LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Duosone (Calcipotriol + Betamethasone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Duosone (Rp) żel 50 µg + 0,5 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
15,76
0,00
Cena
100% (zł):
52,54
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Duosone (Rp) żel 50 µg + 0,5 mg/g 1 tuba 60 g
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
29,82
0,00
Cena
100% (zł):
99,40
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Duosone

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera lek Duosone?

Lek Duosone występuje w postaci żelu na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g żelu zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu. Lek zawiera butylohydroksytoluen - może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i śluzówek. Lek zawiera olej rycynowy uwodorniony - może powodować reakcje skórne.

Jak działa lek Duosone?

Lek Duosone zawiera dwa składniki - kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry. Betametazon należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami; zastosowany na skórę działa silnie przeciwzapalnie i przeciwświądowo.

Kiedy stosować lek Duosone?

Lek Duosone stosuje się u dorosłych w miejscowym leczeniu łuszczycy owłosionej skóry głowy oraz łuszczycy plackowatej o przebiegu łagodnym do umiarkowanego umiejscowionej na skórze ciała innej niż owłosiona skóra głowy.

Jak stosować lek Duosone?

Lekarz przedstawi zasady dawkowanie leku Duosone oraz ustali czas trwania leczenia. Stosowanie leku należy przerywać zgodnie ze wskazaniami lekarza; może okazać się konieczne stopniowe przerywanie stosowania leku, zwłaszcza gdy był stosowany przez dłuższy czas.

Sposób podawania

Lek należy stosować tylko na miejsca objęte łuszczycą, a nie na skórę, która nie jest objęta łuszczycą. W łuszczycy owłosionej skóry głowy nie jest konieczne mycie włosów przed nałożeniem leku. Należy nanosić lek na miejsca dotknięte łuszczycą za pomocą opuszków palców i delikatnie go rozetrzeć aż skóra objęta łuszczycą zostanie przykryta cienką warstwą żelu. Na leczone miejsca na skórze nie należy nakładać bandaży, szczelnych opatrunków ani opasek. Po zastosowaniu żelu należy dokładnie umyć ręce. Należy uważać, aby żel nie dostał się do nosa, jamy ustnej lub do oka. W łuszczycy skóry nie zaleca się brania prysznica czy kąpieli bezpośrednio po nałożeniu leku. W przypadku łuszczycy owłosionej skóry głowy nie zaleca się mycia włosów bezpośrednio po nałożeniu leku; lek należy pozostawić na skórze głowy przez całą noc lub dzień.

Kiedy lek Duosone nie może być stosowany?

Leku Duosone nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (kalcypotriol i betametazon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta stwierdzono inne rodzaje łuszczycy niż te które wymieniono we wskazaniach.
Lek Duosone nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Duosone?

Przed przepisaniem leku Duosone lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Jeśli podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia przedstawi dokładne zalecenia dotyczące stosowania tego leku. Należy niezwłocznie poinformować lekarza, jeśli łuszczyca ulegnie zaostrzeniu. Nie należy przekraczać dawki leku oraz częstości stosowania leku, którą ustalił lekarz (należy unikać stosowania leku na więcej niż 30% powierzchni ciała oraz stosowania większych ilości niż 15 g na dobę). Lek nie może być stosowany na zakażone zmiany na skórze, dlatego należy poinformować lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany w wyglądzie skóry. Należy unikać stosowania leku na dużych powierzchniach uszkodzonej skóry, na twarz i narządy płciowe, na śluzówki lub w fałdach skórnych (pachwiny, pachy, pod piersiami). W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia należy unikać nadmiernego opalania, korzystania z solarium lub innych form fototerapii.

Jak stosować lek Duosone z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Duosone w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję, czy będzie możliwe zastosowanie leku Duosone w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią. Jeśli lekarz zgodził się na karmienie piersią, należy zachować ostrożność i nie stosować leku na powierzchni piersi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Duosone?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Duosone, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać stosowanie leku Duosone i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej (w tym obrzęk twarzy lub innych części ciała, obrzęk ust lub gardła, trudności z oddychaniem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Duosone?

W przypadku zastosowania dawki większej niż 15 g na dobę należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Duosone?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w lodówce. Lek może być stosowany przez 6 miesięcy po pierwszym otwarciu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Duosone - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Duosone - powiązane artykuły

Piątek, 15 kwietnia 2022

Majowa lista refundacyjna - zobacz zmiany Majowa lista refundacyjna – informacje ogólne Majowa lista refundacyjna – zmiany dopłat pacjenta do leków Majowa lista...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem