LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Refastin (Ketoprofen)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Refastin (Rp) tabletki powlekane 100 mg 30 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
8,51
0,00
Cena
100% (zł):
14,56
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Refastin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Refastin?

Lek Refastin występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 100 mg ketoprofenu. Lek zawiera laktozę - należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku, jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów. Lek zawiera żółcień chinolinową i może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa Refastin?

Ketoprofen jest lekiem przeciwbólowym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Kiedy stosować Refastin?

Leczenie chorób reumatycznych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów oraz zapalenia kości i stawów.
Leczenie zmian zwyrodnieniowych stawów, przebiegających z dużym nasileniem bólu i znacznie upośledzających sprawność chorego.
Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego.
Bolesne miesiączkowanie.

Jak stosować Refastin?

Dawkowanie leku Refastin w zależności od wskazań oraz czas leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować podczas posiłku, popijając szklanką wody. Tabletkę należy połknąć w całości (nie rozgryzać).

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Refastin?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy powrócić do ustalonego przez lekarza schematu dawkowania.

Kiedy Refastin nie może być stosowany?

Leku Refastin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ketoprofen) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku, jeśli u pacjenta wystąpiła w przeszłości reakcja nadwrażliwości, taka jak: skurcz oskrzeli, napad astmy oskrzelowej, zapalenie śluzówki nosa, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka lub innego rodzaju reakcje alergiczne po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Leku Refastin nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Refastin?

Przed zleceniem leczenia lekiem Refastin lekarz musi przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz przeanalizować przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Po podjęciu decyzji o leczeniu lekarz przekaże zalecenia dotyczące kontroli terapii. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z leczeniem tym lekiem należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przyjmować większej niż przepisana dawki leku. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę działającą przeciwbólowo i nie należy stosować leku Refastin dłużej niż zostało zalecone. Przyjmowanie takich leków jak Refastin może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu (ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku). W przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia, takich jak nieostre widzenie, należy przerwać stosowanie leku i zwrócić się do lekarza. Pacjenci z reakcjami nadwrażliwości na światło słoneczne lub fototoksycznością w wywiadzie będą dokładnie obserwowani przez lekarza podczas przyjmowania tego leku. Szczególną ostrożność zaleca się w przypadku stosowania ketoprofenu u osób w podeszłym wieku, dlatego lekarz będzie wnikliwe kontrolował leczenie takich pacjentów.

Jak stosować Refastin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie zaleca się jednoczesnego stosowania innych leków zawierających niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym np. kwasu acetylosalicylowego lub selektywnych inhibitorów cyklooksygenazy 2 (COX-2). Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego przyjmowania leków, które mogą zwiększać ryzyko owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego, takich jak doustne kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe (takie jak warfaryna), selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny stosowane m.in. w leczeniu depresji lub leki przeciwpłytkowe (takie jak kwas acetylosalicylowy).

Czy można stosować Refastin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Refastin nie wolno stosować w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Podczas pierwszych 6 miesięcy ciąży lub w okresie karmienia piersią lek Refastin może być stosowany tylko po podjęciu takiej decyzji przez lekarza. Jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Refastin?

Działania niepożądane powiązane z leczeniem lekiem Refastin są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać stosowanie leku Refastin i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną w przypadku wystąpienia następujących działań niepożądanych: duszność, obrzęk twarzy, warg lub gardła, wysypka skórna; krwawe wymioty, silny ból brzucha lub smołowate stolce; ciężkie reakcje skórne (w tym złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Refastin?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy Refastin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jeśli podczas stosowania leku Refastin wystąpią takiej objawy jak senność, zawroty głowy, drgawki, zmęczenie lub zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Refastin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC. Chronić przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Refastin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem