LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Donecept (Donepezil)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Donecept (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
7,49
0,00
Cena
100% (zł):
20,64
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Donecept (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
12,65
0,00
Cena
100% (zł):
38,95
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Donecept (import równoległy) (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
11,26
0,00
Cena
100% (zł):
37,52
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Donecept

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Actavis Group PTC ehf., Delfarma Sp. z o.o.

Co zawiera Donecept?

Lek Donecept występuje w postaci tabletek w 2 dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg chlorowodorku donepezylu. Lek zawiera laktozę - pacjent ze stwierdzoną nietolerancją niektórych cukrów powinien skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku.

Jak działa Donecept?

Donepezyl jest lekiem przeciw otępieniu z grupy leków nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a donepezyl poprzez spowolnienie rozpadu acetylocholiny, zwiększa jej stężenie w mózgu.

Kiedy stosować Donecept?

Lek Donecept jest stosowany w leczeniu objawów otępienia u dorosłych pacjentów, u których rozpoznano łagodną do średnio ciężkiej postać choroby Alzheimera.

Jak stosować Donecept?

Lekarz określa dawkę leku Donecept i czas trwania leczenia. Konieczne jest regularne stosowanie leku w celu zapewnienia skuteczności leczenia. Osoba opiekująca się pacjentem musi stale nadzorować przyjmowanie leku przez pacjenta.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wieczorem bezpośrednio przed snem. Tabletkę należy popijać wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Donecept?

W przypadku pominięcia tabletki, należy przyjąć kolejną dawkę o normalnej porze. Jeśli leczenie zostało przerwane na dłużej niż tydzień, przed przyjęciem następnej dawki należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Donecept nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (donepezyl), pochodne piperydyny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie należy stosować leku Donecept u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Donecept?

Przed przepisaniem leku Donecept lekarz oceni stopień zaawansowania choroby Alzheimera u danego pacjenta. Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu leku Donecept. Konieczna będzie systematyczna ocena przebiegu leczenia przez lekarza prowadzącego. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Donecept w przypadku zaplanowanej operacji wymagającej znieczulenia ogólnego. Należy unikać picia alkoholu podczas leczenia lekiem Donecept, ponieważ alkohol może zmniejszać efekt działania leku.

Jak stosować Donecept z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Donecept w ciąży i okresie karmienia piersią?

Stosowanie leku Donecept podczas ciąży jest przeciwwskazane. Lek Donecept nie powinien być stosowany przez pacjentki karmiące piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Donecept?

Działania niepożądane występujące podczas stosowania leku Donecept są omówione szczegółowo w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w sytuacji pojawienia się ciężkich działań niepożądanych, takich jak: zapalenie wątroby (z takim objawami jak zażółcenie skóry i oczu, ciemne zabarwienie moczu, nudności lub wymioty, utrata apetytu); owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy (z takimi objawami jak ból żołądka i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu); krwawienie z żołądka lub jelit (z takimi objawami jak oddawanie czarnych stolców lub pojawienie się widocznej krwi z odbytu); napady padaczkowe lub drgawki; złośliwy zespół neuroleptyczny (z objawami takimi jak gorączka ze sztywnością mięśni, poceniem się lub obniżonym poziomem świadomości); rabdomioliza (z takimi objawami jak osłabienie mięśni, tkliwość lub ból, szczególnie jeśli jednocześnie występuje złe samopoczucie, wysoka gorączka lub ciemne zabarwienie moczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Donecept?

W przypadku przyjęcia większej dawki niż zalecana, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy Donecept wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Donecept i istniejąca choroba Alzheimera mogą upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek może powodować zmęczenie, zawroty głowy i kurcze mięśni, szczególnie na początku leczenia - jeśli pojawią się takie objawy, nie wolno prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Donecept?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Donecept - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem