LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Zyx Bio (Levocetirizine)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Zyx Bio (OTC) tabletki powlekane 5 mg 7 szt. n.d. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,20 Cena 100% (zł): 13,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Jeśli mamy skłonność do alergii lub reakcje alergiczne przydarzały się nam w przeszłości, to powinniśmy mieć ze sobą jeden z leków przeciwalergicznych.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »

Zyx Bio

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Biofarm Sp. z o.o.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera 5 mg dichlorowodorku lewocetyryzyny. 1 tabletka zawiera 79 mg laktozy jednowodnej.

Wskazania

Objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa) i pokrzywki.

Dawkowanie

Okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (objawy < 4 dni w tygodniu lub utrzymujące się przez okres krótszy niż 4 tygodnie) należy leczyć w zależności od przebiegu choroby; leczenie można przerwać od razu po ustąpieniu objawów i wznowić w razie ponownego ich wystąpienia. W przypadku przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy > 4 dni w tygodniu i utrzymujące się dłużej niż 4 tygodnie) można zalecić pacjentowi kontynuowanie leczenia w okresie ekspozycji na alergeny. Doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania lewocetyryzyny w postaci tabletek powlekanych obejmuje 6-miesięczny okres leczenia. Doświadczenie kliniczne z zastosowaniem cetyryzyny (racematu) w przewlekłej pokrzywce i przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa dotyczy okresu do 1 roku.

  • Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej
    Zalecana dawka leku wynosi 5 mg (1 tabletka powlekana) na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: zalecana dawka leku wynosi 5 mg (1 tabletka powlekana) na dobę. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku od 2 do poniżej 6 lat, ponieważ nie jest możliwe dostosowanie dawki leku w postaci tabletek powlekanych. Dla dzieci w wieku od 2 do 6 lat dostępne są inne produkty zawierające lewocetyryzynę w postaciach farmaceutycznych przeznaczonych do stosowania u dzieci. Stosowanie lewocetyryzyny nie jest zalecane u dzieci w wieku poniżej 2 lat ze względu na brak danych dotyczących stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami czynności nerek zaleca się dostosowanie dawki preparatu.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Nie jest konieczne dostosowanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz nerek zaleca się dostosowanie dawki preparatu.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U dorosłych pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkę leku należy ustalać indywidualnie w zależności od stopnia niewydolności nerek. Modyfikacja dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek jest zależna od wartości klirensu kreatyniny: klirens 50-79 ml/min - 1 tabletka raz na dobę; klirens 30-49 ml/min - 1 tabletka co drugi dzień; klirens 10-30 ml/min - 1 tabletka co trzeci dzień; klirens < 10 ml/min - lek przeciwwskazany. U dzieci i młodzieży z zaburzeniami czynności nerek dawkę należy dostosować indywidualnie na podstawie wartości klirensu nerkowego oraz masy ciała. Brak szczegółowych danych dotyczących stosowania preparatu u dzieci z zaburzeniami czynności nerek.

Sposób podawania

Preparat można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Tabletkę należy połykać w całości, popijając płynem. Zalecane jest przyjmowanie dawki raz na dobę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, hydroksyzynę i inne pochodne piperazyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ciężkie zaburzenia czynności nerek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min.

Ciąża i karmienie piersią

Należy zachować ostrożność, przepisując preparat kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.

Działania niepożądane

Często: ból głowy, senność, suchość w jamie ustnej, zmęczenie. Niezbyt często: osłabienie, bóle brzucha. Po wprowadzeniu preparatu do obrotu obserwowano następujące działania niepożądane: zwiększone łaknienie; agresja, pobudzenie, omamy, depresja, bezsenność, myśli samobójcze; drgawki, parestezja, zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego, omdlenia, drżenie, zaburzenia smaku; zawroty głowy pochodzenia błędnikowego; zaburzenia widzenia, niewyraźne widzenie, rotacyjne ruchy gałek ocznych; kołatanie serca, tachykardia; duszność; nudności, wymioty; zapalenie wątroby; bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, zatrzymanie moczu; obrzęk naczynioruchowy, trwała wysypka polekowa, świąd, wysypka, pokrzywka; bóle mięśni; obrzęk; zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby; nadwrażliwość, w tym anafilaksja.

Uwagi

Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania preparatu jednocześnie z alkoholem. Należy zachować ostrożność u pacjentów z ryzykiem zatrzymania moczu (np. uszkodzenia rdzenia kręgowego, rozrost gruczołu krokowego), ponieważ lewocetyryzyna może zwiększać ryzyko zatrzymania moczu. Zaleca się odstawienie leków przeciwhistaminowych na 3 dni przed wykonaniem testów skórnych.
Niektórzy pacjenci mogą odczuwać senność, zmęczenie i osłabienie podczas leczenia lewocetyryzyną - pacjenci zamierzający prowadzić pojazdy, wykonujący potencjalnie niebezpieczne czynności lub obsługujący maszyny, powinni wziąć pod uwagę swoją reakcję na preparat.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem