LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Bi-Profenid (Ketoprofen)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Bi-Profenid (Rp) tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu 150 mg 20 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
7,87
0,00
Cena
100% (zł):
12,98
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Bi-Profenid

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sanofi Winthrop Industrie

Co zawiera Bi-Profenid?

Lek Bi-Profenid występuje w postaci tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu - tabletka składa się z dwóch warstw - jedna o szybkim uwalnianiu a druga o powolnym uwalnianiu substancji czynnej. Lek Bi-Profenid jest dostępny na receptę.
1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 150 mg ketoprofenu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera bardzo małe ilości glutenu pochodzącego ze skrobi pszenicznej - może być stosowany u osób z celiakią i nie powinien być stosowany u pacjentów z alergią na pszenicę inną niż celiakia.

Jak działa Bi-Profenid?

Ketoprofen jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy stosować Bi-Profenid?

Lek Bi-Profenid jest stosowany w leczeniu:
- chorób reumatycznych (w tym reumatoidalnego zapalenia stawów),
- zapalenia stawów innego pochodzenia,
- stanów zapalnych pozastawowych (takich jak zapalenie pochewek ścięgnistych lub zespół bolesnego barku),
- choroby zwyrodnieniowej stawów, przebiegającej z dużym nasileniem bólu i znacznie ograniczającej sprawność.

Jak stosować Bi-Profenid?

Lekarz określa dawkowanie leku Bi-Profenid w poszczególnych schorzeniach oraz ustala czas trwania leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłku, popijając szklanką wody. Tabletkę należy połknąć w całości, nie rozgryzać. W przypadku łagodnych dolegliwości żołądkowych pomocne może być stosowanie leków zobojętniających sok żołądkowy lub osłaniających śluzówkę żołądka.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Bi-Profenid?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć kolejną dawkę leku o tej samej porze co zwykle.

Kiedy Bi-Profenid nie może być stosowany?

Leku Bi-Profenid nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ketoprofen) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów, u których występowały w przeszłości reakcje nadwrażliwości takie jak: skurcz oskrzeli, napady astmy, nieżyt nosa, pokrzywka lub inne reakcje typu alergicznego po zastosowaniu innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Lek Bi-Profenid nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Bi-Profenid?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Bi-Profenid lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz podejmie decyzję czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku. Nie należy przyjmować dawek większych niż zalecane w danej chorobie. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę działającą przeciwbólowo oraz nie należy stosować leku Bi-Profenid dłużej niż jest to zalecone. Przyjmowanie takich leków jak Bi-Profenid może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu, które zwiększa się w przypadku długotrwałego przyjmowania dużych dawek leku. W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Osoby z reakcjami nadwrażliwości na światło słoneczne lub fototoksycznością w wywiadzie będą dokładnie obserwowane przez lekarza podczas przyjmowania tego leku. Pacjenci w podeszłym wieku będą wymagać szczególnej ostrożności i będą dokładniej kontrolowani przez lekarza podczas leczenia.

Jak stosować Bi-Profenid z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych leków, które zawierają w składzie niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym np. kwas acetylosalicylowy lub selektywne inhibitory cyklooksygenazy 2 (COX-2). Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania leków, które mogą zwiększać ryzyko powstawania owrzodzeń lub krwawienia, takich jak doustne kortykosteroidy, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane m.in. w leczeniu depresji, leki przeciwzakrzepowe (takie jak warfaryna) lub leki hamujące agregację płytek krwi (takie jak kwas acetylosalicylowy).

Czy można stosować Bi-Profenid w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Bi-Profenid w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Lek Bi-Profenid może być stosowany w czasie pierwszych 6 miesięcy ciąży lub w okresie karmienia piersią, jeśli taką decyzję podejmie lekarz. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Bi-Profenid?

Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Bi-Profenid są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy zaniechać przyjmowania leku Bi-Profenid i niezwłocznie zwrócić się po pomoc medyczną w przypadku wystąpienia następujących objawów: objawów nadwrażliwości na lek (szczególnie takich jak duszność, pokrzywka, wysypka skórna, uszkodzenie śluzówek, nagły świąd twarzy i szyi); objawów krwawienia z przewodu pokarmowego (takich jak wymiotowanie krwią, krew w stolcu, smolisty stolec); objawów ciężkich reakcji skórnych (w postaci złuszczającego zapalenia skóry, zespołu Stevensa-Johnsona lub toksycznego, martwiczego oddzielania się naskórka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Bi-Profenid?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Bi-Profenid wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas przyjmowania leku Bi-Profenid wystąpią takie objawy jak zawroty głowy, senność lub drgawki, należy wstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn do chwili stwierdzenia przez lekarza, że nie ma przeszkód do wykonywania tych czynności.

Jak przechowywać Bi-Profenid?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Bi-Profenid - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem