LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ricordo (Donepezil)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ricordo (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
14,63
0,00
Cena
100% (zł):
27,78
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Ricordo (Rp) tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
13,77
0,00
Cena
100% (zł):
40,07
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ricordo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Adamed Pharma S.A.

Co zawiera lek Ricordo?

Lek Ricordo występuje w postaci tabletek rozpadających się w jamie ustnej w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 5 mg lub 10 mg chlorowodorku donepezylu. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku. Lek zawiera aspartam, który jest źródłem fenyloalaniny - należy wziąć to pod uwagę u osób z fenyloketonurią.

Jak działa lek Ricordo?

Donepezyl jest lekiem przeciw otępieniu z grupy leków nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina bierze udział w procesie zapamiętywania, a donepezyl poprzez spowolnienie rozpadu acetylocholiny, zwiększa jej stężenie w mózgu.

Kiedy stosować lek Ricordo?

Lek Ricordo jest stosowany w leczeniu objawów otępienia o dorosłych pacjentów z rozpoznaną chorobą Alzheimera w postaci łagodnej do średnio ciężkiej.

Jak stosować lek Ricordo?

Dawkowanie leku Ricordo i czas leczenia lekarz ustala indywidualnie. Lek należy przyjmować regularnie, zapewniając w ten sposób skuteczność leczenia. Osoba opiekująca się pacjentem musi stale nadzorować przyjmowanie leku przez pacjenta.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wieczorem, tuż przed snem. Tabletkę należy umieścić na języku i pozwolić jej rozpaść się, następnie połknąć, popijając wodą lub bez popijania.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ricordo?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć 1 tabletkę kolejnego dnia, o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej tabletki. W razie przerwy w przyjmowaniu leku dłuższej niż tydzień, przed ponownym przyjęciem leku należy poradzić się lekarza.

Kiedy lek Ricordo nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (donepezyl), pochodne piperydyny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Ricordo nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ricordo?

Przed przepisaniem leku Ricordo lekarz oceni stopień zaawansowania choroby Alzheimera u danego pacjenta oraz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o stosowaniu leku lekarz będzie regularnie oceniał objawy choroby i skuteczność leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Ricordo, jeśli u pacjenta jest planowany zabieg chirurgiczny wymagający podania znieczulenia ogólnego, ponieważ lek Ricordo może mieć wpływ na ilość potrzebnych środków znieczulających. W trakcie przyjmowania leku Ricordo należy ograniczyć spożywanie alkoholu, ponieważ alkohol może zmniejszać stężenie leku.

Jak stosować lek Ricordo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ricordo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Ricordo u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ricordo?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Ricordo są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli u pacjenta wystąpią ciężkie działania niepożądane, takie jak: zapalenie wątroby (objawami są: zażółcenie skóry i oczu, ciemny kolor moczu, nudności, utrata apetytu); wrzody żołądka lub dwunastnicy (objawami są bóle żołądka i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu); krwawienia z żołądka lub jelit (objawami są czarne smoliste stolce lub krwawienie z odbytu); napady padaczkowe lub drgawki; złośliwy zespół neuroleptyczny (objawami są: gorączka i sztywność mięśni, nadmierne pocenie się lub zaburzenia świadomości); rabdomioliza (objawami są: osłabienie mięśni, tkliwość lub ból, zwłaszcza jednocześnie ze złym samopoczuciem, wysoką gorączką lub ciemnym moczem).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ricordo?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast powiadomić o tym lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Ricordo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Choroba Alzheimera może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Dodatkowo lek Ricordo może powodować zmęczenie, zawroty głowy i kurcze mięśni - jeśli wystąpią, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Ricordo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ricordo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem