LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Donepezil Bluefish (Donepezil)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Donepezil Bluefish (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
6,68
0,00
Cena
100% (zł):
19,83
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Donepezil Bluefish (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
9,81
0,00
Cena
100% (zł):
32,71
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Donepezil Bluefish

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bluefish Pharmaceuticals AB

Co zawiera lek Donepezil Bluefish?

Lek Donepezil Bluefish występuje w postaci tabletek w 2 dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg chlorowodorku donepezylu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Donepezil Bluefish?

Donepezyl jest lekiem przeciw otępieniu z grupy leków nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a donepezyl poprzez spowolnienie rozpadu acetylocholiny, zwiększa jej stężenie w mózgu.

Kiedy stosować lek Donepezil Bluefish?

Lek Donepezil Bluefish jest stosowany w leczeniu objawów demencji o osób dorosłych z chorobą Alzheimera o łagodnej do średnio ciężkiej postaci.

Jak stosować lek Donepezil Bluefish?

Dawkę leku Donepezil Bluefish i czas terapii określa lekarz. Niezbędne jest regularne stosowanie leku w celu zapewnienia skuteczności terapii. Osoba opiekująca się pacjentem musi stale nadzorować przyjmowanie leku przez pacjenta.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wieczorem, przed snem. Tabletkę należy popić wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Donepezil Bluefish?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć tabletkę, należy przyjąć ją następnego dnia, o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki. Jeśli pacjent zapomniał i nie przyjmuje leku dłużej niż tydzień, należy skontaktować się z lekarzem przed ponownym rozpoczęciem jego stosowania.

Kiedy lek Donepezil Bluefish nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (donepezyl), pochodne piperydyny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Donepezil Bluefish nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Donepezil Bluefish?

Przed zapisaniem leku Donepezil Bluefish lekarz oceni stopień zaawansowania choroby Alzheimera u danego pacjenta. Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności podejmie decyzję o zastosowaniu leku u danego pacjenta. Konieczne będą regularne konsultacje lekarskie w celu oceny skuteczności leczenia oraz objawów choroby. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. W przypadku planowanego zabiegu wymagającego zastosowania znieczulenia ogólnego pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Donepezil Bluefish, ponieważ ten lek może wpływać na ilość leków potrzebnych do znieczulenia ogólnego. W trakcie przyjmowania leku Donepezil Bluefish nie należy spożywać alkoholu, ponieważ alkohol może zmieniać działanie tego leku.

Jak stosować lek Donepezil Bluefish z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Donepezil Bluefish w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Donepezil Bluefish u kobiet w ciąży oraz u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Donepezil Bluefish?

Działania niepożądane występujące podczas leczenia lekiem Donepezil Bluefish są opisane szczegółowo w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek ciężkie działania niepożądane leku, w tym: osłabienie mięśni, tkliwość lub ból, zwłaszcza jednocześnie ze złym samopoczuciem, wysoką gorączką lub ciemnym moczem (są to objawy choroby o nazwie rabdomioliza); zażółcenie skóry i oczu, ciemny kolor moczu, nudności lub wymioty, utratę apetytu (są to objawy zapalenia wątroby); ból żołądka i dyskomfort w nadbrzuszu (są to objawy owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy); czarne stolce lub widoczne krwawienie z odbytnicy (są to objawy krwawienia z żołądka lub jelit); drgawki lub napady padaczki; gorączka z towarzyszącą sztywnością mięśni, nadmierne pocenie się lub obniżony poziom świadomości (są to objawy choroby o nazwie złośliwy zespół neuroleptyczny).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Donepezil Bluefish?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Czy Donepezil Bluefish wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Choroba Alzheimera może zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Lek Donepezil Bluefish może również powodować zmęczenie, zawroty głowy i kurcze mięśni - jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Donepezil Bluefish?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Donepezil Bluefish - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem