LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Bortezomib medac (Bortezomib)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Bortezomib medac (Rpz) proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 1 mg 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Bortezomib medac (Rpz) proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań 3,5 mg 1 fiolka
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Bortezomib medac

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

medac GmbH

Co zawiera lek Bortezomib medac?

Lek Bortezomib medac jest proszkiem do sporządzania roztworu do wstrzykiwań w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 fiolka zawiera 1 mg lub 3,5 mg bortezomibu (w postaci estru mannitolu i kwasu boronowego).

Jak działa lek Bortezomib medac?

Substancją czynną leku jest bortezomib, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami proteasomów. Jest to lek przeciwnowotworowy.

Kiedy stosować lek Bortezomib medac?

Lek Bortezomib medac jest stosowany w leczeniu szpiczaka mnogiego (nowotworu krwi) u osób dorosłych:
- w monoterapii lub razem z lekami zawierającymi pegylowaną liposomalną doksorubicynę lub deksametazon u pacjentów, u których choroba nasiliła się po otrzymaniu przynajmniej jednego wcześniejszego innego leczenia i u których przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych nie udało się lub nie było możliwe jego przeprowadzenie;
- razem z lekami zawierającymi melfalan i prednizon u pacjentów, którzy nie byli wcześniej leczeni i którzy nie kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem krwiotwórczych komórek macierzystych;
- razem z lekami zawierającymi deksametazon lub deksametazon z talidomidem u pacjentów, którzy nie byli wcześniej leczeni i kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem krwiotwórczych komórek macierzystych.
Lek Bortezomib medac jest także stosowany w leczeniu chłoniaka z komórek płaszcza (rodzaj nowotworu krwi) u osób dorosłych w połączeniu z lekami rytuksymabem, cyklofosfamidem, doksorubicyną i prednizonem, którzy nie byli wcześniej leczeni i którzy nie kwalifikują się do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.

Jak stosować lek Bortezomib medac?

Lekarz ustali dawkowanie leku Bortezomib medac na podstawie wzrostu i masy ciała pacjenta.

Sposób podawania

Lek podaje osoba z fachowego personelu medycznego. Lek Bortezomib medac w obu dawkach jest podawany we wstrzyknięciu dożylnym przez 3 do 5 sekund. Lek Bortezomib medac w dawce 3,5 mg może być także podany we wstrzyknięciu podskórnym w udo lub brzuch.

Kiedy lek Bortezomib medac nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (bortezomib), boron lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentów z ciężkimi chorobami płuc lub serca.
Leku Bortezomib medac nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Bortezomib medac?

Leczenie lekiem Bortezomib medac rozpocznie lekarz z doświadczeniem w stosowaniu chemioterapii przeciwnowotworowej po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności dla tego leku. Przed i w trakcie leczenia lekiem Bortezomib medac u pacjenta będą przeprowadzane regularne badania krwi w celu kontroli liczby krwinek. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości dotyczące prowadzonego leczenia tym lekiem.

Jak stosować lek Bortezomib medac z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Bortezomib medac w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję o możliwości zastosowania terapii lekiem Bortezomib medac u kobiet w ciąży. Mężczyźni i kobiety przyjmujący lek muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia oraz do 3 miesięcy po zakończonym leczeniu. Pacjentki nie powinny karmić piersią w trakcie stosowania leku Bortezomib medac.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Bortezomib medac?

Ulotka dołączona do opakowania leku zawiera wszystkie działania niepożądane towarzyszące terapii lekiem Bortezomib medac. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi leku są: nudności, biegunka, zaparcia, wymioty, zmęczenie, osłabienie, gorączka, obniżona liczba płytek krwi, niedokrwistość, obniżona liczba białych krwinek, uszkodzenia nerwów w ramionach i nogach, ból głowy, drętwienie lub mrowienie, zmniejszony apetyt, trudności z oddychaniem, wysypka, półpasiec, ból mięśni i kości. Jeśli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Bortezomib medac wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Bortezomib medac może powodować zmęczenie, zawroty głowy, omdlenia i niewyraźne widzenie - nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać narzędzi lub urządzeń, jeśli u pacjenta pojawią się takie objawy. Nawet jeśli objawy nie występują, wciąż należy zachować ostrożność.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Bortezomib medac - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem