LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xerdoxo (Rivaroxaban)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xerdoxo (Rp) tabletki powlekane 2,5 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
55,00
Cena
100% (zł):
55,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xerdoxo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Xerdoxo?

Lek Xerdoxo jest dostępny na receptę w postaci tabletek.
1 tabletka powlekana zawiera 2,5 mg rywaroksabanu.

Jak działa lek Xerdoxo?

Rywaroksaban należy do grupy leków przeciwzakrzepowych. Jego działanie polega na blokowaniu czynnika krzepnięcia krwi (czynnik Xa) i przez to zmniejszaniu tendencji do tworzenia się zakrzepów krwi.

Kiedy stosować lek Xerdoxo?

Lek Xerdoxo w dawce 2,5 mg jest stosowany w razie zdiagnozowania ostrego zespołu wieńcowego (jest to stan obejmujący zawał serca i niestabilną dławicę piersiową, ostry ból w klatce piersiowej) oraz stwierdzenia podwyższonego stężenia biomarkerów sercowych.
Lek Xerdoxo w dawce 2,5 mg jest także stosowany w razie zdiagnozowania dużego ryzyka wystąpienia zakrzepu krwi ze względu na chorobę wieńcową lub chorobę tętnic obwodowych, która powoduje objawy.

Jak stosować lek Xerdoxo?

Dawkowanie leku Xerdoxo i czas leczenia określa lekarz. Oprócz leku Xerdoxo pacjent będzie przyjmował inne leki, których dawkowanie także ustali lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku Xerdoxo bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem; przerwanie leczenia zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca, udaru lub śmierci z powodu choroby związanej z sercem lub naczyniami krwionośnymi.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletkę można rozgnieść, wymieszać z wodą lub miękkim pokarmem, takim jak przecier jabłkowy, bezpośrednio przed jej przyjęciem. W razie potrzeby lekarz może podać rozgniecioną tabletkę leku przez zgłębnik żołądkowy.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Xerdoxo?

Jeśli pacjent pominął dawkę leku, powinien przyjąć następną dawkę w ustalonym czasie. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Xerdoxo nie może być stosowany?

Leku Xerdoxo nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rywaroksaban) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Xerdoxo w dawce 2,5 mg nie jest zalecany dla osób w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xerdoxo?

Przed zaordynowaniem leku Xerdoxo konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecona przez lekarza. Jeśli pacjent musi być poddany operacji, trzeba bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku Xerdoxo w ściśle określonym czasie przed lub po operacji. Należy porozmawiać z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku.

Jak stosować lek Xerdoxo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Xerdoxo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Xerdoxo nie wolno stosować w okresie ciąży lub karmienia piersią. Jeżeli istnieje ryzyko, że pacjentka może zajść w ciążę, należy zastosować skuteczną metodę antykoncepcji w czasie przyjmowania leku Xerdoxo. Jeśli w czasie stosowania tego leku pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak natychmiast powiadomić o tym lekarza, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xerdoxo?

W trakcie stosowania leku Xerdoxo mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Lek Xerdoxo może powodować krwawienie, które potencjalnie może zagrażać życiu. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Pacjent powinien niezwłocznie powiadomić lekarza, jeśli w trakcie przyjmowania leku Xerdoxo wystąpią: objawy krwawienia (mogą obejmować ból głowy, jednostronny niedowład, wymioty, drgawki, zmniejszenie świadomości, sztywność karku, długie lub nadmierne krwawienie, nietypowe osłabienie, zmęczenie, bladość, zawroty głowy, obrzęk o nieznanej przyczynie, duszność, ból w klatce piersiowej); objawy ciężkich reakcji skórnych (mogą obejmować rozległą, ostrą wysypkę skórną, pojawienie się pęcherzy lub zmian na śluzówkach); objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, języka lub gardła, pokrzywka, problemy z połykaniem lub oddychaniem, nagłe obniżenie ciśnienia krwi).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xerdoxo?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Przyjęcie zbyt dużej dawki leku Xerdoxo zwiększa ryzyko krwawienia.

Czy lek Xerdoxo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas leczenia lekiem Xerdoxo mogą wystąpić zawroty głowy lub omdlenia, dlatego w razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać narzędzi lub maszyn.

Jak przechowywać lek Xerdoxo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xerdoxo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xerdoxo - powiązane artykuły

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Rywaroksaban jest doustnym lekiem przeciwzakrzepowym nowej generacji. Od kwietnia obecne są na rynku zamienniki jedynego dotychczas preparatu tej substancji.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem