LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Pronasal Control (Mometasone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Pronasal Control (OTC) aerozol do nosa, zawiesina 50 µg/dawkę 60 dawek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,00
Cena
100% (zł):
22,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Pronasal Control

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Teva B.V.

Co zawiera Pronasal Control?

Lek Pronasal Control występuje w postaci aerozolu do nosa i jest dostępny bez recepty.
1 dawka leku zawiera 50 mikrogramów furoinianu mometazonu. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy - może powodować podrażnienie śluzówki nosa.

Jak działa Pronasal Control?

Furoinian mometazonu należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Zastosowany do nosa łagodzi objawy zapalenia śluzówki nosa (obrzęk i podrażnienie), kichanie, świąd, uczucie zatkanego nosa, a także zmniejsza ilość wydzieliny z nosa.

Kiedy stosować Pronasal Control?

Lek Pronasal Control jest stosowany u osób dorosłych (w wieku powyżej 18 lat) w leczeniu objawów sezonowego alergicznego zapalenia śluzówki nosa (kataru siennego) po wcześniejszym zdiagnozowaniu przez lekarza.

Jak stosować Pronasal Control?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli (w wieku powyżej 18 lat), w tym osoby w podeszłym wieku
    Zaleca się stosowanie 2 dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Po uzyskaniu poprawy dawkę można zmniejszyć do 1 dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. U niektórych pacjentów złagodzenie objawów występuje w ciągu 12 godzin od zastosowania pierwszej dawki leku Pronasal Control, jednak pełne korzyści z leczenia mogą być widoczne dopiero po 2 dniach leczenia. Stąd tak istotne jest regularnie stosowanie leku. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli po upływie 14 dni stosowania leku nie nastąpi poprawa objawów lub będzie ona niewystarczająca. Leku Pronasal Control nie należy stosować dłużej niż 3 miesiące bez konsultacji z lekarzem.
  • Dzieci i młodzież
    Lek Pronasal Control nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Sposób podawania

Lek Pronasal Control należy stosować po oczyszczeniu nosa. Należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania i stosować lek wyłącznie zgodnie z zaleceniami.

Kiedy Pronasal Control nie może być stosowany?

Leku Pronasal Control nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (furoinian mometazonu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli pacjent ma niewyleczone zakażenie śluzówki nosa - stosowanie leku Pronasal Control w czasie takiego zakażenia w obrębie jamy nosowej (np. opryszczki) może spowodować pogorszenie objawów zakażenia; należy poczekać do czasu ustąpienia zakażenia zanim rozpocznie się stosowanie leku Pronasal Control. Leku Pronasal Control nie należy stosować, jeśli pacjent niedawno miał wykonany zabieg chirurgiczny w obrębie nosa lub uraz nosa - nie należy stosować leku do czasu zagojenia się ran w nosie.
Leku Pronasal Control nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Pronasal Control?

Jeśli po 14 dniach stosowania leku Pronasal Control objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Przed rozpoczęciem stosowania leku Pronasal Control należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w następujących sytuacjach: jeśli pacjent choruje obecnie lub chorował kiedykolwiek w przeszłości na gruźlicę; jeśli u pacjenta występuje jakiekolwiek inne zakażenie; jeśli pacjent przyjmuje aktualnie inne kortykosteroidy w postaci doustnej lub zastrzyków; jeśli pacjent choruje na mukowiscydozę. Podczas stosowania leku Pronasal Control należy skonsultować się z lekarzem, jeśli u pacjenta występują zaburzenia układu odpornościowego i pacjent miał kontakt z osobą chorą na odrę lub ospę wietrzną - należy unikać kontaktu z osobami, u których występują te zakażenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku wystąpią zakażenia nosa lub gardła, lub jeśli pacjent ma długotrwałe podrażnienie nosa lub gardła. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli lek jest stosowany kilka miesięcy lub dłużej. Nie należy przekraczać zalecanej dawki leku ani stosować leku częściej lub przez czas dłuższy niż zalecany. Jeśli w czasie stosowania leku wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy skontaktować się z lekarzem. Należy unikać kontaktu aerozolu z oczami.

Jak stosować Pronasal Control z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o jednoczesnym stosowaniu innych kortykosteroidów w postaci doustnej lub zastrzyków, a także leków stosowanych w leczeniu zakażenia HIV (takich jak rytonawir, kobicystat).

Czy można stosować Pronasal Control w ciąży i okresie karmienia piersią?

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku Pronasal Control.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Pronasal Control?

Często mogą wystąpić następujące działania niepożądane: ból głowy, kichanie, podrażnienie lub pieczenie śluzówki nosa, krwawienie z nosa, ból nosa lub gardła, owrzodzenie śluzówki nosa, zakażenie górnych dróg oddechowych. Mogą także wystąpić takie działania niepożądane jak: zwiększenie ciśnienia w oku (jaskra) i (lub) zaćma powodujące zaburzenia widzenia, uszkodzenie przegrody nosowej, zaburzenia smaku i węchu, trudności w oddychaniu i (lub) świszczący oddech, nieostre widzenie. W razie stosowania kortykosteroidów w postaci aerozolu do nosa w dużych dawkach przez długi czas mogą występować działania niepożądane z powodu wchłaniania się leku do organizmu.
Należy przerwać stosowanie leku Pronasal Control i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli po jego zastosowaniu wystąpią następujące objawy: obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności z przełykaniem, pokrzywka, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Pronasal Control?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku lub przypadkowego doustnego wypicia leku (szczególnie przez dziecko), należy skontaktować się z lekarzem.

Czy Pronasal Control wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Brak danych dotyczących wpływu leku Pronasal Control na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Pronasal Control?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Okres ważności po pierwszym otwarciu opakowania wynosi 8 tygodni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Pronasal Control - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Pronasal Control - powiązane artykuły

Czym jest mometazon Jakie są wskazania do stosowania mometazonu? Jakie są przeciwwskazania do stosowania mometazonu? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu...

Więcej »

W łagodzeniu objawów alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek stosowane są leki przeciwalergiczne w postaci aerozolu lub kropli do nosa lub oczu.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem