LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Xiltess (Rivaroxaban)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Xiltess (Rp) tabletki powlekane 2,5 mg 56 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
49,90
Cena
100% (zł):
49,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xiltess (Rp) tabletki powlekane 2,5 mg 98 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
99,80
Cena
100% (zł):
99,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xiltess (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
49,90
Cena
100% (zł):
49,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xiltess (Rp) tabletki powlekane 10 mg 98 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
149,70
Cena
100% (zł):
149,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xiltess (Rp) tabletki powlekane 15 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
49,90
Cena
100% (zł):
49,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xiltess (Rp) tabletki powlekane 15 mg 42 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
74,85
Cena
100% (zł):
74,85
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xiltess (Rp) tabletki powlekane 15 mg 98 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
149,70
Cena
100% (zł):
149,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xiltess (Rp) tabletki powlekane 20 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
49,90
Cena
100% (zł):
49,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Xiltess (Rp) tabletki powlekane 20 mg 98 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
149,70
Cena
100% (zł):
149,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Xiltess

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Egis Pharmaceuticals PLC

Co zawiera lek Xiltess?

Lek Xiltess jest dostępny na receptę w postaci tabletek (4 dawki).
1 tabletka powlekana zawiera 2,5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg rywaroksabanu.

Jak działa lek Xiltess?

Rywaroksaban należy do grupy leków przeciwzakrzepowych. Jego działanie polega na blokowaniu czynnika krzepnięcia krwi (czynnik Xa) i przez to zmniejszaniu tendencji do tworzenia się zakrzepów krwi.

Kiedy stosować lek Xiltess?

 • Xiltess 2,5 mg
  Lek Xiltess 2,5 mg stosuje się w przypadku zdiagnozowania ostrego zespołu wieńcowego (stan obejmujący zawał serca i niestabilną dławicę piersiową, ostry ból w klatce piersiowej) oraz stwierdzenia podwyższonego stężenia biomarkerów sercowych. Lek Xiltess 2,5 mg jest także stosowany w przypadku zdiagnozowania dużego ryzyka wystąpienia zakrzepu krwi ze względu na chorobę wieńcową lub chorobę tętnic obwodowych, która powoduje objawy.
 • Xiltess 10 mg
  Lek Xiltess 10 mg stosuje się u osób dorosłych w celu zapobiegania zakrzepom krwi w żyłach po operacji wymiany stawu biodrowego lub kolanowego. Lek Xiltess 10 mg jest także stosowany w celu leczenia zakrzepów krwi w żyłach nóg (zakrzepica żył głębokich) i w naczyniach krwionośnych płuc (zatorowość płucna) oraz w celu zapobiegania ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych nóg i (lub) płuc.
 • Xiltess 15 mg i 20 mg
  Lek Xiltess 15 mg i 20 mg stosuje się u osób dorosłych w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi w mózgu (udar) i innych naczyniach krwionośnych w organizmie, jeśli u pacjenta występuje forma nieregularnego rytmu pracy serca zwana migotaniem przedsionków niezwiązanym z wadą zastawkową. U osób dorosłych lek Xiltess 15 mg i 20 mg jest także stosowany w celu leczenia zakrzepów krwi w żyłach nóg (zakrzepica żył głębokich) i w naczyniach krwionośnych płuc (zatorowość płucna) oraz w celu zapobieganiu ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych nóg i (lub) płuc.
  Lek Xiltess 15 mg i 20 mg stosuje się u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat i o masie ciała 30 kg lub więcej w celu leczenia zakrzepów krwi i zapobiegania ponownemu powstawaniu zakrzepów krwi w żyłach lub w naczyniach krwionośnych płuc, po trwającym co najmniej 5 dni leczeniu początkowym lekami do wstrzykiwań stosowanymi w leczeniu zakrzepów krwi.

Jak stosować lek Xiltess?

Dawkowanie leku Xiltess dla każdego wskazania oraz długość leczenia określa lekarz. Lek Xiltess będzie przyjmowany z innymi lekami, których dawkę również ustali lekarz. Nie wolno samodzielnie przerywać leczenia; zbyt wczesne przerwanie leczenia zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepu krwi.

Sposób podawania

Dorośli
Tabletkę (tabletki) należy połknąć, najlepiej popijając wodą. Tabletkę można rozgnieść, wymieszać ją z wodą lub przecierem jabłkowym i natychmiast przyjąć; po takiej mieszaninie należy niezwłocznie spożyć posiłek. W razie potrzeby lekarz może podać rozgniecioną tabletkę leku przez zgłębnik żołądkowy.
Dzieci i młodzież
Każdą dawkę leku należy przyjmować podczas posiłku, popijając napojem (np. wodą lub sokiem). Nie dzielić tabletki, aby uzyskać części dawki tabletki. Jeśli konieczna jest mniejsza dawka, lekarz może zalecić zastosowanie granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej zawierającego rywaroksaban. Dla dzieci i młodzieży, którzy nie są w stanie połknąć całych tabletek, można rozgnieść tabletkę i wymieszać z wodą lub przecierem jabłkowym bezpośrednio przed przyjęciem, a po tej mieszaninie należy spożyć posiłek. W razie potrzeby lekarz może podać rozgniecioną tabletkę leku przez zgłębnik żołądkowy.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Xiltess?

 • Xiltess 2,5 mg
  W razie pominięcia dawki leku Xiltess 2,5 mg należy przyjąć następną dawkę w ustalonym czasie; nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
 • Xiltess 10 mg
  W razie pominięcia dawki leku Xiltess 10 mg należy przyjąć tabletkę jak tylko pacjent sobie o tym przypomni; kolejną tabletkę należy przyjąć następnego dnia, a potem przyjmować tabletki tak jak zwykle, raz na dobę; nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.
 • Xiltess 15 mg i 20 mg
  Dorośli, dzieci i młodzież: jeśli pacjent przyjmuje 1 tabletkę Xiltess 20 mg lub 1 tabletkę Xiltess 15 mg raz na dobę i dawka leku została pominięta, należy jak najszybciej zażyć tabletkę; nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletki w ciągu jednego dnia w celu uzupełnienia pominiętej dawki; kolejną tabletkę należy przyjąć następnego dnia, a potem przyjmować 1 tabletkę raz na dobę.
  Dorośli: jeśli pacjent przyjmuje 1 tabletkę Xiltess 15 mg dwa razy na dobę i dawka leku została pominięta, należy jak najszybciej przyjąć tabletkę; nie należy przyjmować więcej niż 2 tabletki Xiltess 15 mg w ciągu jednego dnia. Jeśli pacjent zapomniał przyjąć dawkę, może przyjąć 2 tabletki Xiltess 15 mg w tym samym czasie, aby uzyskać łącznie 2 tabletki (30 mg) przyjęte w ciągu jednego dnia. Następnego dnia należy kontynuować przyjmowanie 1 tabletki Xiltess 15 mg dwa razy na dobę.

Kiedy lek Xiltess nie może być stosowany?

Leku Xiltess nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rywaroksaban) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Xiltess w dawce 2,5 mg i 10 mg nie jest zalecany do podawania pacjentom w wieku poniżej 18 lat.
Lek Xiltess w dawce 15 mg i 20 mg nie jest zalecany do podawania dzieciom o masie ciała mniejszej niż 30 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Xiltess?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Xiltess, lekarz rozpocznie terapię tym lekiem i przekaże zasady kontroli terapii. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Pacjenci poddawani operacji muszą bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku Xiltess. Należy omówić z lekarzem wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania tego leku.

Jak stosować lek Xiltess z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Xiltess w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Xiltess w trakcie ciąży lub karmienia piersią. Pacjentki w wieku rozrodczym powinny zastosować skuteczną metodę antykoncepcji w czasie przyjmowania tego leku. Jeśli w czasie stosowania tego leku pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej powiadomić o tym lekarza, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Xiltess?

W trakcie stosowania leku Xiltess mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Lek Xiltess może powodować krwawienie, które może nawet zagrażać życiu. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast powiadomić lekarza w razie pojawienia się następujących działań niepożądanych: objawy krwawienia (takie jak: ból głowy, jednostronny niedowład, wymioty, drgawki, obniżenie poziomu świadomości, sztywność karku, długie lub nadmierne krwawienie, nietypowe osłabienie, zmęczenie, bladość, zawroty głowy, obrzęk o nieznanej przyczynie, duszność, ból w klatce piersiowej); objawy ciężkich reakcji skórnych (takie jak: rozległa, ostra wysypka skórna, powstawanie pęcherzy, zmiany na śluzówkach); objawy ciężkich reakcji alergicznych (takie jak: obrzęk twarzy, ust, jamy ustnej, języka lub gardła, pokrzywka, trudności z połykaniem lub oddychaniem, nagłe obniżenie ciśnienia krwi).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Xiltess?

W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Przedawkowanie leku Xiltess zwiększa ryzyko krwawienia.

Czy lek Xiltess wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Xiltess może powodować zawroty głowy lub omdlenia - w razie pojawienia się takich działań niepożądanych nie należy prowadzić pojazdów, jeździć na rowerze ani obsługiwać narzędzi lub maszyn.

Jak przechowywać lek Xiltess?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią. Brak specjalnych środków ostrożności dotyczących temperatury przechowywania leku. Rozgniecione tabletki są stabilne w wodzie lub przecierze jabłkowym do 4 godzin.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Xiltess - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Xiltess - powiązane artykuły

Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Rywaroksaban jest doustnym lekiem przeciwzakrzepowym nowej generacji. Od kwietnia obecne są na rynku zamienniki jedynego dotychczas preparatu tej substancji.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem