LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Diabufor XR (Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Diabufor XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,26
0,00
Cena
100% (zł):
10,85
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Diabufor XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 750 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,53
0,00
Cena
100% (zł):
16,01
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Diabufor XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 1000 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
8,68
0,00
Cena
100% (zł):
21,05
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Diabufor XR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Farmak International Sp. z o.o.

Co zawiera lek Diabufor XR?

Lek Diabufor XR to tabletki o przedłużonym uwalnianiu w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 500 mg, 750 mg lub 1000 mg chlorowodorku metforminy. Tabletka o przedłużonym uwalnianiu uwalnia lek przez dłuższy czas niż tabletka o natychmiastowym uwalnianiu.

Jak działa lek Diabufor XR?

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi, z grupy leków nazywanych biguanidami. Metformina pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych osób z nadwagą.

Kiedy stosować lek Diabufor XR?

Lek Diabufor XR jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2, gdy za pomocą przestrzegania diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Lek Diabufor XR może być przyjmowany jako jedyny lek lub w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (lekami podawanymi doustnie lub z insuliną).

Jak stosować lek Diabufor XR?

Dawkowanie leku Diabufor XR i długość leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku; przerwanie leczenia może doprowadzić do zwiększenia stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy zawsze przyjmować z posiłkiem. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Tabletek nie należy żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Diabufor XR?

W razie opuszczenia dawki leku należy przyjąć pominiętą dawkę z jakimkolwiek posiłkiem, gdy tylko pacjent sobie o niej przypomni. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Diabufor XR nie może być stosowany?

Leku Diabufor XR nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Diabufor XR nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Diabufor XR?

Po analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Diabufor XR oraz wywiadzie z pacjentem lekarz rozpocznie leczenie i przekaże zasady kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecane przez lekarza.
Lek Diabufor XR może wywołać kwasicą mleczanową, która jest bardzo ciężkim działaniem niepożądanym wymagającym natychmiastowego rozpoczęcia leczenia w szpitalu. Najbardziej narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek i odwodnione w wyniku ciężkich wymiotów, biegunki, gorączki, narażenia na wysoką temperaturę, a także osoby przyjmujące zbyt małą ilość płynów. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz dokładnie opisze objawy kwasicy mleczanowej.
Lek Diabufor XR nie będzie mógł być przyjmowany podczas dużego zabiegu chirurgicznego i przez pewien czas po nim - lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i kiedy będzie mógł wznowić leczenie lekiem Diabufor XR. Jeśli u pacjenta będzie konieczne wykonanie badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej z podaniem środka kontrastowego zawierającego jod, przyjmowanie leku Diabufor XR musi być przerwane - lekarz zdecyduje, kiedy pacjent musi przerwać i kiedy może wznowić leczenie lekiem Diabufor XR.
Podczas leczenia lekarz będzie kontrolować czynność nerek pacjenta przynajmniej raz na rok; osoby w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek będą kontrolowane częściej. Należy kontynuować zalecenia lekarza dotyczące diety i regularnej aktywności fizycznej. W trakcie leczenia należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, gdyż może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Diabufor XR z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Diabufor XR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna porozumieć się z lekarzem, aby omówić leczenie u niej cukrzycy.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Diabufor XR?

Podczas przyjmowania leku Diabufor XR mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W razie pojawienia się jakiegokolwiek z poniższych objawów, należy przerwać leczenie lekiem Diabufor XR i natychmiast skonsultować się z lekarzem lub zgłosić do najbliższego szpitala: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, obniżenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca (są to objawy kwasicy mleczanowej); zażółcenie oczu i (lub) skóry (mogą to być objawy zapalenia wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Diabufor XR?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Diabufor XR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Diabufor XR stosowany jako jedyny lek przeciwcukrzycowy nie powoduje hipoglikemii (zbyt obniżonego stężenia glukozy we krwi) i nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek Diabufor XR przyjmowany z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (jak pochodne sulfonylomocznika, insulina, meglitynidy) może powodować hipoglikemię - w takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Diabufor XR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Diabufor XR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Diabufor XR - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne na liście aptecznej od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem