak stosować Daivobet żel?

Lekarz poinformuje o sposobie dawkowanie leku Daivobet żel oraz określi czas trwania leczenia. Leczenie należy przerywać zgodnie ze wskazówkami lekarza; może być konieczne stopniowe przerywanie stosowania leku, zwłaszcza gdy był stosowany długotrwale.

Sposób podawania

Lek należy stosować wyłącznie na miejsca objęte łuszczycą; nie stosować na skórę, która nie jest objęta łuszczycą. W łuszczycy owłosionej skóry głowy nie jest konieczne mycie włosów przed nałożeniem leku. Nanosić żel na miejsca dotknięte łuszczycą za pomocą opuszków palców i delikatnie go rozetrzeć w tym miejscu do momentu uzyskania cienkiej warstwy żelu. Na leczone miejsca na skórze nie należy nakładać bandaży, szczelnych opatrunków i opasek. Po użyciu żelu należy dokładnie umyć ręce. Należy uważać, aby żel nie dostał się do nosa, jamy ustnej lub do oka. W łuszczycy skóry zaleca się nie brać prysznica czy kąpać się bezpośrednio po nałożeniu leku. W łuszczycy owłosionej skóry głowy nie zaleca się mycia włosów bezpośrednio po użyciu leku; lek należy pozostawić na skórze głowy przez całą noc lub dzień.

Kiedy Daivobet żel nie może być stosowany?

Leku Daivobet żel nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (kalcypotriol i betametazon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku u pacjentów z innym rodzajem łuszczycy niż wskazane powyżej.
Lek Daivobet żel nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Daivobet żel?

Przed zleceniem stosowania leku Daivobet żel lekarz musi przeanalizować wszystkie przeciwwskazania i środki ostrożności z tym związane. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące stosowania tego leku. Należy jak najszybciej poinformować lekarza, jeśli objawy łuszczycy zaostrzą się. Nie należy przekraczać dawki leku oraz częstości stosowania ustalonych przez lekarza (należy unikać stosowania leku na więcej niż 30% powierzchni ciała oraz stosowania większych ilości niż 15 g na dobę). Leku nie należy stosować, jeśli wystąpiło zakażenie skóry - należy poinformować lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany w wyglądzie skóry. Należy unikać stosowania leku na dużej powierzchni uszkodzonej skóry, na twarz i narządy płciowe, na śluzówki lub w fałdach skórnych (pachwiny, pachy, pod piersiami). W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. W trakcie leczenia należy unikać nadmiernego opalania, korzystania z solarium lub innych form fototerapii.

Jak stosować Daivobet żel z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Daivobet żel w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje o możliwości stosowania leku Daivobet żel u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią. Jeśli lekarz zgodził się na karmienie piersią, pacjentka musi zachować ostrożność i nie stosować leku na powierzchni piersi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Daivobet żel?

W trakcie stosowania leku Daivobet żel mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Daivobet żel i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli pojawią się objawy reakcji alergicznej (w tym obrzęk twarzy lub innych części ciała, obrzęk ust lub gardła, trudności z oddychaniem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Daivobet żel?

W przypadku zastosowania dawki większej niż 15 g na dobę należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać Daivobet żel?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w lodówce. Przechowywać butelkę w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Lek może być stosowany przez 6 miesięcy od pierwszego otwarcia butelki.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Daivobet żel - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Daivobet żel - powiązane artykuły

Poniedziałek, 2 stycznia 2023

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 5 stycznia 2023 krótsza o 1 pozycję. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem