LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Nicorette Classic Gum (Nicotine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Nicorette Classic Gum (OTC) guma do żucia lecznicza 2 mg 105 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
84,00
Cena
100% (zł):
84,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Nicorette Classic Gum (OTC) guma do żucia lecznicza 4 mg 105 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
84,00
Cena
100% (zł):
84,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Nicorette Classic Gum

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

McNeil AB

Co zawiera Nicorette Classic Gum?

Lek Nicorette Classic Gum występuje w postaci leczniczej gumy do żucia w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.
1 guma do żucia zawiera 2 mg lub 4 mg nikotyny. Lek zawiera sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera butylohydroksytoluen - może powodować podrażnienie śluzówek.

Jak działa Nicorette Classic Gum?

Lek Nicorette Classic Gum ułatwia odzwyczajenie się od palenia tytoniu.

Kiedy stosować Nicorette Classic Gum?

Lek Nicorette Classic Gum jest wskazany w leczeniu uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób zdecydowanych na rzucenie nałogu poprzez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych, występujących po zaprzestaniu palenia.

Jak stosować Nicorette Classic Gum?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Aby wydłużyć odstępy pomiędzy paleniem oraz w celu maksymalnego zmniejszenia ilości wypalanych papierosów, Nicorette Classic Gum należy stosować w okresach pomiędzy wypalanymi papierosami w momencie pojawienia się chęci zapalenia papierosa. Jeśli po 6 tygodniach nie osiągnie się zmniejszenia ilości wypalanych papierosów w ciągu doby, należy skonsultować się z lekarzem. Należy rozważyć próbę zaprzestania palenia tak szybko, jak będzie to możliwe, ale nie później niż 6 miesięcy od rozpoczęcia leczenia. Jeżeli w ciągu 9 miesięcy od rozpoczęcia leczenia nie jest możliwa poważna próba zaprzestania palenia, należy skonsultować się z lekarzem. Na ogół regularne stosowanie leku Nicorette Classic Gum przez okres dłuższy niż 12 miesięcy nie jest zalecane. Niektórzy byli palacze mogą wymagać dłuższego leczenia, aby uniknąć powrotu do palenia. Niewykorzystane gumy należy zachować na wypadek nagłego pojawienia się głodu nikotynowego.

 • Dorośli i osoby w podeszłym wieku
  Wstępna dawka powinna zostać ustalona indywidualnie w zależności od stopnia uzależnienia pacjenta od nikotyny. Zazwyczaj stosuje się 8-12 gum Nicorette Classic Gum o odpowiedniej zawartości nikotyny na dobę. Osoby palące o niskim stopniu uzależnienia (palenie nie więcej niż 20 papierosów na dobę) powinny rozpocząć leczenie od dawki 2 mg. Osoby palące o wysokim stopniu uzależnienia powinny rozpocząć leczenie od dawki 4 mg. Nie należy stosować więcej niż 24 gumy Nicorette Classic Gum na dobę.
  Lek Nicorette Classic Gum należy stosować przynajmniej przez 3 miesiące. Następnie należy rozpocząć stopniowe odstawianie leku. Leczenie powinno zostać zakończone, gdy dawka zostanie zmniejszona do 1-2 gum Nicorette Classic Gum na dobę.
  Stosowanie gum do żucia w skojarzeniu z plastrami
  Lek Nicorette Classic Gum można stosować sam lub w skojarzeniu z plastrami zawierającymi nikotynę. Wykorzystanie więcej niż jednej formy nikotynowej terapii zastępczej jest korzystne w przypadku osób palących, które powróciły do nałogu palenia pomimo stosowania w przeszłości monoterapii NTZ lub które mają trudności w opanowaniu chęci zapalenia papierosa podczas stosowania monoterapii. Jeśli to konieczne, plaster Nicorette Invisipatch 15 mg/16 h i guma Nicorette Classic Gum 2 mg mogą być stosowane łącznie. Plaster należy stosować zgodnie z dawkowaniem zatwierdzonym dla stosowania w monoterapii. Gumę Nicorette Classic Gum 2 mg należy żuć w momencie poczucia silnej chęci zapalenia papierosa, nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej 15 gum. Lek Nicorette Classic Gum może być stosowany w ten sposób przez okres 12 tygodni, następnie należy stopniowo ograniczać stosowanie gum. Maksymalny czas stosowania leku Nicorette Classic Gum wynosi 12 miesięcy.
 • Dzieci i młodzież
  Bez zalecenia lekarza nie należy stosować leku Nicorette Classic Gum u osób w wieku poniżej 18 lat.
Sposób podawania

Gumę należy żuć powoli do momentu poczucia smaku. Następnie należy przerwać żucie i zatrzymać gumę między dziąsłem a policzkiem. Należy zacząć żuć ponownie, gdy smak zaniknie. Czynność należy powtarzać przez 30 minut. Gumy leczniczej nie należy żuć jak zwykłej gumy w sposób ciągły i energiczny, ponieważ nikotyna jest uwalniana zbyt intensywnie, co może powodować dyskomfort (np. czkawkę). Podczas żucia gumy nie należy jeść ani pić.

Kiedy Nicorette Classic Gum nie może być stosowany?

Leku Nicorette Classic Gum nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (nikotynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Nicorette Classic Gum?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Nicorette Classic Gum należy skonsultować się z lekarzem w przypadku: bólów w klatce piersiowej lub objawów dławicy piersiowej, choroby serca wpływającej na szybkość lub miarowość rytmu serca, niewyrównanego nadciśnienia tętniczego, przebytego ostatnio udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego, choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, zapalenia przełyku, nadczynności tarczycy, cukrzycy insulinozależnej, guza chromochłonnego nadnerczy, ciężkiej lub umiarkowanej choroby wątroby, ciężkiej choroby nerek. Należy zachować ostrożność u osób używających protez dentystycznych.

Jak stosować Nicorette Classic Gum z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków; klomipraminy, fluwoksaminy, klozapiny, olanzapiny, teofiliny, takryny, ropinirolu, pentazocyny.

Czy można stosować Nicorette Classic Gum w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Nicorette Classic Gum. Aby zmniejszyć narażenie dziecka, lek Nicorette Classic Gum należy stosować bezpośrednio po karmieniu piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Nicorette Classic Gum?

Często może wystąpić biegunka. Niezbyt często: kołatanie serca, przyspieszenie akcji serca, odbijanie, zapalenie języka, pęcherze i łuszczenie się śluzówki jamy ustnej, wrażenie mrowienia lub drętwienia jamy ustnej, przewlekłe zmęczenie, dyskomfort i ból w klatce piersiowej, złe samopoczucie, ból szczęki, skurcz oskrzeli, zaburzenia głosu, duszność, przekrwienie śluzówki nosa, ból jamy ustnej i gardła, kichanie, ucisk w gardle, nadmierne pocenie, świąd, wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie twarzy, nadciśnienie. Rzadko: utrudnione połykanie, niedoczulica jamy ustnej, odruch wymiotny, reakcje alergiczne (w tym ciężkie reakcje alergiczne). Mogą także wystąpić: niewyraźne widzenie, nasilone łzawienie, suchość śluzówek gardła, dyskomfort żołądkowo-jelitowy, ból warg, sztywność mięśni szczęki, rumień. Guma do żucia może przyklejać się, a w rzadkich przypadkach spowodować uszkodzenie protezy dentystycznej.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Nicorette Classic Gum?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Objawy przedawkowania obejmują: nudności, wymioty, nadmierne ślinienie, ból brzucha, biegunkę, nadmierne pocenie się, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia słuchu oraz znaczne osłabienie. Po dużych dawkach objawom tym może towarzyszyć niedociśnienie, słabe i niemiarowe tętno, trudności w oddychaniu, wyczerpanie, zapaść krążeniowa i drgawki.

Czy Nicorette Classic Gum wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie stwierdzono wpływu leku Nicorette Classic Gum na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Nicorette Classic Gum?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Nicorette Classic Gum - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem