Ketonal forte SR (Ketoprofen)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Ketonal forte SR (Rp) | tabletki o przedłużonym uwalnianiu | 100 mg | 20 szt. |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): 27,90 |
Cena 100% (zł): 27,90 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Ketonal forte SR
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Sandoz Polska Sp. z o.o.
- Co zawiera lek Ketonal forte SR?
- Jak działa lek Ketonal forte SR?
- Kiedy stosować lek Ketonal forte SR?
- Jak stosować lek Ketonal forte SR?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ketonal forte SR?
- Kiedy lek Ketonal forte SR nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ketonal forte SR?
- Jak stosować lek Ketonal forte SR z innymi lekami?
- Czy można stosować lek Ketonal forte SR w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ketonal forte SR?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ketonal forte SR?
- Czy lek Ketonal forte SR wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać lek Ketonal forte SR?
- Ketonal forte SR - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera lek Ketonal forte SR?
Lek Ketonal forte SR to tabletki o przedłużonym uwalnianiu, które są dostępne na receptę.
1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg ketoprofenu. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku.
Jak działa lek Ketonal forte SR?
Ketoprofen jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Kiedy stosować lek Ketonal forte SR?
Lek Ketonal forte SR może być stosowany u osób dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i starszej w łagodzeniu objawów w długotrwałym leczeniu:
- w przewlekłych chorobach zapalnych, zwłaszcza reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa;
- niektórych bolesnych i ograniczających sprawność stanów zapalnych stawów.
Lek Ketonal forte SR może być również stosowany u osób dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i starszej jako krótkotrwałe leczenie nasilenia bólu, który obejmuje:
- struktury otaczające stawy (zapalenie ścięgien, zapalenie kaletki maziowej, zapalenie okołostawowe);
- stawy (w przypadku zapalenia stawów spowodowanego odkładaniem się mikrokryształów lub artrozy);
- dolną część pleców (lumbago);
- ból w przypadku zapalenia nerwu (np. w przypadku rwy kulszowej);
- układ mięśniowo-szkieletowy po urazie.
Jak stosować lek Ketonal forte SR?
Dawkę leku Ketonal forte SR w poszczególnych wskazaniach i długość leczenia określa lekarz.
Sposób podawania
Lek należy przyjmować w miarę możliwości podczas posiłku lub przynajmniej z przekąską. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody. Tabletki można podzielić na równe dawki; nie wolno ich dalej łamać, żuć ani kruszyć.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ketonal forte SR?
W razie pominięcia dawki leku należy ją przyjąć niezwłocznie po przypomnieniu sobie o tym. Jeśli zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, nie należy przyjmować pominiętej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Kiedy lek Ketonal forte SR nie może być stosowany?
Leku Ketonal forte SR nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ketoprofen) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeśli u pacjenta wystąpiła w przeszłości astma, trudności w oddychaniu, katar z towarzyszącym świądem, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, pokrzywka lub wysypka albo innego rodzaju reakcje alergiczne po zastosowaniu ketoprofenu lub podobnie działających leków (takich jak kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne).
Leku Ketonal forte SR nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ketonal forte SR?
Przed przepisaniem leku Ketonal forte SR lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem, a następnie zdecyduje czy można rozpocząć leczenie. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecane dla poszczególnych schorzeń. Podczas leczenia będą prowadzone konsultacje z lekarzem w celu kontroli leczenia. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę działającą przeciwbólowo i nie należy stosować leku Ketonal forte SR dłużej niż zalecił lekarz. Przyjmowanie leków takich jak Ketonal forte SR może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu, które zwiększa się w przypadku przyjmowania dużych dawek leku i długotrwałego leczenia. Pacjenci z reakcjami nadwrażliwości na światło słoneczne lub fototoksycznością w wywiadzie będą dokładnie obserwowani przez lekarza podczas przyjmowania tego leku. U osób w podeszłym wieku wymagana jest szczególna ostrożność i podczas leczenia i regularna kontrola przez lekarza. Wszystkie wątpliwości dotyczące stosowania leku należy omówić z lekarzem.
Jak stosować lek Ketonal forte SR z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych leków zawierających niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym np. kwasu acetylosalicylowego lub selektywnych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2). Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania leków, które mogą zwiększać ryzyko powstawania owrzodzeń lub krwawienia, takich jak doustne kortykosteroidy, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane m.in. w leczeniu depresji, leki przeciwzakrzepowe (takie jak warfaryna) lub leki hamujące agregację płytek krwi (takie jak kwas acetylosalicylowy).
Czy można stosować lek Ketonal forte SR w ciąży i okresie karmienia piersią?
Lek Ketonal forte SR nie należy stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży, ponieważ lek może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną komplikacji podczas porodu. Podczas pierwszych 6 miesięcy ciąży lub w okresie karmienia piersią lekarz podejmuje decyzję o stosowaniu leku Ketonal forte SR. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ketonal forte SR?
W ulotce dołączonej do opakowania leku Ketonal forte SR są omówione działania niepożądane związane z jego stosowaniem. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Ketonal forte SR i natychmiast zgłosić się do lekarza lub do najbliższego szpitala, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: napad astmy oskrzelowej; objawy ciężkiej reakcji alergicznej (w tym: obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej lub gardła, powodujący problemy z połykaniem lub oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, szybkie bicie serca, zmniejszenie ciśnienia krwi); objawy owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy lub zapalenia jelita grubego (w tym: pieczenie, uporczywy ból żołądka); objawy krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacji (w tym: wymioty z krwią, silny ból brzucha lub smoliste stolce); objawy ciężkich reakcji skórnych (w tym: powstawanie pęcherzy, złuszczanie się skóry lub krwawienie w obrębie skóry ze swędzącą, grudkowatą wysypką, lub bez niej); zatrzymanie wody, które może powodować obrzęk rąk lub nóg; ból w klatce piersiowej (objaw zawału serca) lub nagły silny ból głowy, nudności, zawroty głowy, drętwienie, niemożność lub trudności w mówieniu, porażenie (objawy udaru).
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ketonal forte SR?
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk