LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Aleric Spray (Mometasone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Aleric Spray (OTC) aerozol do nosa, zawiesina 50 µg/dawkę 60 dawek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
30,00
Cena
100% (zł):
30,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Aleric Spray (OTC) aerozol do nosa, zawiesina 50 µg/dawkę 140 dawek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
38,50
Cena
100% (zł):
38,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Aleric Spray

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

US Pharmacia Sp. z o.o.

Co zawiera Aleric Spray?

Lek Aleric Spray występuje w postaci aerozolu do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 dawka leku zawiera 50 mikrogramów furoinianu mometazonu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Aleric Spray?

Furoinian mometazonu należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Zastosowany do nosa łagodzi objawy zapalenia śluzówki nosa (obrzęk i podrażnienie), kichanie, świąd, uczucie zatkanego nosa, a także zmniejsza ilość wydzieliny z nosa.

Kiedy stosować Aleric Spray?

Lek Aleric Spray jest stosowany w leczeniu objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia śluzówki nosa (kataru siennego) u osób dorosłych (w wieku od 18 lat).

Jak stosować Aleric Spray?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli (w wieku powyżej 18 lat)
    Zwykle stosuje się 2 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Po uzyskaniu poprawy dawkę można zmniejszyć - stosować 1 dawkę aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Dawka ta powinna być skuteczna w leczeniu podtrzymującym. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. U niektórych pacjentów złagodzenie objawów występuje w ciągu 12 godzin od zastosowania pierwszej dawki leku Aleric Spray, jednak pełne korzyści z leczenia mogą nie pojawić się w ciągu 2 pierwszych dni leczenia. Dlatego należy kontynuować regularne stosowanie leku w celu uzyskania pełnych korzyści z leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli po maksymalnie 14 dniach stosowania leku nie nastąpi poprawa lub objawy nasilą się. Maksymalny czas stosowania leku Aleric Spray bez konsultacji z lekarzem wynosi 3 miesiące.
  • Dzieci i młodzież
    Leku Aleric Spray nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Sposób podawania

Lek Aleric Spray należy stosować po oczyszczeniu nosa. Należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania i stosować lek wyłącznie zgodnie z zaleceniami.

Kiedy Aleric Spray nie może być stosowany?

Leku Aleric Spray nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (furoinian mometazonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli pacjent ma niewyleczone zakażenie nosa - stosowanie leku Aleric Spray w czasie niewyleczonego zakażenia w obrębie jamy nosowej (np. opryszczki) może spowodować zaostrzenie objawów zakażenia; należy poczekać do czasu wyleczenia zakażenia zanim zastosuje się lek Aleric Spray. Leku Aleric Spray nie należy stosować, jeśli pacjent niedawno miał wykonany zabieg chirurgiczny nosa lub uraz nosa - nie należy stosować leku do czasu zagojenia się ran w nosie.
Leku Aleric Spray nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Aleric Spray?

Jeśli po 14 dniach stosowania leku Aleric Spray objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem stosowania leku Aleric Spray należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w następujących przypadkach: jeśli u pacjenta występuje obecnie lub występowała kiedykolwiek w przeszłości gruźlica; jeśli u pacjenta występuje jakiekolwiek inne zakażenie; jeśli pacjent przyjmuje aktualnie inne kortykosteroidy w postaci doustnej lub zastrzyków; jeśli pacjent choruje na mukowiscydozę. Podczas stosowania leku Aleric Spray należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują zaburzenia układu odpornościowego i pacjent miał kontakt z osobą chorą na odrę lub ospę wietrzną - należy unikać kontaktu z osobami, u których występują te zakażenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku wystąpią zakażenia nosa lub gardła, lub jeśli pacjent ma długotrwałe podrażnienie nosa lub gardła. Należy kontaktować się z lekarzem, jeśli lek jest stosowany kilka miesięcy lub dłużej. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku ani stosować leku częściej lub przez czas dłuższy niż zalecany. Jeśli w czasie stosowania leku wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem. Należy unikać kontaktu aerozolu z oczami.

Jak stosować Aleric Spray z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o jednoczesnym stosowaniu innych kortykosteroidów w postaci doustnej lub zastrzyków, a także leków stosowanych w leczeniu zakażenia HIV (takich jak rytonawir, kobicystat).

Czy można stosować Aleric Spray w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Aleric Spray.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Aleric Spray?

Po zastosowaniu leku Aleric Spray często mogą wystąpić: ból głowy, kichanie, podrażnienie nosa, krwawienie z nosa, podrażnienie gardła, ból gardła, owrzodzenie śluzówki nosa, zakażenie górnych dróg oddechowych. Mogą także wystąpić takie działania niepożądane jak: zwiększenie ciśnienia w oku (jaskra) i (lub) zaćma powodujące zaburzenia widzenia, uszkodzenie przegrody nosowej, zaburzenia smaku i węchu, nieostre widzenie. Jeśli kortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa są stosowane w dużych dawkach przez długi czas, mogą występować działania niepożądane z powodu wchłaniania się leku w organizmie.
Należy przerwać stosowanie leku Aleric Spray i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli po jego zastosowaniu wystąpią objawy, takie jak: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z przełykaniem, pokrzywka, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Aleric Spray?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego wypicia leku (szczególnie przez dziecko), należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Aleric Spray wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Brak danych dotyczących wpływu leku Aleric Spray na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Aleric Spray?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania wynosi 2 miesiące.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Aleric Spray - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Aleric Spray - powiązane artykuły

Czym jest mometazon Jakie są wskazania do stosowania mometazonu? Jakie są przeciwwskazania do stosowania mometazonu? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu...

Więcej »

W łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek stosowane są leki przeciwalergiczne w postaci aerozolu lub kropli do nosa lub oczu.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem