LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Psotriol żel (Calcipotriol + Betamethasone)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Psotriol (Rp) żel 50 µg + 0,5 mg/g 1 but. 60 g
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
29,98
0,00
Cena
100% (zł):
99,94
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Psotriol żel

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sun-Farm Sp. z o.o.

Co zawiera Psotriol żel?

Lek Psotriol występuje w postaci żelu na skórę i jest dostępny na receptę.
1 g żelu zawiera 50 mikrogramów kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu. Lek zawiera butylohydroksytoluen, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i śluzówek. Lek zawiera olej rycynowy uwodorniony, który może powodować reakcje skórne.

Jak działa Psotriol?

Lek Psotriol żel zawiera dwa składniki - kalcypotriol i betametazon. Kalcypotriol pomaga przywrócić prawidłowe tempo wzrostu komórek skóry. Betametazon należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami; zastosowany na skórę działa silnie przeciwzapalnie i przeciwświądowo.

Kiedy stosować Psotriol żel?

Lek Psotriol żel jest stosowany u osób dorosłych w miejscowym leczeniu łuszczycy owłosionej skóry głowy oraz łuszczycy plackowatej o przebiegu łagodnym do umiarkowanego umiejscowionej na skórze ciała innej niż owłosiona skóra głowy.

Jak stosować Psotriol żel?

Dawkowanie leku Psotriol żel i długość leczenia określa lekarz. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku; może być konieczne stopniowe kończenie leczenia, szczególnie gdy lek był stosowany długotrwale.

Sposób podawania

Lek należy stosować tylko na skórę zajętą łuszczycą; nie stosować na skórę, która nie jest objęta łuszczycą. Jeśli lek jest stosowany w leczeniu łuszczycy owłosionej skóry głowy, nie jest konieczne umycie włosów przed jego nałożeniem. Nanosić lek na miejsca dotknięte łuszczycą za pomocą opuszków palców i rozetrzeć go delikatnie w tym miejscu do momentu uzyskania cienkiej warstwy żelu. Nie nakładać bandaży, szczelnych opatrunków lub opasek na leczone miejsca na skórze. Po użyciu leku należy dokładnie umyć ręce. Należy uważać, aby żel nie dostał się do nosa, jamy ustnej lub do oka. W przypadku łuszczycy skóry nie zaleca się brania prysznica czy kąpieli bezpośrednio po nałożeniu leku. W przypadku łuszczycy owłosionej skóry głowy nie zaleca się mycia włosów bezpośrednio po zastosowaniu leku; lek należy pozostawić na skórze głowy przez całą noc lub dzień.

Kiedy Psotriol żel nie może być stosowany?

Leku Psotriol żel nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (kalcypotriol i betametazon) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli u pacjenta stwierdzono inny rodzaj łuszczycy niż te podane we wskazaniach.
Lek Psotriol żel nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Psotriol żel?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Psotriol żel lekarz zaleci leczenie tym lekiem i przekaże wszystkie zalecenia. W razie zaostrzenia się łuszczycy należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza. Nie należy stosować dawki większej niż podana przez lekarza ani przekraczać częstości stosowania (należy unikać stosowania leku na więcej niż 30% powierzchni ciała lub stosowania więcej niż 15 g leku na dobę). Lek nie powinien być stosowany w przypadku pojawienia się zakażeń na skórze - należy poinformować lekarza o jakichkolwiek zmianach w wyglądzie skóry. Należy unikać stosowania leku na dużych powierzchniach uszkodzonej skóry, na twarzy i narządach płciowych, na śluzówkach lub w fałdach skórnych (pachwiny, pachy, pod piersiami). Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. W czasie leczenia należy unikać nadmiernego opalania, nadmiernego korzystania z solarium i innych form leczenia z zastosowaniem światła.

Jak stosować Psotriol żel z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Psotriol żel w ciąży i okresie karmienia piersią?

Decyzję o ewentualnym zastosowaniu leku Psotriol żel w okresie ciąży lub karmienia piersią podejmuje lekarz. Jeśli lekarz wyrazi zgodę na karmienie piersią w trakcie leczenia, należy zachować ostrożność i nie stosować leku na powierzchni piersi.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Psotriol żel?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Psotriol żel są opracowane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli w trakcie stosowania leku Psotriol żel wystąpią objawy reakcji alergicznej, na przykład obrzęk twarzy lub innych części ciała, obrzęk jamy ustnej lub gardła, problemy z oddychaniem, należy przerwać jego stosowanie i jak najszybciej poinformować lekarza lub udać się do najbliższego szpitala.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Psotriol żel?

Pacjent, który zastosował więcej niż 15 g leku w ciągu doby, powinien skontaktować się lekarzem.

Jak przechowywać Psotriol żel?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki wynosi 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Psotriol żel - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem