LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ibuvit D3 Kids (Colecalciferol - vitamin D3)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ibuvit D3 Kids (OTC) krople doustne, roztwór 15000 j.m./ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
30,00
Cena
100% (zł):
30,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ibuvit D3 Kids

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Ibuvit D3 Kids - skład

1 ml (około 30 kropli) roztworu zawiera 15 000 j.m. cholekalcyferolu (witaminy D3). 1 kropla zawiera około 500 j.m. cholekalcyferolu (witaminy D3).

Ibuvit D3 Kids - wskazania

Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D (np. krzywica).
Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią.

Ibuvit D3 Kids - dawkowanie

Dawki preparatu należy ustalić indywidualnie, biorąc pod uwagę stan pacjenta oraz ilość jednocześnie przyjmowanego wapnia (zarówno w diecie, jak i w postaci produktów leczniczych).

Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru witaminy D
U pacjentów z prawidłową masą ciała, w miesiącach od października do kwietnia lub przez cały rok, jeśli nie jest zapewniona efektywna synteza skórna witaminy D w miesiącach letnich.
Noworodki i niemowlęta (do ukończenia 1. roku życia)
1 kropla roztworu (500 j.m.) na dobę. U noworodków i niemowląt preparat powinien być stosowany pod kontrolą lekarza.
Dzieci w wieku od 1 do 4 lat
1 kropla roztworu (500 j.m.) na dobę.
Dzieci w wieku od 4 do 10 lat
1-2 krople roztworu (500-1000 j.m.) na dobę.
Młodzież (w wieku od 11 do 18 lat)
2-4 krople roztworu (1000-2000 j.m.) na dobę.
Dorośli
2-4 krople roztworu (1000-2000 j.m.) na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku
Osoby w wieku od 65 do 75 lat: 2-4 krople roztworu (1000-2000 j.m.) na dobę.
Osoby w wieku powyżej 75 lat: 4-8 kropli roztworu (2000-4000 j.m.) na dobę.
Dorośli z otyłością oraz dzieci i młodzież z nadwagą
Dorośli z otyłością (BMI >= 30) oraz dzieci i młodzież z nadwagą (BMI > 90. centyla odpowiedniego dla wieku i płci) wymagają podwojonej dawki witaminy D względem dawki rekomendowanej rówieśnikom z prawidłową masą ciała.
  Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią, w porozumieniu z lekarzem
  Zazwyczaj zalecana dawka to 2000 j.m. (4 krople roztworu) na dobę, niezależnie od pory roku, chyba że lekarz zaleci inny sposób dawkowania. W czasie ciąży kobiety powinny stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ ich zapotrzebowanie na witaminę D może różnić się w zależności od zasobów witaminy D w organizmie.
   Sposób podawania

   Pacjentom należy zalecić przyjmowanie preparatu najlepiej podczas posiłku. Kropli nie wolno wlewać do ust bezpośrednio z butelki; krople powinny być dozowane na łyżeczkę.

   Ibuvit D3 Kids - przeciwwskazania

   Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Hiperkalcemia i (lub) hiperkalcynuria. Kamica nerkowa i (lub) zwapnienie nerek. Ciężka niewydolność nerek. Hiperwitaminoza D. Sarkoidoza.

   Ibuvit D3 Kids - ciąża i karmienie piersią

   Należy unikać przedawkowania witaminy D w czasie ciąży, ponieważ długotrwała hiperkalcemia może prowadzić do opóźnienia rozwoju fizycznego i psychicznego, nadzastawkowego zwężenia aorty oraz retinopatii u dziecka. Kobiety w okresie prokreacji i planujące ciążę powinny mieć zapewnioną odpowiednią podaż witaminy D, taką jak w ogólnej populacji osób dorosłych, jeżeli to możliwe pod kontrolą stężenia 25(OH)D w surowicy. Po potwierdzeniu ciąży suplementacja powinna być prowadzona pod kontrolą stężenia 25(OH)D w surowicy, tak aby utrzymać stężenie optymalne w granicach > 30-50 ng/ml. Jeżeli oznaczenie witaminy 25(OH)D nie jest możliwe, zalecane jest stosowanie witaminy D w dawce 2000 j.m. na dobę przez cały okres ciąży. Niemowlęta karmione piersią wymagają dodatkowej suplementacji witaminy D. Jeżeli oznaczenie witaminy 25(OH)D u pacjentki nie jest możliwe, zalecane jest stosowanie witaminy D w dawce 2000 j.m. na dobę przez cały okres karmienia piersią.

   Ibuvit D3 Kids - działania niepożądane

   Po stosowaniu zbyt dużych dawek witaminy D przez dłuższy czas może dojść do hiperwitaminozy D, której objawami są: zwiększenie stężenia wapnia we krwi, hipercholesterolemia, zmniejszenie masy ciała, nadmierne pragnienie, obfite pocenie się, obniżone libido, depresje, zaburzenia psychotyczne, ból głowy, letarg, zapalenie spojówek, światłowstręt, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, suchość w jamie ustnej, utrata łaknienia, nudności, wymioty, zaparcia, zapalenie trzustki, zwiększona aktywność aminotransferaz, bóle mięśni i stawów, osłabienie mięśniowe, mocznica, wielomocz, kamica nerkowa, zwiększenie stężenia wapnia w moczu, świąd skóry, wodnisty wyciek z nosa, hipertermia, zwapnienia tkanek.

   Ibuvit D3 Kids - uwagi

   Preparat należy stosować z zachowaniem ostrożności: u pacjentów unieruchomionych; pacjentów przyjmujących tiazydowe leki moczopędne; pacjentów z kamicą nerkową; pacjentów z chorobami serca; pacjentów przyjmujących glikozydy naparstnicy; pacjentek w ciąży lub karmiących piersią; pacjentów przyjmujących jednocześnie duże dawki wapnia; u niemowląt, u których stwierdza się od urodzenia małe wymiary ciemienia przedniego.
   Dobowe zapotrzebowanie i sposób podawania witaminy D u dzieci powinny być ustalane indywidualnie i weryfikowane każdorazowo podczas badań okresowych, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia.
   Pacjenci przyjmujący inne leki, suplementy diety zawierające witaminę D (cholekalcyferol), kalcytriol lub inne metabolity czy analogi witaminy D przed przyjęciem preparatu Ibuvit D3 Kids powinni poradzić się lekarza celem dobrania odpowiedniej dawki.
   W przypadku długotrwałego stosowania witaminy D, zwłaszcza dawek dobowych znacznie przekraczających dawki zalecane, należy monitorować stężenie wapnia w surowicy i w moczu. Podczas stosowania preparatu zaleca się okresowo kontrolować stężenie wapnia i fosforanów we krwi i w moczu.

   Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

   Ibuvit D3 Kids - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

   banerbaner
   Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
   Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
   Rozumiem