LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Juvit D3 Max (Colecalciferol - vitamin D3)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Juvit D3 Max (OTC) krople doustne, roztwór 20000 j.m./ml 1 but. 10 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
16,00
Cena
100% (zł):
16,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Juvit D3 Max

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Juvit D3 Max - skład

1 ml (40 kropli) roztworu zawiera 0,5 mg cholekalcyferolu, co odpowiada 20 000 j.m. witaminy D3. 1 kropla (0,025 ml) roztworu zawiera 12,5 mikrograma cholekalcyferolu, co odpowiada 500 j.m. witaminy D3.

Juvit D3 Max - wskazania

Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru (np. krzywica, osteomalacja) u osób dorosłych, młodzieży, dzieci, niemowląt i noworodków.
Leczenie wspomagające osteoporozy u osób dorosłych.
Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, będących w ciąży i karmiących piersią (w porozumieniu z lekarzem).
Preparat może być stosowany w leczeniu niedoboru witaminy D, krzywicy, osteomalacji u pacjentów uprzednio zdiagnozowanych, jako kontynuacja leczenia.

Juvit D3 Max - dawkowanie

Preparatu nie należy stosować długotrwale lub w większych dawkach bez nadzoru lekarza. Ponadto bez nadzoru lekarza nie należy stosować jednocześnie innych leków, suplementów diety ani innego rodzaju środków spożywczych zawierających witaminę D (cholekalcyferol), kalcytriol lub inne metabolity i analogi witaminy D.

 • Dorośli, młodzież i dzieci
  Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru (np. krzywica, osteomalacja) u osób dorosłych, młodzieży, dzieci, niemowląt i noworodków
  Dorośli, młodzież, dzieci w wieku od 11 lat: jeśli wystarczająca ekspozycja na słońce nie jest możliwa - 2-4 krople (1000-2000 j.m.) na dobę.
  Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 75 lat): 4-8 kropli (2000-4000 j.m.) na dobę.
  Dzieci w wieku od 1 do 10 lat: jeśli wystarczająca ekspozycja na słońce nie jest możliwa - 1-2 krople (500-1000 j.m.) na dobę.
  Noworodki i niemowlęta do ukończenia 12. miesiąca życia: 1 kropla (500 j.m.) na dobę.
  Wcześniaki: 1-2 krople (500-1000 j.m.) na dobę; po osiągnięciu 40. tygodnia życia wieku skorygowanego, dawkę profilaktyczną należy zmniejszyć (dawkowanie musi być ustalone przez lekarza prowadzącego).
  U noworodków i niemowląt preparat należy stosować pod nadzorem lekarza.
  Leczenie wspomagające osteoporozy u osób dorosłych
  2-4 krople (1000-2000 j.m.) na dobę.
  Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, będących w ciąży i karmiących piersią (w porozumieniu z lekarzem)
  Zazwyczaj stosowana dawka to 4 krople (2000 j.m.) na dobę, chyba że lekarz zaleci inny schemat dawkowania. W okresie ciąży kobiety powinny stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego, ponieważ zapotrzebowanie na witaminę D może się różnić w zależności od jej zasobów w organizmie.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

W przypadku pacjentów z niewydolnością nerek należy kontrolować metabolizm wapnia i fosforanów. W przypadku hiperkalcemii lub oznak zaburzenia czynności nerek należy zmniejszyć dawkę lub przerwać leczenie. Zaleca się zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia, jeśli dobowe wydalanie wapnia w moczu przekroczy 7,5 mmol/24 godziny (300 mg/24 godziny).

Sposób podawania

Niemowlętom i małym dzieciom preparat można podawać na łyżce z napojem lub pokarmem. Z uwagi na ryzyko przedawkowania nie należy podawać preparatu bezpośrednio z butelki do ust pacjenta.

Juvit D3 Max - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Hiperkalcemia. Kamica nerkowa. Brak aktywności hydroksylazy cholekalcyferolu w wątrobie i w nerkach. Ciężka niewydolność nerek.

Juvit D3 Max - ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży należy unikać przedawkowania witaminy D, ponieważ hiperkalcemia wywołana nadmiarem witaminy D oraz metabolity przenikające przez łożysko mogą działać teratogennie. Kobiety planujące ciążę powinny otrzymywać odpowiednią podaż witaminy D, taką jak w ogólnej populacji osób dorosłych, jeżeli to możliwe - pod kontrolą stężenia 25(OH)D w surowicy. Po potwierdzeniu ciąży suplementacja powinna być prowadzona pod kontrolą stężenia 25(OH)D w surowicy, tak aby utrzymać stężenie optymalne w granicach > 30-50 ng/ml. Jeżeli oznaczenie witaminy 25(OH)D nie jest możliwe, zalecane jest stosowanie witaminy D w dawce 2000 j.m. na dobę, przez cały okres ciąży. Nie obserwowano przedawkowania witaminy D u dzieci karmionych piersią. Niemowlęta karmione piersią wymagają dodatkowej suplementacji witaminy D. Jeżeli oznaczenie witaminy 25(OH)D u pacjentki nie jest możliwe, zalecane jest stosowanie witaminy D w dawce 2000 j.m. na dobę przez cały okres karmienia piersią.

Juvit D3 Max - działania niepożądane

Przyjmowanie witaminy D3 w dużych dawkach powoduje hiperwitaminozę oraz hiperkalcemię i związane z tym objawy: uszkodzenia mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca; hiperkalcemia, anemia, zwapnienia naczyń krwionośnych; ból głowy, drgawki; utrata łaknienia, bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia; hiperkalciuria, uszkodzenie nerek, wielomocz; ból mięśni i stawów; zwapnienia ektopowe; zapalenie spojówek; reakcje nadwrażliwości (takie jak: świąd skóry, wysypka lub pokrzywka).

Juvit D3 Max - uwagi

Podczas długotrwałego stosowania witaminy D3 lub w dawkach większych niż 1000 j.m. na dobę należy monitorować stężenie wapnia w surowicy. Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów leczonych tiazydowymi lekami moczopędnymi, a także w okresie ciąży. U pacjentów z sarkoidozą istnieje ryzyko nadmiernego przekształcania cholekalcyferolu do aktywnych metabolitów; w razie potrzeby dawki powinny być zmniejszone a pacjenci ściśle monitorowani pod względem stężenia wapnia w surowicy i moczu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Juvit D3 Max - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Juvit D3 Max - powiązane artykuły

Zobacz jakimi preparatami możesz suplementować witaminę D sobie i dziecku.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem