LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Glucophage XR (Metformin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Glucophage XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
8,63
0,00
Cena
100% (zł):
9,32
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Glucophage XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 500 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
14,28
0,00
Cena
100% (zł):
18,87
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Glucophage XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 750 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
11,03
0,00
Cena
100% (zł):
13,67
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Glucophage XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 750 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
19,64
0,00
Cena
100% (zł):
28,12
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Glucophage XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 1000 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
30,50
Cena
100% (zł):
30,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Glucophage XR (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 1000 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
24,84
0,00
Cena
100% (zł):
37,21
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Glucophage XR

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Merck Sante s.a.s.

Co zawiera lek Glucophage XR?

Lek Glucophage XR występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 500 mg, 750 mg lub 1000 mg chlorowodorku metforminy. Tabletka o przedłużonym uwalnianiu uwalnia lek przez dłuższy czas niż tabletka o natychmiastowym uwalnianiu.

Jak działa lek Glucophage XR?

Metformina jest lekiem przeciwcukrzycowym, czyli zmniejszającym stężenie cukru (glukozy) we krwi, z grupy leków nazywanych biguanidami. Metformina pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą u dorosłych osób z nadwagą.

Kiedy stosować lek Glucophage XR?

Lek Glucophage XR jest stosowany:
- w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2 (może być przyjmowany jako jedyny lek lub w połączeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi lub z insuliną);
- w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym;
- w zespole policystycznych jajników.

Jak stosować lek Glucophage XR?

Lekarz określa odpowiednią dawkę leku Glucophage XR zależnie od wskazania oraz ustala czas trwania leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia, ponieważ może to spowodować zwiększenie stężenia cukru we krwi.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować w czasie posiłku lub bezpośrednio po posiłku, aby uniknąć działań niepożądanych związanych z trawieniem. Tabletkę należy połknąć, popijając szklanką wody. Nie należy kruszyć lub żuć tabletek.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Glucophage XR?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki i należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze.

Kiedy lek Glucophage XR nie może być stosowany?

Leku Glucophage XR nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metforminę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Glucophage XR nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Glucophage XR?

Przed zleceniem leczenia lekiem Glucophage XR lekarz przeprowadzi wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Gdy podejmie decyzję o zastosowaniu leku, przekaże pacjentowi informacje o kontroli leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza.
Leczenie lekiem Glucophage XR jest związane z ryzykiem wystąpienia kwasicy mleczanowej, dlatego lek należy odstawić i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem w momencie pojawienia się jej objawów. Konieczne jest leczenie szpitalne. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz opisze okoliczności, w których zwiększa się ryzyko wystąpienia kwasicy mleczanowej i jej objawy. Szczególnie narażone są osoby z zaburzeniami czynności nerek oraz odwodnione (np. w zwiazku z ciężkimi wymiotami, biegunką, gorączką, narażeniem na wysoką temperaturę lub przyjmowaniem za mało płynów).
Jeśli podczas leczenia lekiem Glucophage XR będzie wykonywany poważny zabieg chirurgiczny, przyjmowanie leku należy przerwać na czas zabiegu i przez pewien czas po nim - lekarz określi, kiedy pacjent musi przerwać i kiedy może wznowić leczenie tym lekiem. Czasowe przerwanie leczenia tym lekiem należy także przeprowadzić w momencie, gdy pacjent będzie miał wstrzyknięty środek kontrastowy zawierający jod (na przykład podczas badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej) i wówczas lekarz zadecyduje, kiedy należy przerwać i kiedy można wznowić leczenie.
Podczas leczenia lekiem Glucophage XR lekarz będzie kontrolował czynność nerek przynajmniej raz w roku; u osób w podeszłym wieku lub z zaburzoną czynnością nerek częściej. Należy przestrzegać zaleceń dietetycznych podanych przez lekarza i kontynuować aktywność fizyczną. W czasie leczenia należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej.

Jak stosować lek Glucophage XR z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Glucophage XR w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna omówić z lekarzem możliwość stosowania leku Glucophage XR.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Glucophage XR?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Glucophage XR są opublikowane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać leczenie lekiem Glucophage XR i natychmiast skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, jeżeli pojawią się jakiekolwiek z następujących objawów niepożądanych: kwasica mleczanowa (z objawami takimi jak: wymioty, ból brzucha, skurcze mięśni, ogólnie złe samopoczucie połączone z silnym zmęczeniem, trudności z oddychaniem, zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca); nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby lub objawy zapalenia wątroby (ze zmęczeniem, utratą apetytu, zmniejszeniem masy ciała, a także z zażółceniem lub bez zażółcenia skóry i oczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Glucophage XR?

W przypadku zastosowania większej dawki leku niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Glucophage XR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Glucophage XR nie powoduje hipoglikemii (nadmiernego obniżenia stężenia cukru we krwi) i w związku z tym nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Glucophage XR jest stosowany jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, które mogą powodować hipoglikemię (takie jak pochodne sulfonylomocznika, insulina, meglitynidy) - jeśli wystąpią objawy hipoglikemii, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Glucophage XR?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Glucophage XR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem