LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

NiQuitin Przezroczysty (Nicotine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
NiQuitin Przezroczysty (OTC) system transdermalny 7 mg/24 h 7 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
80,00
Cena
100% (zł):
80,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
NiQuitin Przezroczysty (OTC) system transdermalny 14 mg/24 h 7 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
80,00
Cena
100% (zł):
80,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
NiQuitin Przezroczysty (OTC) system transdermalny 21 mg/24 h 7 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
80,00
Cena
100% (zł):
80,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

NiQuitin Przezroczysty

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Perrigo Poland Sp. z o.o.

Co zawiera NiQuitin Przezroczysty?

Lek NiQuitin Przezroczysty występuje w postaci plastrów w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne bez recepty.
1 plaster NiQuitin Przezroczysty o powierzchni 7 cm2 zawiera 36 mg nikotyny i dostarcza 7 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.
1 plaster NiQuitin Przezroczysty o powierzchni 15 cm2 zawiera 78 mg nikotyny i dostarcza 14 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.
1 plaster NiQuitin Przezroczysty o powierzchni 22 cm2 zawiera 114 mg nikotyny i dostarcza 21 mg nikotyny w ciągu 24 godzin.

Jak działa NiQuitin Przezroczysty?

Lek NiQuitin Przezroczysty ułatwia odzwyczajenie się od palenia tytoniu.

Kiedy stosować NiQuitin Przezroczysty?

Lek NiQuitin Przezroczysty jest wskazany do łagodzenia objawów wynikających z odstawienia nikotyny, takich jak: uczucie głodu nikotynowego, nerwowość, niepokój, drażliwość, zaburzenia nastroju, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji, zwiększenie apetytu, łagodne zaburzenia somatyczne (bóle głowy, bóle mięśni, zaparcie, zmęczenie), związanych z rzucaniem palenia tytoniu.
Jeżeli to możliwe, podczas rzucania palenia, lek NiQuitin Przezroczysty należy stosować jednocześnie z programem psychologicznym wspierającym rzucenie palenia.
Plastry NiQuitin Przezroczysty mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi postaciami doustnymi nikotyny.

Jak stosować NiQuitin Przezroczysty?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Przed rozpoczęciem kuracji należy zaprzestać palenia tytoniu. Podczas trwania terapii nie należy palić papierosów, ponieważ może to spowodować przedawkowanie nikotyny. W niektórych przypadkach może być korzystne stosowanie postaci doustnych nikotynowej terapii zastępczej (takich jak pastylki, tabletki do ssania lub gumy do żucia) w połączeniu z lekiem NiQuitin Przezroczysty, aby móc stosować kiedy pojawia się silna ochota na zapalenie papierosa. Nie należy stosować dawek większych niż zalecane.

  • Dorośli
    Osobom palącym ponad 10 papierosów w ciągu doby, dawkę nikotyny zmniejsza się w 3 etapach zgodnie z następującym schematem dawkowania:
    - stopień 1: plaster NiQuitin Przezroczysty 21 mg/24 h przez pierwsze 6 tygodni;
    - stopień 2: plaster NiQuitin Przezroczysty 14 mg/24 h przez następne 2 tygodnie;
    - stopień 3: plaster NiQuitin Przezroczysty 7 mg/24 h przez ostatnie 2 tygodnie.
    Osobom palącym nie więcej niż 10 papierosów w ciągu doby, dawkę nikotyny zmniejsza się w 2 etapach zgodnie z następującym schematem dawkowania:
    - stopień 2: plaster NiQuitin Przezroczysty 14 mg/24 h przez 6 tygodni;
    - stopień 3: plaster NiQuitin Przezroczysty 7 mg/24 h przez następne 2 tygodnie.
    Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy odbyć pełne, 10-tygodniowe lub 8-tygodniowe leczenie. Leku NiQuitin Przezroczysty nie należy stosować dłużej niż 10 tygodni. Jeżeli kuracja nie przyniosła oczekiwanego rezultatu (np. pacjent nie przestał palić lub zaczął ponownie), należy skonsultować się z lekarzem w celu uzgodnienia dalszego leczenia.
    Stosowanie plastrów w połączeniu z innymi formami doustnymi
    Jeśli u pacjenta pojawia się silna ochota na zapalenie papierosa, łączne stosowanie plastrów oraz doustnych postaci leków zawierających nikotynę może zapewnić większą szansę na skuteczne rzucenie palenia niż terapia samymi plastrami. Rekomendowany jest ten sam schemat dawkowania jak przypadku terapii samymi plastrami. Jeśli pacjent poczuje silną potrzebę zapalenia papierosa powinien przyjąć pastylkę lub tabletkę do ssania lub gumę do żucia NiQuitin - przeciętnie 5-6 sztuk na dobę; nie należy stosować więcej niż 15 sztuk w ciągu 24 godzin. Pacjent powinien stosować doustne postaci NiQuitin przez 2-3 miesiące, a następnie ilość przyjmowanego leku należy stopniowo zmniejszać. Leczenie należy przerwać, kiedy pacjent przyjmuje 1 do 2 postaci doustnych na dobę.
  • Młodzież w wieku 12 do 17 lat
    Lek NiQuitin Przezroczysty może być stosowany u młodzieży w wieku 12 do 17 lat jedynie po zaleceniu przez lekarza.
  • Dzieci w wieku poniżej 12 lat
    Nie należy stosować leku NiQuitin Przezroczysty u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Plaster należy go stosować na nieowłosioną, czystą i suchą skórę. Należy unikać miejsc, gdzie skóra się marszczy (np. stawy) lub takich, gdzie powstają fałdy podczas poruszania się. Nie należy umieszczać plastra na skórze, która jest zaczerwieniona, uszkodzona lub podrażniona. Po założeniu plastra nie dotykać okolic oczu ani nosa; należy umyć ręce wodą bez użycia mydła. W trakcie trwania kuracji można się kąpać. Plastry należy zmieniać raz na dobę, zawsze o tej samej porze i możliwie szybko po przebudzeniu się. Plastra nie należy pozostawiać na skórze dłużej niż 24 godziny. Na to samo miejsce nie należy naklejać nowego plastra przed upływem 7 dni. Nie należy stosować dwóch plastrów jednocześnie. Jeśli plaster odpadnie, należy przykleić następny na inne, nieowłosione, czyste i suche miejsce. Zużyty plaster należy zgiąć na pół lepką stroną do wewnątrz, skleić i umieścić w pustym opakowaniu plastra, który zamierza się założyć, następnie wyrzucić w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.

Kiedy NiQuitin Przezroczysty nie może być stosowany?

Leku NiQuitin Przezroczysty nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (nikotynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku NiQuitin Przezroczysty u dzieci.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku NiQuitin Przezroczysty?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku NiQuitin Przezroczysty należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: chorób sercowo-naczyniowych (np. niestabilnej dławicy piersiowej, dławicy Prinzmetala, niewydolności serca, niekontrolowanego nadciśnienia tętniczego, ciężkiej arytmii), po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego lub udarze niedokrwiennym mózgu, w przypadku zaburzeń krążenia mózgowego, chorób przebiegających ze skurczem naczyń, ciężkiej choroby naczyń obwodowych, atopowego zapalenia skóry lub egzemy (z powodu miejscowej nadwrażliwości na plaster), umiarkowanych do ciężkich chorób nerek lub wątroby, choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, nadczynności tarczycy, cukrzycy, guza chromochłonnego nadnerczy. Osoby, u których kiedykolwiek wystąpiły drgawki powinny zwrócić się do lekarza przed zastosowaniem leku. Należy stosować ostrożnie u pacjentów z owrzodzeniem żołądka lub owrzodzeniem trawiennym, zapaleniem przełyku, zapaleniem jamy ustnej i gardła oraz zapaleniem żołądka. Lek NiQuitin Przezroczysty należy stosować ostrożnie i szczególnie unikać kontaktu plastra z oczami i nosem. Po użyciu plastra, należy dokładnie umyć ręce wyłącznie wodą, bez mydła.
W przypadku ciężkich, utrzymujących się powyżej 4 dni miejscowych reakcji w miejscu zastosowania plastra (np. ciężkiego rumienia, świądu lub opuchlizny) lub uogólnionych reakcji skórnych (pokrzywka, ogólna wysypka) należy przerwać stosowanie leku NiQuitin Przezroczysty i skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować NiQuitin Przezroczysty z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować NiQuitin Przezroczysty w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety ciężarne powinny próbować rzucić palenie bez stosowania nikotynowej terapii zastępczej. Jeżeli rzucanie palenia w ten sposób nie powiedzie się, pacjentki powinny skonsultować się z lekarzem. Kobiety karmiące piersią mogą stosować lek NiQuitin Przezroczysty, ponieważ ilość nikotyny przenikająca do mleka jest niewielka i stanowi mniejsze zagrożenie niż palenie papierosów.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku NiQuitin Przezroczysty?

Bardzo często mogą wystąpić: reakcje skórne w miejscu zastosowania plastra, zaburzenia snu, w tym bezsenność i koszmary senne, nudności, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, kołatanie serca. Często: nerwowość, drżenie, duszność, kaszel, zapalenie gardła, niestrawność, bóle brzucha, biegunka, zaparcie, zwiększona potliwość, suchość w jamie ustnej, bóle stawów, mięśni, klatki piersiowej lub kończyn, zmęczenie, złe samopoczucie lub osłabienie. Niezbyt często: reakcje alergiczne, przyspieszenie czynności serca, objawy grypopodobne. Bardzo rzadko: nadwrażliwość na światło słoneczne, ciężkie reakcje alergiczne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku NiQuitin Przezroczysty?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Możliwe jest wystąpienie objawów podobnych do objawów ostrego zatrucia nikotyną, takich jak: bladość, pocenie się, nudności, ślinotok, wymioty, bóle żołądka, biegunka, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia słuchu i widzenia, drżenie, dezorientacja i osłabienie. W przypadku znacznego przedawkowania może wystąpić zapaść sercowo-naczyniowa i zaburzenia oddychania. Nawet niewielka dawka nikotyny może być niebezpieczna dla dzieci - w przypadku podejrzenia zatrucia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy NiQuitin Przezroczysty wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie jest znany wpływ leku NiQuitin Przezroczysty na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać NiQuitin Przezroczysty?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci i uważnie pozbywać się zużytych plastrów.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

NiQuitin Przezroczysty - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem