LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Detritin (Colecalciferol - vitamin D3)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Detritin (OTC) tabletki powlekane 4000 j.m. 60 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 30,50 Cena 100% (zł): 30,50 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Detritin (OTC) tabletki powlekane 4000 j.m. 90 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 41,20 Cena 100% (zł): 41,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Zobacz jakimi preparatami możesz suplementować witaminę D sobie i dziecku.

Więcej »

Detritin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Natur Produkt Pharma Sp. z o.o.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 100 mcg (4000 j.m.) cholekalcyferolu (witaminy D3). 1 tabletka zawiera 7 mg sacharozy.

Wskazania

Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D (np. osteomalacja, osteoporoza) u osób dorosłych z otyłością (BMI >= 30 kg/m2 pc.).

Dawkowanie

Nie należy stosować preparatu dłużej niż jest to zalecane lub w większych dawkach, jak również nie należy stosować jednocześnie innych leków, suplementów diety ani innego rodzaju środków spożywczych zawierających witaminę D (cholekacyferol), kalcitriol lub inne metabolity i analogi witaminy D bez konsultacji z lekarzem.

  • Dorośli
    Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D u osób dorosłych z otyłością
    Zazwyczaj zalecana dawka to 4000 j.m. na dobę, w miesiącach od października do kwietnia lub przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich.
  • Dzieci i młodzież
    Ze względu na dawkę 4000 j.m. cholekalcyferolu preparat jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Nie jest konieczna modyfikacja dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Preparatu nie należy stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek bez kontroli lekarza. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.

Sposób podawania

Tabletkę należy przyjmować, popijając wystarczającą ilością wody.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Hiperkalcemia. Hiperkalciuria. Hiperwitaminoza D. Choroby i (lub) stany prowadzące do hiperkalcemii i (lub) hiperkalciurii. Kamica nerkowa. Ciężkie zaburzenia czynności nerek (przesączanie kłębuszkowe < 30 ml/min/1,73 m2). Rzekoma niedoczynność przytarczyc (w tym przypadku dostępne są pochodne witaminy D łatwiejsze do kontrolowania). Dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat. Ciąża i karmienie piersią.

Ciąża i karmienie piersią

Preparat jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Działania niepożądane

Niezbyt często: hiperkalcemia, hiperkalciuria. Rzadko: świąd, wysypka i pokrzywka. Ponadto mogą wystąpić: zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha, biegunka.

Uwagi

Na całkowitą dawkę witaminy D u pacjentów składa się zawartość witaminy D w innych przyjmowanych produktach leczniczych i spożywanych pokarmach bogatych w witaminę D oraz witamina wytwarzana przez organizm w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Preparat należy stosować z ostrożnością u pacjentów z sarkoidozą ze względu na ryzyko zwiększonego metabolizmu witaminy D do jej czynnej postaci - należy regularnie kontrolować u tych pacjentów stężenie wapnia we krwi i w moczu. Witaminę D należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek; konieczne jest monitorowanie stężenia wapnia i fosforanów, jak również należy wziąć pod uwagę ryzyko uwapnienia tkanek miękkich.
Podczas długotrwałego stosowania witaminy D należy monitorować stężenie wapnia w surowicy i w moczu oraz czynność nerek poprzez pomiar stężenia kreatyniny w surowicy, szczególnie w przypadku pacjentów w podeszłym wieku oraz przy jednoczesnym leczeniu glikozydami nasercowymi lub lekami moczopędnymi, a także w przypadku hiperfosfatemii oraz u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem kamicy nerkowej.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem