LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Vixargio (Rivaroxaban)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Vixargio (Rp) tabletki powlekane 2,5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
60,00
Cena
100% (zł):
60,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vixargio (Rp) tabletki powlekane 15 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
86,00
Cena
100% (zł):
86,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Vixargio (Rp) tabletki powlekane 20 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
114,00
Cena
100% (zł):
114,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Vixargio

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Viatris Ltd.

Co zawiera lek Vixargio?

Lek Vixargio jest dostępny na receptę w postaci tabletek w trzech dawkach.
1 tabletka powlekana zawiera 2,5 mg, 15 mg lub 20 mg rywaroksabanu. Lek zawiera laktozę i w związku z tym osoby z nietolerancją niektórych cukrów powinny przed leczeniem tym lekiem skonsultować się z lekarzem.

Jak działa lek Vixargio?

Rywaroksaban należy do grupy leków przeciwzakrzepowych. Jego działanie polega na blokowaniu czynnika krzepnięcia krwi (czynnik Xa) i przez to zmniejszaniu tendencji do tworzenia się zakrzepów krwi.

Kiedy stosować lek Vixargio?

 • Vixargio 2,5 mg
  Lek Vixargio w dawce 2,5 mg jest stosowany w przypadku zdiagnozowania u pacjenta ostrego zespołu wieńcowego (jest to stan obejmujący zawał serca i niestabilną dławicę piersiową, ostry ból w klatce piersiowej) oraz stwierdzenia u niego podwyższonego stężenia biomarkerów sercowych.
  Lek Vixargio w dawce 2,5 mg jest także stosowany w przypadku zdiagnozowania u pacjenta dużego ryzyka wystąpienia zakrzepu krwi ze względu na chorobę wieńcową lub chorobę tętnic obwodowych, która powoduje objawy.
 • Vixargio 15 mg i 20 mg
  Lek Vixargio 15 mg lub Vixargio 20 mg jest stosowany u osób dorosłych, aby:
  - zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi w mózgu (udar) i innych naczyniach krwionośnych w organizmie, jeśli u pacjenta występuje migotanie przedsionków niezwiązane z wadą zastawkową;
  - leczyć zakrzepy krwi w żyłach nóg (zakrzepica żył głębokich) oraz naczyniach krwionośnych płuc (zatorowość płucna) i zapobiec ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych nóg i (lub) płuc.
  Lek Vixargio 15 mg lub Vixargio 20 mg jest stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat i o masie ciała 30 kg lub więcej, aby leczyć zakrzepy krwi i zapobiec ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach lub w naczyniach krwionośnych płuc, po trwającym co najmniej 5 dni leczeniu początkowym wstrzykiwanymi lekami stosowanymi w leczeniu zakrzepów krwi.

Jak stosować lek Vixargio?

Dawkowanie leku Vixargio w poszczególnych grupach pacjentów ustala lekarz. Lek należy przyjmować przez czas zalecony przez lekarza. Oprócz leku Vixargio pacjent będzie przyjmował inne leki, których dawkowanie także ustali lekarz. Nie należy przerywać przyjmowania leku Vixargio bez porozumienia z lekarzem, ponieważ przerwanie leczenia zwiększa ryzyko powstania zakrzepu krwi.

Sposób podawania

Dorośli
Tabletkę należy połknąć, najlepiej popijając wodą. Tabletkę można rozgnieść, wymieszać z wodą lub miękkim pokarmem, takim jak przecier jabłkowy, bezpośrednio przed jej przyjęciem; następnie należy niezwłocznie spożyć posiłek. W razie potrzeby lekarz może podać rozgniecioną tabletkę leku przez zgłębnik żołądkowy.
Dzieci i młodzież
Każdą dawkę należy przyjmować podczas posiłku, popijając napojem (np. wodą lub sokiem). Nie należy dzielić tabletki, aby uzyskać części dawki tabletki. Jeśli konieczna jest mniejsza dawka, należy zastosować inną postać leku, taką jak granulat do sporządzania zawiesiny doustnej. Dla dzieci i młodzieży, którzy nie są w stanie połknąć całych tabletek, należy stosować rywaroksaban w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. Jeśli zawiesina doustna nie jest dostępna, można rozgnieść tabletkę i wymieszać z wodą lub przecierem jabłkowym bezpośrednio przed przyjęciem; po przyjęciu tej mieszaniny należy spożyć posiłek. W razie potrzeby lekarz może również podać rozgniecioną tabletkę przez zgłębnik żołądkowy.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Vixargio?

 • Vixargio 2,5 mg
  W razie opuszczenia dawki leku Vixargio 2,5 mg należy przyjąć następną dawkę w ustalonym czasie. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
 • Vixargio 15 mg i 20 mg
  Dorośli, dzieci i młodzież: jeśli pacjent przyjmuje 1 tabletkę Vixargio 20 mg lub 1 tabletkę Vixargio 15 mg raz na dobę i dawka leku została pominięta, należy jak najszybciej zażyć tabletkę; nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę w ciągu jednego dnia w celu uzupełnienia pominiętej dawki; kolejną tabletkę należy przyjąć następnego dnia, a potem przyjmować 1 tabletkę raz na dobę.
  Dorośli: jeśli pacjent przyjmuje 1 tabletkę Vixargio 15 mg dwa razy na dobę i dawka leku została pominięta, należy jak najszybciej przyjąć tabletkę; nie należy przyjmować więcej niż 2 tabletki Vixargio 15 mg w ciągu jednego dnia. Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę, może przyjąć 2 tabletki Vixargio 15 mg w tym samym czasie, aby uzyskać łącznie 2 tabletki (30 mg) przyjęte w ciągu jednego dnia. Następnego dnia należy kontynuować przyjmowanie 1 tabletki Vixargio 15 mg dwa razy na dobę.

Kiedy lek Vixargio nie może być stosowany?

Leku Vixargio nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rywaroksaban) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Vixargio w dawce 2,5 mg nie jest zalecany dla osób w wieku poniżej 18 lat.
Lek Vixargio w dawce 15 mg nie jest zalecany dla dzieci o masie ciała poniżej 30 kg.
Lek Vixargio w dawce 20 mg nie jest zalecany dla dzieci o masie ciała poniżej 50 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Vixargio?

Przed zleceniem stosowania leku Vixargio lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad oraz przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego przyjmowaniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące kontroli terapii. Nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecona przez lekarza. Jeśli pacjent ma być poddany operacji, powinien dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku Vixargio. Należy zgłosić lekarzowi wszystkie wątpliwości związane ze stosowaniem tego leku.

Jak stosować lek Vixargio z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Vixargio w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Vixargio nie może być stosowany u pacjentek w ciąży ani u pacjentek karmiących piersią. Jeżeli istnieje ryzyko, że pacjentka może zajść w ciążę, musi stosować skuteczną antykoncepcję podczas przyjmowania tego leku. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas leczenia, powinna niezwłocznie zgłosić to lekarzowi, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Vixargio?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Vixargio są omówione działania niepożądane towarzyszące leczeniu tym lekiem. Lek Vixargio może powodować krwawienie, które potencjalnie może zagrażać życiu. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Pacjent powinien niezwłocznie poinformować lekarza, jeśli w czasie przyjmowania leku Vixargio wystąpią: objawy krwawienia (takie jak ból głowy, jednostronny niedowład, wymioty, drgawki, zmniejszenie świadomości, sztywność karku, długie lub nadmierne krwawienie, nietypowe osłabienie, zmęczenie, bladość, zawroty głowy, obrzęk o nieznanej przyczynie, duszność, ból w klatce piersiowej); objawy ciężkich reakcji skórnych (takie jak rozległa, ostra wysypka skórna, pęcherze lub zmiany na śluzówkach); objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak obrzęk twarzy, ust, jamy ustnej, języka lub gardła, problemy z połykaniem lub oddychaniem, pokrzywka, nagłe obniżenie ciśnienia krwi).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Vixargio?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przyjęcie zbyt dużej dawki leku Vixargio zwiększa ryzyko krwawienia.

Czy lek Vixargio wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Vixargio mogą wystąpić zawroty głowy lub omdlenia - w razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać narzędzi lub maszyn.

Jak przechowywać lek Vixargio?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku. Rozgniecione tabletki są stabilne w wodzie lub przecierze jabłkowym do 2 godzin.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Vixargio - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Vixargio - powiązane artykuły

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Rywaroksaban jest doustnym lekiem przeciwzakrzepowym nowej generacji. Od kwietnia obecne są na rynku zamienniki jedynego dotychczas preparatu tej substancji.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem