LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Landulosin (Dutasteride + Tamsulosin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Landulosin (Rp) kapsułki twarde 0,5 mg + 0,4 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
39,70
Cena
100% (zł):
39,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Landulosin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

G.L. Pharma GmbH

Co zawiera Landulosin?

Lek Landulosin występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu i 0,4 mg chlorowodorku tamsulosyny. Lek zawiera lecytynę sojową i glikol propylenowy.

Jak działa Landulosin?

Lek Landulosin zawiera 2 substancje czynne: dutasteryd i tamsulosynę. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu dihydrotestosteronu, co powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów; w wyniku tego działania dutasteryd zmniejsza ryzyko ostrego zatrzymania moczu i konieczności operacji chirurgicznej. Tamsulosyna rozluźnia mięśnie w obrębie gruczołu krokowego, co ułatwia przepływ moczu i powoduje szybkie złagodzenie objawów.

Kiedy stosować Landulosin?

Lek Landulosin jest stosowany u mężczyzn w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (powiększonego gruczołu krokowego, czyli prostaty), który jest spowodowany nadmiernym wytwarzaniem hormonu dihydrotestosteronu.

Jak stosować Landulosin?

Dawkowanie leku Landulosin i czas leczenia ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Landulosin należy przyjmować 30 minut po tym samym posiłku każdego dnia. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy żuć, rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Landulosin?

Nie należy przyjmować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną kapsułkę o zwykłej porze.

Kiedy Landulosin nie może być stosowany?

Leku Landulosin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dutasteryd i tamsulosynę), inne leki z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy (do której należy dutasteryd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne lub soję.
Lek Landulosin nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Landulosin?

Przed przepisaniem leku Landulosin lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i podejmie decyzję, czy lek można zastosować u danego pacjenta. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. W leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego konieczne będą badania kontrolne, które ustali lekarz. Lek Landulosin może mieć wpływ na ciśnienie krwi i wywoływać zawroty głowy lub rzadko omdlenie - w przypadku wystąpienia zawrotów głowy, kiedykolwiek podczas leczenia, należy usiąść lub położyć się i poczekać na ustąpienie objawów. Jeśli u pacjenta planowany jest chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy, należy przed operacją poinformować okulistę o stosowaniu aktualnie lub w przeszłości leku Landulosin albo innego leku zawierającego tamsulosynę. Kobietom, dzieciom i młodzieży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku Landulosin, ponieważ substancja czynna może wchłaniać się przez skórę; w przypadku kontaktu leku ze skórą, zanieczyszczoną powierzchnię należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem.

Jak stosować Landulosin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Landulosin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Landulosin nie wolno stosować u kobiet. Kobietom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Dutasteryd zawarty w leku wchłania się przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej (szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży). Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Landulosin. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem mężczyzny stosującego lek Landulosin.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Landulosin?

Lek Landulosin powoduje szereg działań niepożądanych, które są szczegółowo przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Landulosin i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej (np. wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg) albo objawy ciężkich reakcji skórnych (np. rozległa wysypka z pęcherzami i łuszczącą się skórą, szczególnie w okolicy ust, nosa, oczu i narządów płciowych).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Landulosin?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Landulosin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Landulosin może niekiedy powodować zawroty głowy, co może mieć wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn - jeśli wystąpią zawroty głowy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Landulosin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Landulosin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem