Dodaj do mojego indeksu leków »

Febrisan (Paracetamol+Ascorbic acid - vitamin C+Phenylephrine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Febrisan (OTC) proszek musujący 750 mg + 60 mg + 10 mg/5 g 8 saszetek 5 g 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 16,50 Cena 100% (zł): 16,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Febrisan (OTC) proszek musujący 750 mg + 60 mg + 10 mg/5 g 12 saszetek 5 g 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 18,00 Cena 100% (zł): 18,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Febrisan (OTC) proszek musujący 750 mg + 60 mg + 10 mg/5 g 16 saszetek 5 g 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 23,00 Cena 100% (zł): 23,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Febrisan

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Takeda Pharma Sp. z o.o.

SKŁAD
1 saszetka zawiera: 750 mg paracetamolu, 60 mg kwasu askorbowego i 10 mg chlorowodorku fenylefryny. Preparat zawiera sacharozę, aspartam, żółcień chinolinową.

WSKAZANIA
Krótkotrwałe leczenie objawów przeziębienia i grypy takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle gardła, katar, bóle zatok.

DAWKOWANIE
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
1 saszetka co 4-6 godzin. Nie stosować więcej niż 4 saszetki na dobę.
Dzieci
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Należy zachować ostrożność u osób w podeszłym wieku.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Preparat jest przeciwwskazany w ciężkiej niewydolności nerek lub niewydolności wątroby. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek.
Sposób podawania
Przed zażyciem proszek należy rozpuścić w szklance gorącej wody.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadciśnienie tętnicze, tętniaki, nadczynność tarczycy, choroby serca. Ciężka niewydolność nerek, niewydolność wątroby. Cukrzyca. Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Leczenie inhibitorami MAO oraz okres do 2 tygodni po ich odstawieniu, beta-adrenolitykami, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Ciąża i okres karmienia piersią. Fenyloketonuria. Choroba alkoholowa. Dzieci w wieku poniżej 12 lat.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić: neutropenia, trombocytopenia i agranulocytoza; ból i zawroty głowy; napad astmy oskrzelowej; nudności, wymioty, objawy uszkodzenia wątroby, niewydolność wątroby; kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, kamica moczowa, zaburzenia w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu, zwłaszcza u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego; pokrzywka, wysypka, rumień, obrzęk naczynioruchowy; niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, obniżenie ciśnienia tętniczego aż do objawów wstrząsu.

UWAGI
W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu. Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi urządzeń mechanicznych.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych