LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Cetip (Cetirizine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Cetip (OTC) tabletki powlekane 10 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
9,00
Cena
100% (zł):
9,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Cetip

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Milapharm Sp. z o.o.

Co zawiera Cetip?

Lek Cetip występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg dichlorowodorku cetyryzyny. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Cetip?

Cetyryzyna jest lekiem przeciwalergicznym, łagodzącym objawy reakcji alergicznej.

Kiedy stosować Cetip?

Lek Cetip jest stosowany w leczeniu osób z katarem siennym (sezonowe alergiczne zapalenie śluzówki nosa), występującymi przez cały rok alergiami, np. alergią na kurz lub sierść zwierząt (całoroczne alergiczne zapalenie śluzówki nosa), a także z pokrzywką.

Jak stosować Cetip?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i starsza
    10 mg (1 tabletka Cetip) raz na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 mg (pół tabletki Cetip) dwa razy na dobę (pół tabletki rano i pół tabletki wieczorem) lub 10 mg (1 tabletka Cetip) raz na dobę, zgodnie z zaleceniami lekarza. Dzieci o masie ciała poniżej 30 kg: 5 mg (pół tabletki Cetip) raz na dobę. Nie zaleca się stosowania leku Cetip u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Zazwyczaj stosowana dawka to 5 mg (pół tabletki Cetip) raz na dobę. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem.

Sposób podawania

Lek można przyjmować niezależnie od posiłku. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody.

Kiedy Cetip nie może być stosowany?

Leku Cetip nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (cetyryzynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Cetip nie należy stosować, jeśli pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności nerek lub problemy z zatrzymaniem moczu.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Cetip?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 2 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Cetip należy poradzić się lekarza, jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek (dawkę leku ustali lekarz); jeśli u pacjenta występują czynniki ryzyka zatrzymania moczu (np. uszkodzony rdzeń kręgowy, rozrost prostaty; jeśli pacjent choruje na padaczkę lub narażony jest na ryzyko wystąpienia drgawek. Pacjenci, u których zaplanowano testy alergiczne, powinni przerwać stosowanie leku Cetip na 3 dni przed testem. Zaleca się unikać spożywania alkoholu podczas przyjmowania cetyryzyny.

Jak stosować Cetip z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Cetip w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przed zastosowaniem leku Cetip u kobiet w ciąży należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku Cetip w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Cetip?

Często mogą wystąpić: zmęczenie, suchość w jamie ustnej, nudności, biegunka (tylko u dzieci), zawroty głowy, ból głowy, senność, zapalenie gardła, obrzęk i podrażnienie śluzówki nosa (zapalenie śluzówki nosa), zmęczenie i uczucie senności, ból w obrębie jamy brzusznej, objawy przeziębienia (tylko u dzieci). Niezbyt często: skrajne zmęczenie i osłabienie, uczucie osłabienia lub ogólne złe samopoczucie, nietypowe odczucia na skórze (parestezje), pobudzenie psychoruchowe, świąd, wysypka, biegunka. Rzadko: przyspieszona akcja serca, obrzęk, reakcje alergiczne (czasami ciężkie - bardzo rzadko), nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, zwiększenie masy ciała, drgawki, zaburzenia ruchowe, agresja, dezorientacja, depresja, omamy, bezsenność, ból brzucha, pokrzywka. Bardzo rzadko: mała liczba płytek krwi, zaburzenia ostrości widzenia (zaburzenia akomodacji), niewyraźne widzenie, trudności w skupieniu wzroku, niekontrolowane ruchy gałek ocznych, tiki, zaburzenia oddawania moczu, obrzęk, wysypka polekowa , nietypowe krwawienie lub zasinienie, zaburzenia smaku, drżenie, mimowolne ruchy kończyn i (lub) szarpane ruchy kończyn, omdlenia, powracająca wysypka, moczenie nocne i (lub) trudności w oddawaniu moczu, myśli samobójcze. Z nieznaną częstością: zwiększenie apetytu, zawroty głowy, zatrzymanie moczu.
Należy przerwać przyjmowanie leku Cetip i niezwłocznie poinformować lekarza w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, w tym ciężkich reakcji i obrzęku naczynioruchowego.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Cetip?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Cetip wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Cetip może powodować senność; jeśli objaw ten wystąpi u pacjenta, nie powinien on prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych narzędzi i maszyn. Jeśli pacjent jest szczególnie wrażliwy na działanie leku Cetip, może się okazać, że jednoczesne spożywanie alkoholu lub innych środków wpływających hamująco na układ nerwowy może dodatkowo wpływać na uwagę i zdolność reagowania.

Jak przechowywać Cetip?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Cetip - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Cetip - powiązane artykuły

Jeśli mamy skłonność do alergii lub reakcje alergiczne przydarzały się nam w przeszłości, to powinniśmy mieć ze sobą jeden z leków przeciwalergicznych.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem