LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Nicorette Spray (Nicotine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nicorette Spray (OTC) aerozol do stosowania w jamie ustnej 1 mg/dawkę 1 dozownik
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
73,90
Cena
100% (zł):
73,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nicorette Spray

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

McNeil AB

Co zawiera Nicorette Spray?

Lek Nicorette Spray występuje w postaci aerozolu do jamy ustnej i jest dostępny bez recepty.
1 dawka dostarcza 1 mg nikotyny. Lek zawiera małą ilość alkoholu (mniej niż 100 mg na dawkę).

Jak działa Nicorette Spray?

Lek Nicorette Spray ułatwia odzwyczajenie się od palenia tytoniu.

Kiedy stosować Nicorette Spray?

Lek Nicorette Spray jest stosowany, aby pomóc rzucić palenie osobom, które chcą zerwać z nałogiem.
Aby zwiększyć szanse na udany wynik próby zaprzestania palenia, należy również korzystać z porad i wsparcia psychoterapeutycznego.

Jak stosować Nicorette Spray?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Podczas stosowania leku Nicorette Spray należy całkowicie zaprzestać palenia.

 • Dorośli
  Zalecany schemat stosowania leku jest następujący:
Etap 1: tygodnie 1-6
Zastosować 1 lub 2 dawki leku Nicorette Spray w momencie pojawienia się chęci zapalenia papierosa lub pojawienia się głodu nikotynowego. Najpierw zastosować 1 dawkę, a następnie, jeśli głód nikotynowy nie ustąpi w ciągu kilku minut, drugą dawkę. Jeśli konieczne są dwie dawki, następnym razem można zastosować od razu 2 kolejne dawki. Dla większości osób palących oznacza to 1 lub 2 dawki co 30 minut do 1 godziny.
  Etap 2: tygodnie 7-9
  Należy rozpocząć zmniejszanie liczby dawek w ciągu doby. Przed końcem 9. tygodnia pacjent powinien stosować połowę średniej liczby dawek stosowanych w 1 etapie.
   Etap 3: tygodnie 10-12
   Należy nadal zmniejszać liczbę dawek stosowanych w ciągu doby, tak aby w 12. tygodniu nie stosować więcej niż 4 dawki leku Nicorette Spray na dobę. Kiedy liczba dawek w ciągu doby zostanie zmniejszona do 2-4, należy zaprzestać używania leku Nicorette Spray.
   Po zakończeniu leczenia nadal może występować chęć zapalenia papierosa. Nie należy wyrzucać pozostałego leku, ponieważ głód nikotynowy może pojawić się nagle. Jeśli pojawi się głód nikotynowy, należy zastosować 1 dawkę lub 2, jeśli jedna nie spowoduje poprawy w ciągu kilku minut.
   Zazwyczaj należy stosować lek Nicorette Spray przez 3 miesiące, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy. Jeśli pacjent musi stosować lek Nicorette Spray przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, należy skonsultować się z lekarzem.
   • Dzieci i młodzież
    Osoby w wieku poniżej 18 lat nie powinny stosować leku Nicorette Spray.
   Sposób podawania

   Podczas podawania aerozolu do stosowania w jamie ustnej nie należy jeść ani pić.

   Kiedy Nicorette Spray nie może być stosowany?

   Leku Nicorette Spray nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (nikotynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Nicorette Spray u pacjentów w wieku poniżej 18 lat ani u osób niepalących.

   Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Nicorette Spray?

   Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Nicorette Spray należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: bólu w klatce piersiowej (niestabilna dławica piersiowa) lub objawów dławicy piersiowej w spoczynku, choroby serca wpływającej na szybkość lub miarowość rytmu serca, niewyrównanego nadciśnienia tętniczego, przebytego niedawno (w ciągu ostatnich 3 miesięcy) zawału serca lub udaru mózgu, choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapalenia przełyku, nadczynności tarczycy, cukrzycy, guza chromochłonnego nadnerczy, ciężkiej lub średnio nasilonej choroby wątroby, ciężkiej choroby nerek, wystąpienia kiedykolwiek reakcji alergicznych, takich jak obrzęk warg, twarzy i gardła (obrzęk naczynioruchowy) lub pokrzywka.

   Jak stosować Nicorette Spray z innymi lekami?

   Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
   Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków; klozapiny, teofiliny, takryny, ropinirolu.

   Czy można stosować Nicorette Spray w ciąży i okresie karmienia piersią?

   Najlepiej aby kobieta ciężarna zaprzestała palenia bez stosowania leków zawierających nikotynę. Jeśli to się nie uda, stosowanie leku Nicorette Spray można rozpocząć dopiero po konsultacji z lekarzem. Leku Nicorette Spray nie należy przyjmować w trakcie karmienia piersią. Jeśli lekarz zaleci stosowanie leku, należy go stosować bezpośrednio po karmieniu i nie później niż 2 godziny przed rozpoczęciem karmienia.

   Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Nicorette Spray?

   Bardzo często mogą wystąpić: czkawka, ból głowy, podrażnienie gardła. Często: reakcje miejscowe, takie jak uczucie pieczenia, zapalenie jamy ustnej, zmiany odczuwania smaku, suchość w jamie ustnej lub zwiększone wydzielanie śliny, uczucie niestrawności, ból lub dyskomfort w jamie brzusznej, wymioty, wzdęcia lub biegunka, uczucie zmęczenia, nadwrażliwość, mrowienie. Niezbyt często: dolegliwości w obrębie nosa, takie jak niedrożność, kichanie, skurcz oskrzeli lub duszność, ucisk w gardle, zaczerwienienie skóry lub zwiększone pocenie, reakcje w obrębie jamy ustnej, takie jak uczucie mrowienia jamy ustnej, zapalenie języka, owrzodzenie jamy ustnej, uszkodzenie śluzówki jamy ustnej lub zmiana brzmienia głosu, ból jamy ustnej i gardła, odbijanie, kołatanie serca, przyspieszenie rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, wysypka, świąd skóry, dyskomfort i ból w klatce piersiowej, osłabienie, złe samopoczucie, zaburzenia rytmu serca, krwawienie z dziąseł, wyciek z nosa. Rzadko: trudności w przełykaniu, zmniejszone czucie w jamie ustnej, odruch wymiotny. Mogą także wystąpić: niewyraźne widzenie, nasilone łzawienie, suchość w gardle, dyskomfort w obrębie żołądka, ból warg, zaczerwienienie skóry.
   Należy przerwać stosowanie leku Nicorette Spray i natychmiast skontaktować się z lekarzem jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej, takie jak obrzęk naczynioruchowy.

   Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Nicorette Spray?

   W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawy przedawkowania obejmują: nudności, wymioty, zwiększone wydzielanie śliny, ból brzucha, biegunkę, nadmierne pocenie się, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia słuchu i znaczne osłabienie. Po dużych dawkach objawom tym może towarzyszyć niedociśnienie, słabe i niemiarowe tętno, trudności w oddychaniu, wyczerpanie, zapaść naczyniowa i drgawki.

   Czy Nicorette Spray wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

   Nie obserwowano wpływu leku Nicorette Spray na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

   Jak przechowywać Nicorette Spray?

   Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

   Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

   Nicorette Spray - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

   banerbaner
   Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
   Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
   Rozumiem